Docet Umbra [DU]

Docet Umbra [DU]

Mesajde Silverarrow » 01 Oct 2012, 20:17

Buna ziua!

Ne numim Docet Umbra (din latina: Umbra invata) si suntem o ghilda de romani de pe Whiteside Ridge.
In prezent, avem portile deschise oricarui roman (sau vorbitor fluent de limba romana) care doreste sa ni se alature (preferabil, de pe serverul nostru).

Regulamentul ghildei noastre este urmatorul:

Guild Wars II este doar un joc! Nu uitati asta!
În aceasta ghilda, chiar dacă există o ierarhie bine stabilita, se dau sfaturi. În nici un caz ordine.
Ierarhia ghildei este următoarea:
1. General – intemeietorul ghildei.
Atributii: editeaza ranguri si emblema ghildei, poate cheltui influence pentru upgrade-urile ghildei si poate modifica/activa diferite upgrade-uri, poate captura puncte de interes in WvW, poate modifica MOTD, poate administra ranguri inferioare, poate purta emblema ghildei, poate accesa direct (sa retraga si sa puna resurse in banca ghildei), poate convoca adunari pentru dezbaterea problemelor conducerii.
2. Ofiteri: Colonel – loctiitor al generalului, membrii fondatori ai ghildei;
Maior – membri fondatori, jucători promovati pentru merite în cadrul jocului.
Atributii: poate captura puncte de interes in WvW, poate modifica MOTD, poate administra ranguri inferioare, poate purta emblema ghildei, poate accesa direct (sa retraga si sa puna resurse in banca ghildei), poate convoca adunari pentru dezbaterea problemelor conducerii.
3. Subofiter – grad onorific pentru membrii inactivi de mai mult de 2 luni.
Atributii: poate depozita resurse in banca ghildei, poate cere resurse din banca ghildei.
4. Caporal – membri activi ai ghildei.
Atributii: poate purta emblema ghildei, poate depozita resurse in banca ghildei, poate cere resurse din banca ghildei.
5. Soldat – membri noi ai ghildei.
Atributii: poate purta emblema ghildei, poate cere resurse din banca ghildei.
Promovarile se fac de către jucătorii aflați la conducerea ghildei, in urma unei conferinte, la care pot participa Subofiterii și Caporalii. Promovarea de la Soldat la Caporal se va face in mod automat de orice membru al conducerii, in urma a unui minim de 2 luni de activitate sociala in cadrul ghildei. Neindeplinirea acestui criteriu duce la excluderea din ghilda. In urma inactivitatii oricarui membru, cu exceptia Generalului si a Soldatului, pe o perioada de mai mult de 2 luni duce la desemnarea acestuia cu rangul de Subofiter. Revenirea la gradul initial se poate face prin activarea in cadrul ghildei timp de 1 luna. Promovarea de la Caporal la Maior se va face in urma activitatii indelungate a unui membru in cadrul ghildei, la cererea oricarui membru activ, in urma unei discutii a membrilor conducerii. La aceasta discutie pot participa toti membrii activi, mai putin membrul in cauza. Recrutarile de noi colegi se fac în joc și din afara lui, dupa ce jucătorul a fost de acord cu regulamentul ghildei.
Fiind un joc bazat pe nivele, conteaza să acumulam experiență, dar asta nu se face trecand peste prietenie si bun simț.
Respectul fata de colegi este foarte important! Nu acceptam atacuri la persoana, atacuri la religia vreunui jucător sau discriminările rasiale. Orice abatere de la aceasta regula duce imediat la excluderea din ghilda. Nu uitati ca toata lumea are dreptul la opinie personala!
Când ai posibilitatea s-o faci, ajuta-ti colegii, mai ales pe cei de același nivel cu al tau. Insa nu abuzati de binevointa colegilor cand cereti ajutor. Spre exemplu: ajutor, solicitati doar cand nu puteti termina un quest, nu inainte de a fi in cunostinta de cauza. Deasemenea, nu insistati peste limita bunului simt, daca colegii nu va pot ajuta.
Sa participi cel putin odata pe saptamana la evenimentele organizate de ghilda (daca este posibil din punct de vedere personal), totodata trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii la participare :
- clientul de TeamSpeak3/Skype instalat si infrastructura necesara, dupa posibilitati (microfon+casti/boxe). Membrii participanti la evenimentele organizate in ghilda trebuie sa foloseasca aceste programe pentru coordonare.
- sa fi prezent la momentul la care s-a stabilit evenimentul si la care ai fost de acord sa participi, NU mai tarziu!
Lunar, membrii activi ai ghildei (General, Ofiteri, Caporal), achită o taxă de 10 silver, catre banca ghildei, suma necesară dezvoltării acesteia.
Ghilda beneficiază de elemente ce pot fi folosite în comun. Nu abuzați de ele! Din banca ghildei pot retrage bunuri/iteme/consumabile toti jucătorii, după ce anunță în prealabil conducerea ghildei și primește acceptul. Rangurile urmatoare vor putea retrage direct din resursele ghildei: General, Ofiteri, Maior. Aceste ranguri trebuie deasemenea sa anunte membrii conducerii de orice retragere facuta. Orice membru va putea depozita in banca ghildei orice resursa care se poate folosi pt ghilda.
Pentru coordonarea in WvW, toti membrii participanti trebuie sa foloseasca Skype/TS si sa asculte indicatiile persoanei care conduce evenimentul. Aceasta persoana va fi aleasa de membrii participanti si poate fi orice membru activ din ghilda. Pentru cumpararea de armament (ballista, flame ram etc.), membrii vor face cotizatii, dupa posibilitati, persoanei care conduce atacul. La sfarsitul evenimentului, banii ramasi vor fi redistribuiti contribuitorilor.
Periodic, sa vizitezi forumul ghildei, daca este posibil să vi cu propuneri si sa fi la curent cu noutatile.
Cel care paraseste ghilda, fara sa anunte Generalul sau Ofiterii, nu mai are dreptul să revina (desigur, excludem de aici, pe cei care parasesc ghilda din motive obiective)
Orice incalcare a regulamentului aduce de la sine un avertisment; la a doua abatere membrul in cauza va trece la un grad inferior. In cazul unei a treia abatere, membrul va fi exclus din ghilda. Problemele ivite intre jucatori se rezolva în chat privat. Dacă nu se rezolva problema, se apeleaza la Ofiteri sau General. Acestia, in urma unor consultari, la care participa și impricinatii, vor lua o hotarare. In cazul in care, din grupul ce judecă pricina nu face parte Generalul, cel nemultumit de hotarare poate face recurs, iar problema se judeca; hotararea, în acest caz este definitva.
Modificarea prezentului regulament se va face, doar în urma unei sedințe din care vor face parte Generalul, minim trei Ofiteri si, cu rol consultativ, ceilalti membrii activi si dornici de a participa.

Va asteptam cu drag si transmitem salutari intregii comunitati!

Cu respecte,
Ghilda Docet Umbra.
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Valky » 01 Oct 2012, 21:42

Succes in constituire si crestere. Doar o intrebare off-topic, prieteni, nu credeti ca ar fi fost mai suplu si mai sigur sa fie si a 6 a guilda romaneasca tot pe Seafarer`s Rest? Suntem 5 guilde romanesti in alianta pe acest server, sunt convins ca era loc si pentru a 6 a romaneasca. Give it a try :)
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Silverarrow » 02 Oct 2012, 01:23

Multumim in primul rand de sugestie si invitatie!

Am fi venit cu draga inima pe Seafarer's, si la un moment dat era chiar o dezbatere activa in randurile conducerii legata de acest subiect. Problema insa a aparut in momentul in care ne-am dat seama ca vom pierde cam tot ce am facut pentru ghilda in momentul transferului...
Decizia a fost, pana la urma, sa ramanem pe serverul pe care am inceput fostii membrii LSU (din Guild Wars 1). Daca cumva vor aparea ocazii sau dezbateri pe viitor legate de subiectul transferului, fiti siguri ca prima noastra destinatie este serverul ocupat deja de cele 5 ghilde romanesti.

Multumim!
Dragos/Arryn impreuna cu echipa DU.
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde nitrogenetic » 03 Oct 2012, 16:31

Ne bucuram sa facem parte din comnunitatea GW2.ro si ne dorim la o colaborare lunga si distractiva avand in vedere ca pana la urma asta e scopul unui joc. O singura rugaminte daca se poate si anume realizarea unui sub-forum pentru ghilda noastra alaturi de celelalte ghilde romanesti prezente in aceasta comunitate. Ar fi un mijloc mai facil pentru toti de a schimba informatii si de a cere eventuale date despre diverse chestiuni din joc.

Cu respect,
Scipio Dias
Imagine
Avatar utilizator
nitrogenetic
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Sep 2012, 19:13
Localitate: Craiova
Nume caracter: Scipio Dias

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde TeVadRou.8497 » 03 Oct 2012, 16:42

Salutare, GW2!
Bine v-am gasit! Superba ideea crearii unei comunitati GW2.ro. Sper sa colaboram cat mai bine, sa schimbam pareri si sa ne ajutam intre noi. (desigur, cand e cazul)

Ma inclin, cu respect
TeVadRou
Imagine
Avatar utilizator
TeVadRou.8497
Gladium
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Sep 2012, 19:10
Localitate: Brasov
Nume caracter: Te Vad Rou

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Shob » 03 Oct 2012, 19:41

nitrogenetic scrie:
Ne bucuram sa facem parte din comnunitatea GW2.ro si ne dorim la o colaborare lunga si distractiva avand in vedere ca pana la urma asta e scopul unui joc. O singura rugaminte daca se poate si anume realizarea unui sub-forum pentru ghilda noastra alaturi de celelalte ghilde romanesti prezente in aceasta comunitate. Ar fi un mijloc mai facil pentru toti de a schimba informatii si de a cere eventuale date despre diverse chestiuni din joc.

Cu respect,
Scipio Dias

Done!
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Silverarrow » 03 Oct 2012, 19:51

Multumiri!

Inca o rugaminte, daca se poate? Am putea avea ca si iconita la sub-forum emblema ghildei? Daca e mai usor sa ne ocupam noi de asta, o facem.

Arryn.

PS: Emblema e avatarul meu.
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Anaky » 03 Oct 2012, 23:23

Welcome fellow heroes! :D
Imagine
Avatar utilizator
Anaky
Gladium
 
Mesaje: 82
Membru din: 28 Iul 2011, 09:31
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Anaky Ryu

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde ULTRASSICK » 04 Oct 2012, 08:37

Salutare ,

Eu sunt Ultrassick din joc , numele meu adevarat Cezar si sunt din Bucuresti ; sunt nou universului Guild Wars , nu am jucat prima parte , am jucat World of Warcraft vreo 5-6 ani unde m-am imprietenit cu Serban ( Azentrius :P ) , ma bucur sa fac parte din guilda Docet Umbra , spor la treaba si ne vedem in joc :)
1947
Avatar utilizator
ULTRASSICK
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2012, 08:24
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Ultrassick - Imparatul Cezar

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Azentrius » 04 Oct 2012, 09:22

Hello hello,

Serban ma numesc, in game sunt Azentryus si Lord Azentrius, sunt din Cluj. Ca si Cezar sunt complet noob in ceea ce priveste universul GW (totusi nu ca Cezar), dar incerc sa trec peste handicapul asta rapid :P Ma bucura ca am gasit un guild friendly, intr-un joc necunoscut pt mine, face viata mai usoara :) See you all ingame ;)
Azentrius
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2012, 17:10
Nume caracter: Azentryus

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Valky » 04 Oct 2012, 10:49

@Silverarrow
Sigur ca da, era o sugestie si o invitatie totodata, ne-ar sta mult mai bine sa intram in W3 impreuna http://www.gw2guilds.org/view-alliance/130 , noi in general facem W3 marti si sambata impreuna si se cunoaste https://forum-en.guildwars2.com/forum/p ... DATED-9-28 .
- O singura sugestie am legata de pierderea bonusurilor de guild: daca va mutati pe un server care are bonusurile de W3 mai bune decat serverul vostru, le puteti reface foarte usor, pentru ca aveti bonusurile de server care va ajuta foarte mult. Cu cat continuati sa ramaneti acolo, cu atat va va fi mai dificil sa recuperati pe server nou.
- Avand in vedere ca Seafarer`s Rest este pe locul 10 din 27 servere EU iar Whiteside Ridge este pe locul 22 din 27, poate ar fi util sa va ganditi acum sa veniti aici. Oricum, noi speram sa urcam serverul undeva pe locul 7 in cateva saptamani. Bonusurile mari date de server datorita dominatiei in W3 sunt foarte bune si importante pentru influence obtinut de guild, bonus la exp, heal, etc.. Just give it a thought :)
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Markus Clouser » 04 Oct 2012, 12:07

Din partea ghildei The Elite Mercenaries [EM] (Ring of Fire), eu vă urez mult succes și multă bafta in W3! ;)
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde TeVadRou.8497 » 04 Oct 2012, 14:05

Multumim, Markus Clouser! Sunt sigur ca o sa colaboram bine.
Imagine
Avatar utilizator
TeVadRou.8497
Gladium
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Sep 2012, 19:10
Localitate: Brasov
Nume caracter: Te Vad Rou

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde nitrogenetic » 04 Oct 2012, 15:57

Markus Clouser scrie:
Din partea ghildei The Elite Mercenaries [EM] (Ring of Fire), eu vă urez mult succes și multă bafta in W3! ;)


Sa fie intr-un ceas bun si la cati mai multi playeri in toate ghildele romanesti din joc !
Imagine
Avatar utilizator
nitrogenetic
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Sep 2012, 19:13
Localitate: Craiova
Nume caracter: Scipio Dias

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Ostiadal » 05 Oct 2012, 14:37

Vreau sa Multumesc Guilde Docet Umbra Ca am fost admis ca membru in comunitate sper sa avem parte de tot ce este mai bun
Imagine
Avatar utilizator
Ostiadal
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Apr 2012, 10:49
Localitate: Judet Constanta Oras Murfatlar
Nume caracter: Ostiadal Daniel

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde BogdanBorg » 08 Oct 2012, 14:05

Ei bine iata-ma-s ! Viata lunga si prospera pt. ghildele romanesti si pt. membrii acestora cheers! \m/,
Imagine
Avatar utilizator
BogdanBorg
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2012, 11:59
Localitate: Suceava
Nume caracter: Null A

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde B3aT » 15 Oct 2012, 12:02

Bine ati venit in comunitate !

Am citit problema cu mutatul ghildei, era un post al unui developer si au zis ca vor lucra la partea aceasta, deci probabil va exista o metoda de a muta ghilda cu totul pe viitor.

Oricum ar fi bafta la joc !
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Silverarrow » 31 Oct 2012, 21:42

Dragi colegi,

Dorim sa va anuntam ca ghilda Docet Umbra s-a mutat pe serverul Seafarer's Rest, pentru a putea interactiona mai bine cu ghildele romanesti.

Speram sa ne putem angaja intr-un parteneriat benefic,
Conducerea DU.
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Tudy » 01 Noi 2012, 17:51

Awesome - v-am dat invite și în alianța de pe gw2guilds.org: http://www.gw2guilds.org/view-alliance/130

Noi (Legio Gemina [XIII]) avem WvW programat orifial marți seara și sâmbătă de pe la prânz încolo. Pe lângă asta, lumea e oricum pe TS și se adună câteva grupuri aproape zilnic. Oricum, esența e că orice activități coordonate în WvW (și nu numai) au loc pe TS, așa că vă așteptăm acolo! :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Docet Umbra [DU]

Mesajde Silverarrow » 01 Noi 2012, 18:11

Ne auzim pe TS! Am doar o intrebare putin prosteasca (sunt sigur ca raspunsul este deja pe forum, dar pentru cei care nu au timp/dedicatie/oricealtmotivrealsaunu), am putea sa stim si noi care sunt detaliile de logare, sau unde sa le gasim? Multumesc anticipat!
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Următorul

Înapoi la Docet Umbra [DU]

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori