Guild Wars 2 - BWE 2

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 03 Iun 2012, 19:21

Să fim serioși - în varianta anteroară acestor modificări, probabil 50-75% din skills/traits ajungeau să fie neutilizate, ceea ce făcea inutilă chiar prezența lor în joc. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde RandomGuy » 03 Iun 2012, 19:42

Nu cred ca erau neutilizate deoarece nu le acordam eu 5 minute sa le testez, erau neutilizate deoarece erau inutile si nu fac sinergie cu build-urile la care ne-am gandit
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 03 Iun 2012, 19:48

Erau neutilizate deoarece majoritatea nu le utilizau în build-urile lor, deoarece erau anumite traits/skills care erau clar ”superioare” și pe care cei mai mulți le alegeau. Asta înseamnă neutilizate. Ca și tine, probabil au fost MULȚI alții care tot așa nu au alocat nici măcar 2 minute să le încerce deoarece li se păreau useless. Pe scurt, toată treaba se rezumă la următoarele aspecte: practic până la level 30 îți faci unlock la acele 3-4 utility skills + elite skill pe care le vrei și toate celelalte rămân ”pe dinafară”. Iar la traits, îți alegi doar acele 3 din cele 4-5 major traits care sunt cu adevărat utile din totalul de 12, celelalte traits de pe fiecare trait line rămânând și aici neutilizate. Iar dacă tu poți avea build-ul overpowered pe care îl vrei de la level 30, până la urmă nu au nici un sens celelalte 50 nivele, așa cum nu ar avea sens prezența multor major traits deoarece nimeni nu le-ar alege.

Personal, mi se pare noul model le acordă o oarecare utilitate/importanță suplimentară celorlalte skills, lucru care nu poate fi decât benefic pentru jocul în sine. La fel ca și cu GW1, ArenaNet au confirmat că în GW2 monitorizează utilizarea tuturor skill-urilor de către toți jucătorii. Probabil, în urma testelor, au descoperit că jucătorii foloseau doar un set extrem de restrâns a skill-urilor, motiv pentru care au decis să implementeze acest nou sistem. La fel au făcut (și încă fac) și cu GW1: monitorizează skill usage, iar periodic ajung să modifice metagame-ul cu mici ”buffs” la skill-urile rar utilizate și ”nerfs” la cele utilizate extrem de des. Să nu uităm totuși că angajații ArenaNet se ocupă de game design ”for a living”.

Mi se pare că deocamdată reacția ta e exagerată și foarte slab argumentată... Dacă vrei, ne putem auzi pe TS și îți pot explica mai clar cum e cu ”libertatea” asta în jocuri...
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde RandomGuy » 03 Iun 2012, 19:52

Iar majoritatea nu le utilizau in build-urile lor deoarece nu le servea la nimic acel skill. Asta inseamna inutil.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Markus Clouser » 04 Iun 2012, 05:29

Eu astept BWE2, apoi o sa-mi pot spune parerea mai elaborat.

Din ce am vazut pana acum, mie unul mi se pare o idee ciudata (nu am zis proasta pentru ca inca nu am jucat, doh). Sunt de acord cu ce a spus Tudy dar nu sunt de acord cu ideea in sine. Mi se pare ciudat (iar) sa fiu nevoit sa mananc 10 feluri de mancare, ce mie nu-mi plac, doar pentru a ajunge la desert. Daca vreau desert, desert sa mananc pana mi se face rau sau pana imi dau seama ca ar fi mers o ciorba de perisoare si niste snitele. Ma rog.

Revenind la Guild Wars, mi se pare ca ni se pun iar bete in roate in ceea ce priveste build-making-ul, comparativ cu GW1. Si totusi, ca sa nu fiu partinitor, acelasi lucru il intampinam si in GW1 cand nu toate skillurile erau disponibile la toti vendorii.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 04 Iun 2012, 05:33

Markus, îmi poți da un exemplu de alt MMO unde primești toate skill-urile unlocked de la level 1? Sau măcar să nu fie nevoie să aștepți până la ultimul nivel sau să cauți NPC-uri pentru skill unlocks? :)

Până la urmă, modelul nou de traits și skill tiers nu e altceva decât o variantă îmbunătățită de character progression, ceva care să te facă să simți că ”avansezi în nivel”. Înainte era mult prea multă libertate, fapt care ar fi generat două probleme pe termen lung: dificultăți suplimentare în balancing din cauza ”abuzului” de major traits și skills/traits neutilizate. Cu noul sistem, ambele probleme sunt mult mai ”manageable”, chiar dacă nu dispar complet.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Markus Clouser » 04 Iun 2012, 05:36

Nu, nu de la level 1. Eu aveam in cap Shing Jea Monastery > Kaineng Center, de unde iti puteai alege din foarte multe skilluri.

Stiu, de asta am si scris mai sus ca un sistem asemanator exista si in GW1.
Ultima oară modificat de Markus Clouser pe 04 Iun 2012, 05:54, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 04 Iun 2012, 05:51

Foarte multe, dar nu toate. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Ronah » 04 Iun 2012, 08:30

Modul in care se puteau cumpara skill-urile era foarte liber.
Acest lucru facea ca jucatorul sa-si "economiseasca" punctele pentru a-si cumpara doar skil-urile dorite si sa nu il mai intereze deblocarea celorlalte. Daca ar fi adugat un "reward system" gen "achievements" pentru deblocarea tuturor skill-urilor, unii jucatori ar fi facut acest efort, altii nu.
Eu cred ca sistemul de "tier" pentru skill-uri poate fi denumit si "skill tree" la fel ca in alte jocuri in care nu poti debloca anumite skill-uri daca nu ai alocat cateva puncte pentru cele de pe "ramurile" anterioare.
Ar fi fost interesant daca ar fi adaugat si "skill level" pentru fiecare, adica fiecare skill deblocat sa poata fi upgradat de la nivelul 1 la 5 de exemplu.
Detalii, detalii... vom vedea ce va fi pana la urma. :)
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde RandomGuy » 04 Iun 2012, 10:27

Daca GW2 revine cu picioarele pe pamant si devine mult mai asemanator cu un mmo obisnuit as vrea sa vad si un npc/buton de reset pentru utility skills.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 04 Iun 2012, 12:40

Reset poți face doar la traits. Nu văd sensul unui ”reset” la utility skills deblocate - e ca și cum ai zice că vrei o opțiune de ”unlearn skill”; or, n-am mai întâlnit așa ceva nicăieri altundeva și nu văd care i-ar fi aplicabilitatea practică.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde RandomGuy » 04 Iun 2012, 16:38

http://www.shadowrefuge.com/2012/06/cro ... -look.html

Acum au devenit mult mai interesante aceste cross profession combos
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 04 Iun 2012, 19:01

-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Floppy » 04 Iun 2012, 22:17

Acum nu ne ramane decat sa testam. Au depus un efort considerabil si sper sa se reflecte aceasta munca in BWE2. Astept sa vad si modificarile aduse jocului si sper ca o sa avem parte de cat mai putine buguri.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Ztepam » 05 Iun 2012, 08:00

Tocmai mi-a facut un update de 5 GB :| inseamna ca s-au facut schimbari majore, mi s-au resetat si setarile grafice deci inseamna ca si aici au imbunatatit ceva.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde nea Caisa » 05 Iun 2012, 09:31

as avea si eu o intrebare legata de utility skills, cam ce procent din ele se poate debloca maxim ? (sper ca nu suta la suta)
nea Caisa
Gladium
 
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mai 2012, 01:19
Nume caracter: Nanct

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde RandomGuy » 05 Iun 2012, 10:03

Poti sa le deblochezi pe toate in timp.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Ztepam » 05 Iun 2012, 19:46

Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Ronah » 05 Iun 2012, 20:22

Ztepam scrie:


in afara ce faptul ca au pus "dodge bar"-ul deasupra "health orb"-ului si nu pot sa execut evadarea prin click :(, consider ca restul de imbunatatiri si retusari sunt binevenite.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Guild Wars 2 - BWE 2

Mesajde Tudy » 05 Iun 2012, 23:20

Cine știe, poate acel dodge bar va fi ”click-able” :D

Vedem vineri.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori