Pareri si Opinii

Recruit's lounge

Pareri si Opinii

Mesajde Master » 13 Sep 2012, 20:01

Salutare,

Am fost cam dezamagit la primul event pe care l-am organizat pentru ca a trebui sa caut oameni ca sa il facem deoarece au raspuns doar doua persoane la el. Asa ca de data asta facem invers veniti voi cu propuneri cu ce anume vreti sa facem in PVE (dungeons, map farming, dynamic events etc.). Voi alegeti si noi organizam. Astea fiind spuse astept cat mai multe posturi.
In the absence of light darkness prevails.
Avatar utilizator
Master
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 20:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Master Huricane
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Hadryel » 13 Sep 2012, 20:07

Primul pe lista mea ar fi Ruined City of Arah explorable mode si chiar as dori sa fie organizat un party.
Living life in peace !

Imagine
Avatar utilizator
Hadryel
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 27
Membru din: 20 Feb 2012, 22:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Ingerul Hadryel
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Xas » 14 Sep 2012, 21:47

La fel ca mai sus. Pe langa, ar fi interesant farm events: facem parties si mergem la events unde stim ca o sa gasim loot considerabil pentru crafting, gold, etc.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Master » 15 Sep 2012, 17:34

Haideti oameni buni cu curaj ca nu va mananca nimeni vreau doar sa stiu ce sa organizam, vad ca se aduna view-uri dar posturi sunt doar doua.
In the absence of light darkness prevails.
Avatar utilizator
Master
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 20:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Master Huricane
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Wicked » 16 Sep 2012, 13:45

Propun sa se organizeze eventuri si pentru achievement hunters: 100% maps completion, alternate dungeon paths, jumping puzzles dificile de tipul celor din wvw, etc. In ghilda suntem destui cu peste 1k achievement points, asa ca doritori exista.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Pareri si Opinii

Mesajde lemonpowah » 16 Sep 2012, 14:09

Jumping puzzles, WvW, map completion ! În special jumping puzzles îmi plac foarte mult, dar e mai amuzant când îl facem mai mulți, mai cade unul chiar la final, mai băgăm un portal...
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Cristian » 17 Sep 2012, 12:41

Jumping puzzles cred ca ar fi un fiasco distractiv.
Cristian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 16 Ian 2012, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Cristian Swiftcold

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Sparks » 17 Sep 2012, 16:46

ar fi fain la jumping puzzles sa ne adunam vreo 50 , macar unul sa facem asa multi, ca sa fim 50 de oameni pe o stanca, stiu ca o sa fie greu de inteles, dar cand sari sa vezi cum pica jumatate, as muri de ras:D.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Valky » 17 Sep 2012, 17:38

Problema principala este ca foarte putini guildies citesc pe forum, de aici si reactia scazuta la event. Bine, si eventul a fost pus din scurt. Ma gandesc ca ar fi utile 2 zile pe saptamana in care sa se poata face SPvP si PvE organizat, cu multe grupuri. La urma urmei orice instanta merita facuta si refacuta de multe ori, fie si pentru farming. In plus, cei care le-au facut deja pot intra cu cei care nu le-au facut. Sunt destul de multi in guild care nu au facut inca nicio instanta. Curand vor ajunge majoritatea la lvl 80 si ar trebui sa inceapa sa se inscrie la dungeons mai frecvent.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Sparks » 18 Sep 2012, 09:32

forumul este mai greu de urmarit, eu propun un twitter sau facebook group (inclin spre facebook). Unde sa fie postate noutatile, eventurile, sau linkuri spre anumite topicuri din forum care trebuie citite de cei din ghilda, pentru o comunicare mai buna. Newsfeed-ul din facebook si twitter(majoritatea folosim una din aceste 2 ) ar fi foarte folositor sa auzim mai repede de eventuri. Iar comunicarea intr-un grup privat pe facebook, ar facilita strangerea de oameni pentru eventuri mai repejor:).
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Floppy » 18 Sep 2012, 12:06

Parerea mea e ca ar trebui sa continuam sa folosim canalul oficial de comunicare al comunitatii, respectiv acest forum, mai avem la dispozitie TS si in game chat. Cred ca daca se doreste a participa activ in aceasta comunitate, exista suficiente canale de comunicare pentru a informa pe cei doritori de a participa alaturi de guilda la anumite eventuri.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Cristian » 18 Sep 2012, 13:16

+1 Floppy
Cred ca forumul si MOTD-ul informeaza suficient membrii guildei.
Cristian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 16 Ian 2012, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Cristian Swiftcold

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Valky » 18 Sep 2012, 14:21

@Sparks
Este de apreciat ideea, insa propunerea de a utiliza alte modalitati de comunicare pentru guild in afara forumului si TS-ului a mai fost abordata pe forum (la sectiunea "Sugestii si reclamatii" daca nu ma insel) si refuzata din argumente foarte bine intemeiate. Argumentul principal invoca tocmai faptul ca nu este deloc de dorit impartirea oamenilor pe 7 mijloace de comunicare / socializare, pentru ca fiecare are alte preferinte. Besides:
- nu are chiar "majoritatea" cont de FB sau twitter;
- FB este unul din cele mai vulnerabile instrumente de socializare, parolat sau nu;
- pe FB sau twitter este greu de structurat pe categorii si subcategorii distincte si usor de urmarit multitudinea de probleme care se discuta pe forum.
In concluzie, acest forum + TS raman singurele mijloace de comunicare pentru guild. Poate s-a remarcat si faptul ca nu incurajam foarte mult discutiile pe gchat, tocmai pentru a determina guildies sa intre pe TS, macar sa asculte chiar daca nu pot vorbi tot timpul din motive obiective (conditie care dealtfel este precizata ca obligatorie in regulamentul guildei). Neutilizarea TS si neparticiparea prin citit si confirmat pe forum afecteaza destul de serios experienta de gaming a intregii guilde, fapt cu care dealtfel se confrunta si celelalte 2 guilde romanesti, daca citim ce se posteaza pe subforumurile lor.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Picu » 20 Sep 2012, 13:17

Partea cu utilizarea forumului mi se pare rezonabila, dar nu e o solutie viabila pentru toti. Pentru mine azi de exemplu e o exceptie faptul ca am efectiv timp sa intru de la servici pe forum, lucru care se intampla de cateva ori pe an. In clipa in care ajung acasa ultimul lucru care-l fac e sa verific forumul.

Am putea folosi in schimb calendarul Google pentru a planifica evenimente, functioneaza pe acelasi principiu ca si calendarul din WoW. Se poate seta sa trimita notificari prin e-mail, pop-up si chiar si SMS pentru cei puternici :D Ar fi un pic de lucru initial pana s-ar face grupul de persoane (adresele de e-mail intr-o lista pe google la care se trimit evenimente), dar asta se face o singura data.

http://uploadimage.ro/images/89947515845458555697.jpg
Imagine
Avatar utilizator
Picu
Gladium
 
Mesaje: 24
Membru din: 14 Sep 2012, 08:40
Localitate: Baia Mare, Maramures
Nume caracter: Pallium

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Tudy » 20 Sep 2012, 13:31

Momentan nu avem în plan să folosim nimic altceva în afară de forum, TS și MOTD ingame.

Hope this clears things out! :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Tze » 20 Sep 2012, 13:57

Forum + MOTD in-game și în curând (sper) și calendarul de in-game events implementat de ArenaNet ar trebui să fie arhisuficiente.
Avatar utilizator
Tze
Legionar
 
Mesaje: 132
Membru din: 27 Iul 2011, 20:31
Localitate: București
Nume caracter: Tze Loves Loa

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Master » 21 Sep 2012, 01:15

eu am cerut doar pareri despre ce eventuri ati vrea sa organizam in joc nu ce metoda de comunicare sa gasim. va rog ramaneti la topic.
In the absence of light darkness prevails.
Avatar utilizator
Master
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 20:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Master Huricane
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde fox » 25 Sep 2012, 03:43

Arah stroy mode
Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Valky » 25 Sep 2012, 11:40

Doar un mic reminder pentru cei care nu au aflat inca, in pagina principala a guildei, langa ROSTER, a fost implementat CALENDARUL de events al guildei, unde sunt deja postate events organizate de guild pentru saptamana in curs si saptamana urmatoare.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Pareri si Opinii

Mesajde Xas » 26 Sep 2012, 10:18

Valky scrie:
Doar un mic reminder pentru cei care nu au aflat inca, in pagina principala a guildei, langa ROSTER, a fost implementat CALENDARUL de events al guildei, unde sunt deja postate events organizate de guild pentru saptamana in curs si saptamana urmatoare.
Cheers

Cat e de tare! Felicitari pentru idee si implementare!
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Următorul

Înapoi la Zona recrutului

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator