De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Valky » 22 Aug 2012, 04:22

Din cate imi amintesc, exista si "High" la textures. Daca l-au dezactivat temporar, va fi oricum acolo la lansare.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde stevecelrau » 22 Aug 2012, 04:29

Mda, am vazut ca altcineva il avea, dar tipul are o placa video Nvidia 590... Poate pentru texturi high trebuie mai multa memorie la placa video, cine stie. Oricum grafica este extraordinara din punctul meu de vedere. Chiar si pe detalii mai mici. Oricum pe viitor, cand scap de stresul cu leasing-ul la masina o sa ma bag la un 660TI sau mai degraba un 670 - jocul asta merita :)
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde stevecelrau » 22 Aug 2012, 13:43

stevecelrau scrie:
stevecelrau scrie:
Am o nelamurire, la TEXTURES nu puteam sa aleg decat intre LOW si MEDIUM, nu exista optiunea HIGH... nu e disponibila sau nu imi apare mie? :?:


Am ajuns sa-mi dau quote :mrgreen:
Am gasit unde era buba, sistemul meu de operare e Windows 7 pe 32 de biti, se pare ca optiunea de High Textures apare doar daca ai Windows pe 64 de biti. Recunosc ca nu am mai stat sa instalez Windows-ul, am bagat un hard care avea Windows-ul instalat si doar am facut update de drivere :oops: Oricum pe viitor intentionez sa imi iau un SSD si atunci voi instala fresh un Windows pe 64.

EDIT: acum am vazut ca postul anterior era tot al meu, rog un moderator sa uneasca post-urile daca se poate, multumesc.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Morphu » 22 Aug 2012, 13:50

Eu am un C2D E7200 @ 3400 cu overclock, 4 GB RAM DDR2@800, Radeon HD 4850 si un SSD. Aseara la ultimul stress test mi-a mers constant in 30 de FPS, cu detalii si texturi High dar fara antialising, umbre, bloom si postprocessing. Nu stiu cum se va comporta in mass PVP, probabil in prima faza voi mai scadea din rezolutie (1680x1050). Daca tot se va misca greu voi face un upgrade de sistem.
Morphu
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 12 Apr 2012, 19:05
Nume caracter: Morphu, Oda Risa

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Cooz » 22 Aug 2012, 14:19

Eu am un ASUS Notebook K50ID:
C2D T6570 la 2.2Ghz overclock
4GB DDR3
NVidia GeForce GT320m 1GB Vram 256bit
HDD - vechi saracu, peste 2 ani ma va lasa, cred.

Cu texturi High si Envo Medium, restul pe Low/None(umbre, AA, bloom) si cu Vsync am 25FPS constant in SPvP, in zone aglomerate intre 12-19(in DR/LA/HotM), iar in WvW la 100 de oameni, sub 10, pana in 3(cand sunt mult prea multi). Asta la Rezolutia monitorului de 1366x768(il rulez in Windowed Fullscreen).

De notat: Celor cu NVidia, la ora actuala Driverele nu sunt in totalitate compatibile cu GW2, 301.42 este contraindicat, va sugerez sa folositi 304.79 BETA, mie mi-a boostat FPSul cu 5-6 frameuri in orice situatii, la aceleasi detalii. Sper sa scoata ceva cat mai curand, ca in situatia actuala, nu prea pot iesi din PvE si SPvP.

Sper sa le ofere o apreciere, celor cu configuratii mai slabe, cam cum merge jocul :D

*Aceste date sunt prelevate de ieri, din ultimul stress test. Probabil o sa fie diferente la lansare, lucreaza oamenii non-stop la engine, si ii iubesc pentru asta! I<3ANet
Imagine
Colonel al Romanian Spirits [SoR]
Avatar utilizator
Cooz
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 78
Membru din: 06 Feb 2012, 12:02
Localitate: Sibiu/Valcea
Nume caracter: Cooz/Avalone

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde dem0 » 22 Aug 2012, 17:12

Salut, verificati aici si niste date prezentate de un tip din departamentul Quality Assurance de la ArenaNet: https://www.guildwars2.com/en/news/bill ... rformance/
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Anterior

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori