Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Discutăm de toate

Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 05 Oct 2011, 21:25

Am cautat pe tot felul de site-uri si forumuri dubioase, bucatele de informatii privind un leak ceva de informatii despre data de lansare a jocului, sau cel putin a open beta-ului. In mare parte fara succes. Desi, nu mai stiu pe unde se specula (mai convingator asa) cum ca open beta va avea loc in 24 octombire sau noiembrie 2011, nu mai stiu exact. Daca nu la sfarsitul acestei luni, la sfarsitul celei viitoare.
Acum am deschis acest subiect, deoarece fiind forumul de la Guild Wars 2 romania, poate aici e lumea ceva mai informata, si are un leak de informatii, vre-un beta tester sau poate chiar cineva care lucreaza la proiect, si ne-ar putea spune mai mult. Asadar, daca cineva stie ceva in legatura cu lansarea, va rog, impartiti si cu restul :))
Ultima oară modificat de SerubNox pe 06 Oct 2011, 15:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde demon » 06 Oct 2011, 00:28

Pentru open beta, 24 octombrie/noiembrie este imposibil daca te referi la 2011 si foarte putin probabil daca te referi la 2012. Tot ce stim este ca closed beta va avea loc anul asta; unii cred ca va incepe chiar in noiembrie. Se mai zvoneste cum ca GW2 va fi lansat pe aceeasi data ca si GW1, 28 aprilie, care e o sambata. :D
demon
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Oct 2011, 12:37

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 06 Oct 2011, 15:15

demon scrie:
Pentru open beta, 24 octombrie/noiembrie este imposibil daca te referi la 2011 si foarte putin probabil daca te referi la 2012. Tot ce stim este ca closed beta va avea loc anul asta; unii cred ca va incepe chiar in noiembrie. Se mai zvoneste cum ca GW2 va fi lansat pe aceeasi data ca si GW1, 28 aprilie, care e o sambata. :D

Scuze, am editat acum, la 2011 ma refeream. Imposibil n-are trebui sa fie dupa parerea mea, ca din cate am vazut jocul este destul de bine pus la punct. Acum daca este cum zici tu, si l-ar lansa de abia in aprilie...e mare teapa, mi se ia pana atunci. Tin sa precizez ca sunt un casual gamer insa mi-a casunat pe jocul asta fiindca pare diferit si inovativ fata de tot ce am vazut pe piata. De asta il si urmaresc cu interes de 4luni...insa sa-l mai urmaresc inca 5 luni? sincer cred ca mi se ia de-a binelea pana atunci:))
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Tigros » 06 Oct 2011, 15:53

Era pe guildwars2guru un thread cu predictii, poti sa cauti acolo pe tema asta.
http://www.guildwars2guru.com/forum/spe ... 20711.html
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde stevecelrau » 06 Oct 2011, 20:50

Daca tu te plictisesti dupa doar 4 luni.... :D

P.S. ai auzit de Duke Nukem Forever? Ai idee dupa cat timp l-au lansat? :lol:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 07 Oct 2011, 00:01

stevecelrau scrie:
Daca tu te plictisesti dupa doar 4 luni.... :D

P.S. ai auzit de Duke Nukem Forever? Ai idee dupa cat timp l-au lansat? :lol:

Hai sa fim seriosi :)). La duke sau starcraft nimeni nu a asteptat 10 ani 2-ul ca sa zic asa. Yo vorbesc de un joc care s-a anuntat cu siguranta, ba chiar a fost de producatori prezis ca se va lansa undeva in Q3-Q4 al anului 2011. Si acum in aproprierea datei, au cam amutit, nu se mai aude nimic de lansare. Si sincer sa fiu, din perspectiva mea, si 4-5 luni e mult pentru un joc pe calculator. Ca nu-ti astepti nici nevasta, nici copilu din armata,ca sa stai atata vreme interesat, e un joc pe pc. Interesul lor ca antreprenori este sa-l scoata cat mai repede cu concurenta cat mai mica. Si daca mai stau mult, playerbase-ul (si acum nu ma refer la fanii inraiti ai GuildWars-ului care raman fideli) o sa se divida intre Terra Online (care arata criminal trebuie sa recunoastem, si nici gameplay-ul nu pare urat, doar ca la quest-uri nu e nimic inovativ, acelasi grind obositor), Blade & Soul si Final Fantasy 14-15-16 nici nu mai stiu, care se vor lansa toate in Q1-Q2 al 2012. Dupa pararea mea, cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Ca daca te-a prins "lumea guildwars2", nu cred ca-l mai lasi pentru alt joc. Insa daca incepi in paralele cu altele, se poate sa ramai la altul (acum nu vreau replici gen "fanboys", am incercat sa fiu obiectiv).
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde MinD » 07 Oct 2011, 02:14

A-Net nu prezis niciodata ca in Q3-Q4 2011 va fi lansat, ce au zis ei a fost doar "When its done"

A si stai calm unii asteapta de ani jocu asta :D
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde stevecelrau » 08 Oct 2011, 10:47

SerubNox scrie:
ba chiar a fost de producatori prezis ca se va lansa undeva in Q3-Q4 al anului 2011. Si acum in aproprierea datei, au cam amutit, nu se mai aude nimic de lansare.

Link or it never happened...

SerubNox scrie:
Si sincer sa fiu, din perspectiva mea, si 4-5 luni e mult pentru un joc pe calculator.

Ai idee ce presupune lansarea unui joc pe calculator?
Daca da, ai idee ce presupune lansarea unui MMO?

SerubNox scrie:
Yo vorbesc...

Esti vreun rapper de ne iei cu "Yo"? :mrgreen:

P.S. nu m-am putut abtine, postul de mai sus e un trolling de toata frumusetea :geek:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 08 Oct 2011, 14:46

stevecelrau scrie:
SerubNox scrie:
ba chiar a fost de producatori prezis ca se va lansa undeva in Q3-Q4 al anului 2011. Si acum in aproprierea datei, au cam amutit, nu se mai aude nimic de lansare.

Link or it never happened...

SerubNox scrie:
Si sincer sa fiu, din perspectiva mea, si 4-5 luni e mult pentru un joc pe calculator.

Ai idee ce presupune lansarea unui joc pe calculator?
Daca da, ai idee ce presupune lansarea unui MMO?

SerubNox scrie:
Yo vorbesc...

Esti vreun rapper de ne iei cu "Yo"? :mrgreen:

P.S. nu m-am putut abtine, postul de mai sus e un trolling de toata frumusetea :geek:

Trolling e defapt ce faci tu. Offtopic total, mai faci si pe desteptu' desi mirosi a prost. Nici nu o sa ma obosesc sa-ti dau replici la ce-ai zis mai sus, ca nu are sens. Bafta!
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Shob » 08 Oct 2011, 16:54

Usor baieti, daca va iubiti atat de mult, folositi ceva mai privat.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Tudy » 08 Oct 2011, 17:00

stevecelrau și SerubNox, aveți câte un warning.

Recomandarea mea ar fi să încetați cu astfel de schimburi de replici - nu își au sensul și nu ajută pe nimeni, nici măcar pe cel care le scrie.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde stevecelrau » 10 Oct 2011, 09:06

Recunosc, partea cu "Yo" a fost o rautate din partea mea... Dar primele 2 intrebari raman valabile.

Si ca sa fiu constructiv, revista LEVEL a publicat o serie de articole foarte interesante despre etapele procesului de "constructie" al unui joc. Il recomand celor care cred ca un joc poate fi terminat in doar cateva luni.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 10 Oct 2011, 16:32

Te pup tudy.
Raspunsul la prima intrebare este ca exista niste inregistrari pe youtube in jur de 40-50 min fiecare in care diferite persoane din staff sugereaza ca jocul ar fii gata la sfarsitul anului 2011. Acum nu am chef nici sa le caut pe youtube, nici sa gasesc in 40-50 min de clip, cand anume se vorbeste despre asta, numai ca sa te linistesc pe tine. Privind logic, ai putea sa deduci ca toata agitatia asta in legatura cu lansarea guild wars 2 la sfarsitul lui 2011 - inceputul 2012, se bazeaza pe ceva. Ca media si toate forumurile nu au luat la nimereala o data. Se bazeaza pe ceva, de unde nu e foc, nu iese fum.
La a2a intrebare e cam asa: un prieten si vecin de-al meu pe care-l cunosc de niste ani buni, lucreaza la ubisoft. Am o idee destul de buna despre ce inseamna sa creezi un joc. Insa nici o firma de jocuri, nu face publice screenshot-uri cu atat mai putin clip-uri cu gameplay pana cand jocul nu doar ca este aproape gata dar are si un anumit nivel de polish. De multe ori, simplul motiv pentru care nu precizeaza data de lansare, este pentru ca nu sunt la zii cu departamentul de marketing, si prefera sa lase pe ultima suta de metri contractele bancare si "imbulzeala" de pre-order-uri ce urmeaza, si pentru a nu agita publicul, evita cu totul data. Cu atat mai mult cu cat pot aparea mici delay-uri. Si nu e nimic mai urat pentru o firma decat sa anunte oficial o data de lansare dupa care sa o reprogrameze. Da nasol la CV intelegi u.
Speram sa evit toata vorbaraia asta pentru un om superficial, al carui prim scop este sa faca ironii stupide.
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Cronos » 10 Oct 2011, 18:47

Acuma tu doar comentezi stupid :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Tudy » 10 Oct 2011, 19:01

SerubNox scrie:
Te pup tudy.
Raspunsul la prima intrebare este ca exista niste inregistrari pe youtube in jur de 40-50 min fiecare in care diferite persoane din staff sugereaza ca jocul ar fii gata la sfarsitul anului 2011. Acum nu am chef nici sa le caut pe youtube, nici sa gasesc in 40-50 min de clip, cand anume se vorbeste despre asta, numai ca sa te linistesc pe tine. Privind logic, ai putea sa deduci ca toata agitatia asta in legatura cu lansarea guild wars 2 la sfarsitul lui 2011 - inceputul 2012, se bazeaza pe ceva. Ca media si toate forumurile nu au luat la nimereala o data. Se bazeaza pe ceva, de unde nu e foc, nu iese fum.

Citez din http://www.nowgamer.com/features/108052 ... rview.html:
"Colin Johanson: Well, we’re in closed alpha right now, and we’ve announced that we’re going to go into closed beta before the end of the year. Based on the outcome of the closed beta, this will determine when we go into open beta, and the outcome of the open beta will then determine the final release date."

Interviul e de acum 5 zile, iar asta a fost tot timpul poziția oficială a ArenaNet.

Pentru confirmare, același lucru îl găsești și în interviul de pe EuroGamer, de acum 2 săptămâni, în care Colin spune așa:

Citat:
"We're going to go into closed beta by the end of this year for sure," lead content designer Colin Johanson reaffirmed to Eurogamer at the EG Expo 2011.

"We're in closed alpha right now. We're going to go into closed beta by the end of this year. Based on the outcome of the closed beta, that will determine our open beta schedule. Based on the outcome of the open beta, that's going to determine our release date.

"If we tear through the beta and everything's super positive then obviously it'll come out faster. And if we go into the beta process and we see things we want to change, then we have the luxury of having the time to be able to sit down and fix that stuff.

"We really don't know when release is going to be, because we want time to react to things and upgrade and everything."

Dacă aceste două declarații recente nu sunt suficiente, există și video-uri unde atât Colin Johanson cât și Eric Flannum spun același lucru. Iar asta e mult mai oficial și la subiect decât să spui că ”staff sugereaza ca jocul ar fii gata la sfarsitul anului 2011”. Crede-mă, am urmărit cu mare atenție toate declarațiile staff-ului ArenaNet din ultimii 2 ani și niciodată, nimeni din ArenaNet nu au dat vreo informație legată de data lansării. Uite un astfel de video (chiar la început), deoarece eu nu am obiceiul să afirm ceva bazându-mă pe faptul că ”există video-uri pe youtube, dar n-am eu chef să le caut acum”:



În concluzie, orice date de lansare sau zvonuri apărute prin alte părți sunt pură speculație. Sper ca asta lămurește problema odată pentru totdeauna.

--------------------------------------------------------------------

SerubNox scrie:
La a2a intrebare e cam asa: un prieten si vecin de-al meu pe care-l cunosc de niste ani buni, lucreaza la ubisoft. Am o idee destul de buna despre ce inseamna sa creezi un joc. Insa nici o firma de jocuri, nu face publice screenshot-uri cu atat mai putin clip-uri cu gameplay pana cand jocul nu doar ca este aproape gata dar are si un anumit nivel de polish. De multe ori, simplul motiv pentru care nu precizeaza data de lansare, este pentru ca nu sunt la zii cu departamentul de marketing, si prefera sa lase pe ultima suta de metri contractele bancare si "imbulzeala" de pre-order-uri ce urmeaza, si pentru a nu agita publicul, evita cu totul data. Cu atat mai mult cu cat pot aparea mici delay-uri. Si nu e nimic mai urat pentru o firma decat sa anunte oficial o data de lansare dupa care sa o reprogrameze. Da nasol la CV intelegi u.

Corect, în general nu anunți un joc decât atunci când e foarte apropiat de a fi terminat.

În cazul Guild Wars 2 în schimb, lucrurile nu stau chiar așa: GW2 a fost anunțat încă înainte să se înceapă dezvoltarea lui, pentru ca jucătorii de GW să știe de pe anunci să nu se mai aștepte la alte update-uri/campanii pentru GW1. Dacă vrei ceva ”oficial” și aici, explicația o găsești dată chiar de Eric Flannum, pe GW2 Guru:

Eric Flannum scrie:
Flying Dutchman scrie:

I honestly can't see them pushing it into Q2 2012. The game has already been in development 5 years. If they push it any farther back they are risking getting over shone due to new hardware and game engines. The game is graphically stunning don't get me wrong. but most games get into trouble around the 6 year mark, and we are rapidly approaching that.

Wanted to clarify something since I see this bit of misinformation quite a bit. We released Nightfall in late October of 2006, at this time we were actively developing the next GW1campaign which was called Utopia. We decided early in 2007 to stop Utopia development and start both GW2 and Guild Wars:Eye of the North development. We announced this almost as soon as we made the decision and in fact had a very small team laying the groundwork for GW2 while the vast majority of the company worked on Eye of the North. It wasn't until EotN shipped in late August 2007 that we really started GW2 development in earnest. This means we've really been working on GW2 for about 4 years and aren't actually close to 5 years let alone 6 years. I think what makes it seem like a long time is that we announced the project very early on so GW1 fans would know why we weren't doing any more campaigns. Hope that clears things up.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Tudy » 10 Oct 2011, 19:02

Cronos scrie:
Acuma tu doar comentezi stupid :)

Cronos, ai warn. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde SerubNox » 10 Oct 2011, 19:37

Merci de info Tudy. A fost al 2-lea post de folos real alaturi de Tigros, care desigur a avut legatura cu tema thread-ului. Bafta.
Avatar utilizator
SerubNox
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Oct 2011, 21:09
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Skarr Prime

Re: Cand lanseaza jocul? Any leaks?

Mesajde Kenzo » 14 Dec 2011, 23:22

Pe scurt , toate speculatiile care exisa momentan pe diversele site-uri care fac referire la un release date sunt fictionale si/sau fanbased :)
De acord cu privire la motorul grafic , daca atinge limita de 6 ani atunci ceva rau probabil se va intampla , si ma refer la concurenta / alte motoare grafice care sunt in development.
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist


Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori