GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Căutați o ghildă sau vreți să vă creați una? Aici găsiți mai multe informații despre ghildele din GW2.

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tudy » 07 Feb 2012, 21:24

derbedea scrie:
Nu era deloc xenofoba. Doar era un raspuns atator ani de istorie care ne faceau mostenitorii limbii latine dupa nici 200 de ani de ocupatie. Sub nicio forma nu contest ca limba romana a suferit numeroase imbunatatiri inclusiv pe structura gramaticala, nemaivorbind de lexic, datorita aportului altor popoare in afara de daci. Dar de aici pana la aberatia ca suntem popor latin cum cred ca inca se mai studiaza in liceele noastre e o cale lunga. Norocum nostru ca alti istorici in afara de cei romani au facut lumina in aceasta privinta. Inca se mai studiaza problema, dar ca un exemplu. Cauta si asculta citit textul de pe placutele dace (nu doar tu, orice roman evident) si vei vedea ca intelegi cuvintele. In schimb asculta un text in latina si nu vei intelege nimic. In scoli inca exista prejudecata in studierea limbii ca doar 100 de cuvinte sunt de origine daca si ca singurul text scris in aceasta limba era "decebalus per Scorilo". Nimic mai fals. Sa nu uitam ca zamolxes a fost unul din primii (daca nu chiar primul) zeu cu legi scrise, daca nu ma inseala memoria chiar inainte de Tora. Si ca istoricii greci ai vremii scriau despre aportul pe care l-au adus spiritualitatii lumii perioadei, inclusiv lor. Oricum pe tema asta o sa imi fac doctoratul si sunt atat de multe de spus incat nici nu stiu de unde sa incep si unde sa termin :).
Incontestabil romanii au cucerit un procent din Dacia. Incontestabil au fost un imperiu. Dar, ca oriunde si oricand invingatorii au scris istoria. Chiar si pe a noastra.
Ps: 14% din dacia a fost cucerita de Romani. In alta oridine de idei, mai mult timp am fost sub ocupatie ungara si nu ne consideram unguri.

Studille făcute pe structura curentă a vocabularului reprezentativ ne arată că peste 70% din cuvinte sunt de origine romanică și sub 1% de origine traco-dacă. Mi se pare destul de semnificativ pentru ”doar” 200 de ani de ocupație a 14% din teritoriu. :) (sursa pentru cifrele de mai sus e Wikipedia, cu referințele de acolo)

Anyway, suntem puțin off-topic, zic eu. :D
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro Guild

Mesajde derbedea » 07 Feb 2012, 21:32

Studiile facute de catre cine? Stii cate metode a trebuit sa gasim ca sa aratam cum cuvintele latine au ajuns sa fie cuvantul Romanesc echivalent? Iti spun din perspectiva celui care a studiat asta si nu putin. Tocmai pentru a fost greu de asociat. Ultimele studii (de fapt vechi dar scoase la iveala doar in Romania recent) arata faptul ca tracii au ajuns pana in peninsula Iberica, inclusiv au colonizat Latium. Prin urmare colonistii Latium, viitorii romani (latini) vorbeau limba traca, hence asemanarea de limba.
Nu uita cum ai invatat la scoala: latinii cuceresc 14% din Dacia, le iau de neveste femeile (carora tocmai le omorasera tatii, sotii, copiii), le invatat limba latina si apoi ei ii invata si pe ceilalti 86%. Ovidiu cand a fost exilat la Tomis a ramas surprins ca el vorbea limba acestor oameni. Cine a ramas in dacia dupa colonizare? Garnizoanele de militari. Militari care probabil erau analfabeti, asa cum ii sta bine unui soldat. Ei ne-au invatat limba lor. Nu vi s-a parut nimic in neregula cand invatati aceasta istorie in scoala? :). Imi cer scuze si eu de offtopic dar e un subiect foarte drag mie pe care il studiez de vreo 13 ani :P.
PS: Wikipedia nu e autoritate in niciun domeniu, pentru acest domeniu in speta exista istorici si lingvisti care sunt autoritati. Inclusiv eu am scris un articol pe Wikipedia. Si nu sunt o autoritate in niciun domeniu.
"noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la Evrei" Ioan, 4:22
"La urma dar, raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Dar cea mai mare dintre toate este dragostea." (Epistola lui rabi Saul catre Corinteni)
derbedea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Iul 2011, 22:18
Nume caracter: Derbedea Mei

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tudy » 07 Feb 2012, 21:38

derbedea scrie:
Studiile facute de cine?

  • Marius Sala (coord), Mihaela Bîrlădeanu, Maria Iliescu, Liliana Macarie, Ioana Nichita, Mariana Ploae-Hanganu, Maria Theban, Ioana Vintilă-Rădulescu Vocabularul reprezentativ al limbilor romanice, Editura Științifică și Enciclopedică, București, 1988
  • Vocabularul reprezentativ diferă de vocabularul fundamental (VF) și de fondul principal lexical (FP). Cf. SCL (Studii și cercetări lingvistice), an XXVII (1976), nr. 1, p. 61-66 și SCL (1974) nr. 3, p. 247. Cf. Theodor Hristea, Structura generală a lexicului românesc, în: Theodor Hristea (coord.), Mioara Avram, Grigore Brâncuș, Gheorghe Bulgăr, Georgeta Ciompec, Ion Diaconescu, Rodica Bogza-Irimie, Flora Șuteu, Sinteze de limba română, București, 1984, p. 13
  • Theodor Hristea, Structura etimologică a lexicului românesc modern, în: Theodor Hristea (coord.), Mioara Avram, Grigore Brâncuș, Gheorghe Bulgăr, Georgeta Ciompec, Ion Diaconescu, Rodica Bogza-Irimie, Flora Șuteu, Sinteze de limba română, București, 1984, p.15-17
  • Acad. Gheorghe Mihăilă despre cele patru dialecte ale limbii române în: Discurs de recepție la Academia Română

derbedea scrie:
Stii cate metode a trebuit sa gasim ca sa aratam cum cuvintele latine au ajuns sa fie cuvantul Romanesc echivalent? Iti spun din perspectiva celui care a studiat asta si nu putin. Tocmai pentru a fost greu de asociat. Ultimele studii (de fapt vechi dar scoase la iveala doar in Romania recent) arata faptul ca tracii au ajuns pana in peninsula Iberica, inclusiv au colonizat Latium. Prin urmare colonistii Latium, viitorii roani (latini) vorbeau limba traca, hence asemanarea de limba.
Nu uita cum ai invatat la scoala: latinii cuceresc 14% din Dacia, le iau de neveste femeile (carora tocmai le omorasera tatii, sotii, copiii), le invatat limba latina si apoi ei ii invata si pe ceilalti 86%. Ovidiu cand a fost exilat la Tomis a ramas surprins ca el vorbea limba acestor oameni. Cine a ramas in dacia dupa colonizare? Garnizoanele de militari. Militari care probabil erau analfabeti, asa cum ii sta bine unui soldat. Ei ne-au invatat limba lor. Nu vi s-a parut nimic in neregula cand invatati aceasta istorie in scoala? :).

Eu mă refeream strict la elementele general acceptate, nu la cele recent apărute (și de multe ori controversate). Discuția asta s-ar putea prelungi enorm ținând cont de ultimele dezvăluiri/studii în domeniu. Însă din păcate nici unul din acele studii nu are un caracter absolut și universal acceptat în momentul de față, capabil să modifice fundamental istoria.


derbedea scrie:
PS: Wikipedia nu e autoritate in niciun domeniu, pentru acest domeniu in speta exista istorici si lingvisti care sunt autoritati. Inclusiv eu am scris un articol pe Wikipedia. Si nu sunt o autoritate in niciun domeniu.

Am menționat clar în mesajul meu ”Wikipedia, cu referințele de acolo”. Mai sus am dat și referințele, deși erau și pe Wikipedia.


derbedea scrie:
Imi cer scuze si eu de offtopic dar e un subiect foarte drag mie pe care il studiez de vreo 13 ani :P.

Ok, let's get back on topic then. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro Guild

Mesajde derbedea » 07 Feb 2012, 21:44

On topic: eu in continuare vreau ghilda: Be Gu Mine [MO]. Restul le discut cu oricine pe privat/mess/skype si alte inventii :).
"noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la Evrei" Ioan, 4:22
"La urma dar, raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Dar cea mai mare dintre toate este dragostea." (Epistola lui rabi Saul catre Corinteni)
derbedea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Iul 2011, 22:18
Nume caracter: Derbedea Mei

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tigros » 08 Feb 2012, 14:13

Dacii - cei mai viteji [Traci] :) nah!

Sau alte variante mai pro dace:

Geto Dacii [RO]

Dacian Draco [RO]

Dacian Drakons [RO]

(astea ultimele se potrivesc bine cu tema GW2 - http://en.wikipedia.org/wiki/Dacian_Draco)
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: GW2.ro Guild

Mesajde MinD » 08 Feb 2012, 20:09

Tigros scrie:
Dacii - cei mai viteji [Traci] :) nah!

Sau alte variante mai pro dace:

Geto Dacii [RO]

Dacian Draco [RO]

Dacian Drakons [RO]

(astea ultimele se potrivesc bine cu tema GW2 - http://en.wikipedia.org/wiki/Dacian_Draco)


+1 Pentru Tigros :D

Dacian Draco [RO] e bun (parerea mea)
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tudy » 08 Feb 2012, 22:29

MinD scrie:
+1 Pentru Tigros :D

Dacian Draco [RO] e bun (parerea mea)

Sau ”Dacian Dracones”, dacă vrem să folosim pluralul (în latină). Sounds good anyway. :D
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tigros » 09 Feb 2012, 13:02

Ori ambele in engleza, adica Dacian Dracos, ori ambele in latina, adica Dacus Dracones.

Mie asta al doilea mi se pare mai potrivit, are o rezonanta aparte.
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tudy » 09 Feb 2012, 13:11

Tigros scrie:
Ori ambele in engleza, adica Dacian Dracos, ori ambele in latina, adica Dacus Dracones.

Mie asta al doilea mi se pare mai potrivit, are o rezonanta aparte.

Varianta Dacus Dracones [RO] tocmai a ajuns în top pe lista de propuneri. :D

Later edit: adoptând denumirea asta, dacă GW2 permite am putea avea și guild ranks specifice (pileati/tarabostes și comati) - http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia#Societate :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Xander » 09 Feb 2012, 21:18

Ca si guild ranks putem folosi si rangurile din armata, detalii aici http://www.dracones.ro/?operatie=subiec ... ATA_ROMANA
Avatar utilizator
Xander
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Aug 2011, 19:35
Localitate: Arad
Nume caracter: Xander Ftl

Re: GW2.ro Guild

Mesajde cokybv » 09 Feb 2012, 22:18

Xander scrie:
Ca si guild ranks putem folosi si rangurile din armata, detalii aici http://www.dracones.ro/?operatie=subiec ... ATA_ROMANA


Mi se pare o idee foarte faina
Avatar utilizator
cokybv
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 60
Membru din: 28 Ian 2012, 04:26
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Lilith Luna

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tudy » 09 Feb 2012, 22:37

cokybv scrie:
Xander scrie:
Ca si guild ranks putem folosi si rangurile din armata, detalii aici http://www.dracones.ro/?operatie=subiec ... ATA_ROMANA


Mi se pare o idee foarte faina

Guild name cu referințe dacice, guild ranks de proveniență romană. Should be fun. :D
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro Guild

Mesajde movi » 12 Feb 2012, 18:10

mi se pare super ideea, tinand cont ca eu si ceilalti cam 10-15 prieteni voiam o guilda romaneasca, si ne gandeam sa facem noi una, iar acum se pare ca nu mai e nevoie :) abea astept sa apara jocul si abea astept sa vad cum se creeaza o comunitate de romani pe acest joc (ca si pe multe altele)

PS: Sarmizegetusa Regia e chiar foarte tare ideea... daca vrem sa se vada ca suntem romani de la o posta :) ceea ce mie imi convine pentru ca, spre deosebire de unii oameni, consider ca ar trebui sa ne mandrim ca suntem romani si nu sa ne ascundem

alte variante ar fii Romania (pe care am mai vazut-o in acest thread) sau, ideea mea : Romanian Legacy

ramane o singura problema : sa stim din timp pe ce server sa ne plasam caci daca vom ajunge pe servere diferite ...
movi
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 52
Membru din: 11 Feb 2012, 11:54
Nume caracter: Movaa

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Asky » 12 Feb 2012, 18:41

Daca vrem un nume care sa fie recunoscut de la o posta ar fii ¨Tepes Dracons¨ legenda lui tepes ii internationala iar is sigur ca putem face ceva filmulete superbe cu o sulita sub apa impaland cativa players :P
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Shob » 12 Feb 2012, 19:02

Asky scrie:
Daca vrem un nume care sa fie recunoscut de la o posta ar fii ¨Tepes Dracons¨ legenda lui tepes ii internationala iar is sigur ca putem face ceva filmulete superbe cu o sulita sub apa impaland cativa players :P

Asta mi-a amintit de numele Vlad Drives an Impala :D
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Cosmo » 12 Feb 2012, 19:38

Vin cam tarziu la petrecere, dar sunt singurul care nu vreau sa tip din toti plamanii "SUNT ROMAN, LOOK AT ME!"? Inainte de toate, suntem persoane, abia dupa aia cetateni. Oricum, ghilda asta din ce am inteles, se vrea sa fie ghilda de like-minded-individuals, si nu neaparat ghilda de romani, so as such, un nume cool, fara prea mult meta, ales din primul post, mi-ar place Tyrian Hitchhikers.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Xas » 12 Feb 2012, 21:12

Cosmo scrie:
Vin cam tarziu la petrecere, dar sunt singurul care nu vreau sa tip din toti plamanii "SUNT ROMAN, LOOK AT ME!"? Inainte de toate, suntem persoane, abia dupa aia cetateni. Oricum, ghilda asta din ce am inteles, se vrea sa fie ghilda de like-minded-individuals, si nu neaparat ghilda de romani, so as such, un nume cool, fara prea mult meta, ales din primul post, mi-ar place Tyrian Hitchhikers.


Fara prea mult meta, asa zic si eu. Ceva catchy sa fie si nu neaparat sa aibe legatura cu numele/campul lexical ROMANIA
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Tigros » 13 Feb 2012, 12:29

Din ce am vazut eu in istoria grupului de oameni care s-a format si s-a cristalizat in spatele acestei comunitati in ultimii cativa ani, parerea mea este ca la final ghilda va fi eminamente romaneasca. Nu va mint, dar daca ghilda va fi perfomanta si va aparea mentionata pe cine stie ce site de gaming sau comunitati, eu personal as fi mandru sa fie clar ca suntem romani (probabil cauza fiind faptul ca suntem incapabili ca tara sa ne promovam valorile si ne auto faultam de fiecare data prin diverse metode - ca de exemplu lipsa de comunicare a apartenentei).

Din punct de vedere al branding-ului (un nume care trebuie sa fie usor de protejat), una din sansele noastre sa delimitam si sa evidentiem numele ghildei de marea masa a numelor "cool" si "l33t" ale celorlalti playeri din lume este tocmai sa ii dam o tenta smart si romaneasca (reduce posibilitatea copierii conceputului/numelui). De exemplu, daca alegem numele Tyrian Hitchhikers si vine cineva si face o ghilda numita Tyrian Hikers automat se genereaza confuzie intre cele doua entitati. Pentru a genera un nume similar cu Dacus Dracones e nevoie de ceva research pe tema asta (s-a batut wikipedia in lung si in lat pentru referintele astea hehe).

Tot din punct de vedere al branding-ului, este important ca numele sa aiba o sonoritate usor de retinut, lucru ce se obtine in general prin rime, aliteratii si alte artificii de genul asta.

Desi imi place foarte mult Vlad Drives an Impala :), este o referire prea puternica la un singur individ si nu cred ca reprezinta suficient de bine o comunitate. Ma si gandesc deja ca cei pe care ii cheama Vlad au din start un avantaj de rezonanta sonora al numelor lor daca le folosesc ca atare in joc. E drept, am putea sa ne facem toti caractere cu numele Vlad <insert role playing part here>, dar cred ca ne-am cam pierde identitatea :).

Bine, nu va mai plictisesc mult. Toate regulile astea se aplica doar daca vrem ca numele ghildei sa fie memorabil :). Daca se vrea sa fie doar un nume din multele nume de ghilda de pe competitive ladder, probabil ca deja ne agitam prea mult :).

O sa va dau insa cateva exemple din guild ladder-ul actual si sa imi spuneti ce nume de ghilda vi se pare memorabil si usor de retinut si identificat.

Husaria Pol [HSR]
Galactic Presidents Superstars [awsm]
Even the Captain Lost His [mojo]
I Lost My [mojo]
We Are the One and Only [rR]
Newage Elites [rR]
We Are on Your Level [rR]
Alea Iacta [est]
Get on Our Level [LaG]
Forever and Ever [LaG]
Even the Captain of Titanic Said [LaG]
Killers vs Zoulou [KvZ]
Zoulou vs Killers [ZvK]
Virtual Relationships [eLuv]
Virtual Relationsipz [eLuv]
Eluv Reform [eLuv]

:trollface:
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Cosmo » 13 Feb 2012, 14:53

Daca ne aruncam in trollnames, might as well :)

Our TL is drunk on [Vent]
Quick, spike the [Monk]
Oral Oratory [ORL]
Dylesxia [Dlsx]
Milk n Cookies [MnC]
Hitches and Bores [HnB]
Robbing Robin [RR]
I used to play [Eve]
We drink Dr Pepper [DrPP]
Remember Ascalon [Ascl]
Luxon Suxxor [Lux]
Longbow Snipers [-->O]


And a lot more. ;P
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Anaky » 13 Feb 2012, 21:36

Me like funny names :D Drive It Like It's Stolen [Dacia]
Imagine
Avatar utilizator
Anaky
Gladium
 
Mesaje: 82
Membru din: 28 Iul 2011, 09:31
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Anaky Ryu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuții generale despre ghilde

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori