Alfa si Beta

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Alfa si Beta

Mesajde Altceva » 27 Iul 2011, 00:37

Am inteles ca pe la sfarsitul lui 2011 o sa apara alfa, aveti idee cum se va proceda.....putem sa "cumparam" alfa si beta sa jucam. Eu nu am jucat GW2 eram ocupat cu WOW (am jucat 5 ani), dar GW2 m-a capticat 100% si as vrea sa pot juca si eu alfta sau beta. 1 ca sa pot sa dau un feedback si 2 nu mai pot de rabdare :D
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: Alfa si Beta

Mesajde Tudy » 27 Iul 2011, 07:38

Bine ai venit pe forum! :)

Cei de la ArenaNet încă n-au dat detalii legat de alpha/beta. Cam tot ce se știe e ce apare și pe site-ul oficial:
Citat:
When will there be a beta?
We will be conducting small closed alpha and beta tests in 2011. The feedback from these tests will determine when we will do public beta tests and ship the game. Guild Wars 2 is a very large and ambitious game, and Guild Wars players rightfully have very high expectations. We want players to be absolutely blown away by the game the first time they experience it.

Ca și detalii suplimentare, alpha testing e deja ”in progress”, iar closed beta testing va începe cel mai probabil până la finalul lui 2011. Nu s-au dat nici detalii legat de modalitatea de acces în closed beta. În funcție de cum se desfășoară acest closed beta se va deschide accesul și către open beta.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Alfa si Beta

Mesajde Orthias » 27 Iul 2011, 12:04

Alpha este foarte selectiv, mai mult pe relatii, pile si obligatii.

Daca si cand se vor accepta aplicatii pentru closed beta, sunt sigur ca ANet va anunta din timp, so oricum vei afla si de aici de pe guildwars2.ro in mod sigur.

Bineinteles ca ne vom stradui sa obtinem invitatii Closed beta pe care sa le oferim cititorilor guildwars2.ro (concurs, loterie, sau ceva), dar deocamdata nu putem fi siguri de nimic.

PS: bun venit :)
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Alfa si Beta

Mesajde Phlo » 27 Iul 2011, 12:35

Eu sincer nu ma voi atinge nici de alpha nici de beta... vreau sa joc jocul terminat, slefuit, si cu tot ce au avut in minte developarii in momentul in care l-au facut. Imi cer scuze de acum pentru cei pe care ii voi ofensa, dar trebuie sa o spun: GW2 o sa joace in picioare WoW. In Ogrimar se vor vinde copii de GW2, iar in GW2 se vor vinde conturi de WoW. :lol:
Nu am nimic cu WoW, nici cu oamenii care aleg sa isi faca veacul pe acolo, pentru ca si eu l-am jucat, dar dupa un timp ma plictisit... adica, mie personal, mi s-a parut destul de prostesc "finalul jocului": instate si PvP! Probabil si in GW2 va fi ceva asemanator, dar combatul in GW2 nu cred ca il poate cineva considera plictisitor, si cu siguranta ca in GW2 dupa ce faci level maxim(ceea ce pentru multi inseamna finalul jocului) tot ai ceva content de jucat, tot mai ai ceva storyline neterminat; plus, va fi acea senzatie de aleatoriu adusa de "dynamic events."
Ma rog, oricum m-am dus putin cam prea departe cu acest post, dar peste toate eu as recomanda oricui sa astepte lansarea finala a jocului si sa nu joace demo-uri, pentru ca iti pot schimba parerea despre joc; si aici nu ma refer doar la GW2.
Phlo
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 12:00
Localitate: Timis
Nume caracter: SickByNature

Re: Alfa si Beta

Mesajde Shob » 27 Iul 2011, 13:06

ArenaNet a spus ca jocul in open beta va fi foarte aproape de produsul final, eu sunt sigur ca macar acolo se merita sa intrii ca sa iti faci o idee :)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Vex » 27 Iul 2011, 13:27

Cum a zis Alex, imo open beta is a must. in Open beta incerci clase, do stupid things, explorezi and so on.
De obicei cand un joc trece de faza open beta, in mare parte stiu deja ce clasa voi juca.
Vex
Gladium
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Iul 2011, 22:23
Nume caracter: Vex

Re: Alfa si Beta

Mesajde Shob » 27 Iul 2011, 13:35

Vex scrie:
Cum a zis Alex, imo open beta is a must. in Open beta incerci clase, do stupid things, explorezi and so on.
De obicei cand un joc trece de faza open beta, in mare parte stiu deja ce clasa voi juca.

Si eu stiu ce clasa voi juca!
Va fi un charr warrior cu unul dintre aceste nume de caracter:
Dr Funkenstein
Mr Dub
Dubvicious
Da Shobster
Vlad drives an Impala
Charr Norris
Binbash
Mudkip
Swain
Randgrid
Cadarn
Fenrir
Vidar
Garrus
Wrex
Krios
Grunt
Snab
Snaab

Eu cand creez un caracter nou la un joc, pierd cel putin jumatate de ora ca sa ii gasesc un nume si/sau sa-i modelez aspectul in viziunea mea. Mi-am facut o lista de nume ca sa mai salvez din timp :D
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Phlo » 27 Iul 2011, 14:11

Haha, exact asa fac si eu...imi ia foarte mult timp sa fac un caracter cum as vrea eu sa fie, inclusiv numele care il are, pentru ca aspectul este foarte important luand in considerare faptul ca o sa ma uit la el cat timp voi juca.
nu am facut inca o lista, dar buna idee. probabil o sa fac una dupa Sylvari Week pentru ca as vrea sa joc unul si macar sa stiu cum arata(am o idee cum ar arata, dar a fost refacut din cate am inteles)
Phlo
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 12:00
Localitate: Timis
Nume caracter: SickByNature

Re: Alfa si Beta

Mesajde Asky » 27 Iul 2011, 15:11

eu is exact invers. in 5 minute termin modelarea caracterului... de obicei dau random pana apare ceva placut daca nu atunci creez eu ceva, iar de nume ii acelasi de 10 ani.. Asky sau orice variatie cu Asky
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Tudy » 27 Iul 2011, 15:25

Într-o primă fază, mie cred că-mi vor fi suficiente numele rezervate din GW via HoM :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Alfa si Beta

Mesajde Asky » 27 Iul 2011, 15:44

ai doar 17 nume rezervate, si eu cred ca ajung :P
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Classic » 29 Iul 2011, 18:13

Alex scrie:
Vex scrie:
Cum a zis Alex, imo open beta is a must. in Open beta incerci clase, do stupid things, explorezi and so on.
De obicei cand un joc trece de faza open beta, in mare parte stiu deja ce clasa voi juca.

Si eu stiu ce clasa voi juca!
Va fi un charr warrior cu unul dintre aceste nume de caracter:
Dr Funkenstein
Mr Dub
Dubvicious
Da Shobster
Vlad drives an Impala
Charr Norris
Binbash
Mudkip
Swain
Randgrid
Cadarn
Fenrir
Vidar
Garrus
Wrex
Krios
Grunt
Snab
Snaab

Eu cand creez un caracter nou la un joc, pierd cel putin jumatate de ora ca sa ii gasesc un nume si/sau sa-i modelez aspectul in viziunea mea. Mi-am facut o lista de nume ca sa mai salvez din timp :D


Mai omulet dar nu vad Scufi? Oricum bine ca mi am inregistrat numele deja ca sa nu l poti lua tu![sic] :twisted:
Classic
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 50
Membru din: 29 Iul 2011, 17:40
Nume caracter: Classic

Re: Alfa si Beta

Mesajde Shob » 29 Iul 2011, 19:25

Classic scrie:
Mai omulet dar nu vad Scufi? Oricum bine ca mi am inregistrat numele deja ca sa nu l poti lua tu![sic] :twisted:

Lista nu e finala, dar nu cred ca se potriveste Scufi la un badass charr :D
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Kenzo » 10 Noi 2011, 22:13

Cel mai probabil la vara , parerea mea :
- 3 luni closed beta
- 1 luna open beta
Ultima oară modificat de Kenzo pe 06 Ian 2012, 01:20, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: Alfa si Beta

Mesajde Shob » 11 Noi 2011, 21:00

Salut Kenzo,
Kenzo scrie:
alpha are loc chiar in momentul de fata

Asta oarecum stiam.
Kenzo scrie:
release-ul acestui mmo superb este 2-3 luni de la data de azi.

Nu ca as vrea sa fiu eu detectiv, dar de unde stii aceasta informatie? Daca cumva esti printre persoanele implicate in dezvoltarea jocului imi e de ajuns sa-mi spui BINGO (presupunand ca esti sub NDA :p)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Alfa si Beta

Mesajde Kenzo » 30 Noi 2011, 11:15

Din pacate , chiar daca jocul va fii gata exista posibilitatea ca el sa fie lansat intr-un timp intermediar astfel incat jucatorii / cumparatorii sa nu fie distrasi de alt Mmo.
2012 este un an plin de Mmo-uri care sunt atractive si promit ceva schimbat in conventionalul mod de a juca un Mmorpg.
Altfel spus , sa speram sa nu fie prin late Q2 sau Q3 .
O zi buna
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: Alfa si Beta

Mesajde Tudy » 14 Dec 2011, 23:33

S-a confirmat pe reddit - Closed Beta începe vinerea aceasta.

Citat:
We will officially enter Closed Beta Testing this Friday. It will be marked with an increase in our pool of testers. To clarify, this phase of testing is still under NDA and is not open to the public.

Based on the feedback we get from our current Closed Beta Testing, we will determine the next phases of our beta program in which we will open beta access to more people.


Mai multe detalii pe GW2Guru:

Citat:
For the sake of clarity: we've talked about closed beta and by that we mean that there is no public information about how to get in, as we're selecting the candidates carefully. We will not reveal any more information apart from what we just said.

EDIT: to be even clearer, there won't be any webpage for getting into the closed beta and we won't reveal how we're selecting candidates.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori