Cateva Intrebari

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Cateva Intrebari

Mesajde vexx » 04 Noi 2012, 16:41

Salut sunt un jucator inrait de wow..dar m am cam plictisit de el,a inceput sa devina o aberatie de pandareni si pokemoni.As dori sa achizitionez cam intr o sapt guild wars 2 si as avea cateva intrebari.
1.Exista optiuni gen recruit a friend sau sa primesti invitatie de la cineva sa joci si sa ai anumite beneficii?
2.Daca imi fac un caracter pe un server pot sa fac altele pe un alt server?
3.Daca as juca in medie 3 4 ore pe zi in cat timp as atinge lvl max?
4.Lvl-ul sau face din q-uri? am auzit ca sunt ceva events foarte tari?
5.Cum este pvp-ul?exista in balans intre clase unde diferenta o face skill-ul sau sunt si clase overpower?
6.Am inteles ca exista world pvp si structured pvp,care e diferenta intre ele?
7.Gearul se poate procura doar din pve?sau si din pvp?
8.Am un pc cu configuratia : Procesor Intel Pentium G620 2.6 ghz
:placa video nvidia gf GT440 1gb
:4 gb rami

Cam asta ar fi pentru inceput..daca mai am intrebari o sa editez..scuze daca nu am scris corect sau ceva:D
vexx
Gladium
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Noi 2012, 13:58

Re: Cateva Intrebari

Mesajde Valky » 04 Noi 2012, 19:06

Salut si bun venit in comunitate. Am sa incerc sa raspund cat mai clar si succint la atat de multe intrebari care acopera multe zone ale jocului:
1. Din cate stiu, nu exista o astfel de optiune. Oricum, daca este sa compari cu WoW, acolo primeai in principal niste zile de joc free daca invitai un prieten (Ressurection Scrool sau alike) aici jocul este free dupa ce l-ai cumparat, nu ai taxa lunara ca la WoW.
2. Poti sa-ti faci pana la 5 caractere gratuit (poti cumpara mai multe sloturi fie cu bani reali fie cu gems pe care le platesti cu in-game gold), toate 5 apartinand aceluiasi cont. Cand te muti pe un server, practic se muta automat intreg contul, deci toate cele 5 caractere. Nu poti avea simultan 2 caractere pe un server si alte 3 caractere pe alt server. Momentan, te poti muta de pe un server pe altul (cu intreg contul) free, perioada de cool-down intre mutari fiind de o saptamana. Urmeaza implementarea in-game a unei optiuni de friend-invite, adica sa poti temporar, cand doresti, juca pe un alt server daca esti invitat de un amic, fara sa trebuiasca sa te transferi cu tot contul.
3. Ca un exemplu, noi am avut in guild persoane care au facut lvl 80 in 3 zile si altele care au facut 80 in 2-3 saptamani. Depinde de cat joaca fiecare dar si de ceea ce face. Grinding-ul de mobi nu te ajuta la leveling, ideea este sa faci acele questuri (dynamic events)de care dai foarte usor facand exploration, pentru ca practic aproape ca vin NPC-urile la tine sa-ti ceara sa-i ajuti. Curba de invatare este foarte lina si poti face, fara niciun efort, cam un lvl la fiecare 35-45 minute. In orice caz, trebuie sa uiti tot ce ai invatat in WoW (ti-o spune un ex-WoW player cu 5 ani de WoW) aici nu ai un end-game bine definit (aka raid de 40/25 la "the ultimate boss"), aici intreg jocul este un end-game (ai bossi uriasi si superbi si la lvl 15, la care pot participa pana la 100 de jucatori, in open-world, in asa numitele meta-events) iar end-game-ul propriu-zis consta mai mult in W3 (world vs world).
4. Level faci din orice. Din dynamic events, din mobi, din map exploration, din cules floricele sau minat, din crafting, din PvP, toate dau experience pentru levelling. Poti face level 80 fie singur, fie in party in PvE, fie doar in PvP, cu mentiunea ca in PvP intri de pe la lvl 10. Questurile in GW2 se numesc "dynamic events" pentru ca ele se intampla fie ca tu intervii sau nu, interventia ta schimband evident deznodamantul questului. Cand pe o anumita zona s-au intrunit conditiile necesare (au fost facute de playeri mai multe dynamic events) apare un meta-event, adica un boss specific acelei zone, pe care nu-l poti omora singur. Unul din avantajele jocului este ca nu ai nevoie de party pentru a face ceva, orice jucator care contribuie cu damage la eliminarea unui mob / boss primeste loot si exp.
5. Ca in orice joc, jucatorii cu mai putin skill se plang ca alte clase decat a lor sunt overpowered. Sigur ca echilibrarea lor se face periodic prin tweaking de catre producatori, prin patch-urile frecvente si updates. Un aspect important al acestui joc este ca nu ai o holly-trinity evidenta (aka nu poti fi tank 100 % pentru ca aggro-mechanic nu este ca in WoW, boss-ul ia pe cine are in range si cine da damage mai mare si nu poti fi 100 % healer pentru ca nu ai cu ce sa tii up un party, aoe si targeted heals sunt modeste, insa fiecare clasa, mai corect spus profesie asa cum se numeste i GW2, are propriile optiuni de self-healing). Ideea este ca fiecare isi pazeste propriul ass utilizand dodge, block si mai ales miscandu-se permanent din zonele periculoase. Personal, am intalnit si in SPvP si in W3 jucatori din absolut toate profesiile care jucau superb, deci skill-ul face o diferenta mare.
6. SPvP (Structured PvP) iti ofera 2 optiuni de PvP: intrarea in echipe de pana la 16 jucatori in ceva similar battleground-urilor in WoW in care la fiecare meci esti dat aleator in alta echipa (nu poti mentine acelasi party cu care intri) si modul Tournament (free sau paid) in care poti ramane in echipa cu party-ul tau, in echipe mai mici (1,2,5 membrii). In antiteza, W3 (World vs World vs World) este un global-scale strategy war in care 3 servere diferite se pot bate, cu cate maxim 600 de jucatori fiecare, pentru aceleasi circa 70 de obiective (supply-camps, towers, keeps, castle) repartizate egal pe 4 harti (cate o harta a fiecarui server plus o harta centrala unde se afla castelul principal, cel mai mare si care da cele mai multe puncte).
7. In SPvP jocul iti ofera gear gratuit, poti cumpara orice for free de acolo, dar le poti utiliza doar acolo, nu in W3 si nu in PvE. In W3 exista vendori cu gear de PvP pe badges obtinute din W3. Pentru PvE exista evident vendorii de gear PvE. Gear-ul se poate si crafta, mai putin cel destinat PvP.
8. Mai multe informatii poti afla aici viewtopic.php?f=7&t=626 si aici viewtopic.php?f=7&t=33 iar aici iti poti teste compatibilitatea computerului cu jocul http://www.systemrequirementslab.com/cyri
De asemenea, iti sugerez sa citesti informatiile scrise de userii comunitatii, vei gasi multe lucruri interesante la care doresti cu siguranta raspunsuri. In plus, noi suntem mai tot timpul online pe TeamSpeak (gasesti datele de logare in sectiune Aplicatii / Utilitare pentru comunitate)
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori