GW2 and Ubuntu?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

GW2 and Ubuntu?

Mesajde Yuma » 21 Iul 2012, 10:53

Salut baieti si fete! Long time no see! Acum ca-s proaspat intors din concediul cu tatal meu, si dupa ce am reusit pt prima oara sa interactionez cu un soft Linux, am o intrebare foarte importanta.
Se poate rula GW2 pe Linux cu ajutorul emulatoarelor gen Wine?
"All things have a right to grow"

Imagine
Avatar utilizator
Yuma
Gladium
 
Mesaje: 62
Membru din: 02 Iul 2012, 22:30
Nume caracter: N/A

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Ronah » 21 Iul 2012, 12:21

Yuma scrie:
Salut baieti si fete! Long time no see! Acum ca-s proaspat intors din concediul cu tatal meu, si dupa ce am reusit pt prima oara sa interactionez cu un soft Linux, am o intrebare foarte importanta.
Se poate rula GW2 pe Linux cu ajutorul emulatoarelor gen Wine?


Nu ma pricep prea bine, dar daca, Mac-ul foloseste Linux, atunci am un clip aici... http://www.guildwars2.ro/forum/viewtopic.php?f=15&t=547
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Inwa » 21 Iul 2012, 14:35

Cel mai probabil nu vei putea. Exista totusi limitari la ce se poate emula cu Wine. Poti eventual instala in paralel un Windows si sa folosesti unul dintre SO-uri in functie de ce ai nevoie.
Inwa
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2012, 14:44

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Tudy » 21 Iul 2012, 17:01

Primul Guild Wars merge ok pe Wine: http://wiki.guildwars.com/wiki/Guild_Wars_on_Wine

Probabil și cu GW2 va fi la fel, engine-ul fiind cel din GW1, modificat.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde daniels » 22 Iul 2012, 00:33

Ronah scrie:
Yuma scrie:
Salut baieti si fete! Long time no see! Acum ca-s proaspat intors din concediul cu tatal meu, si dupa ce am reusit pt prima oara sa interactionez cu un soft Linux, am o intrebare foarte importanta.
Se poate rula GW2 pe Linux cu ajutorul emulatoarelor gen Wine?


Nu ma pricep prea bine, dar daca, Mac-ul foloseste Linux, atunci am un clip aici... http://www.guildwars2.ro/forum/viewtopic.php?f=15&t=547


Mac-ul nu foloseste Linux, ci Unix. E bazat pe FreeBSD.
daniels
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Mai 2012, 11:22
Nume caracter: daniels

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde RandomGuy » 22 Iul 2012, 10:04

Markus Clouser a reusit sa il faca sa mearga, uite si topicul de pe reddit http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comm ... ng_ubuntu/ poti vorbi cu el si sa vezi exact ce si cum. (next time please use the search function)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Yuma » 22 Iul 2012, 19:07

am folosit Search si am cautat Linux, Ubuntu nu mi-a gasit decat cateva topicuri care nu avea nici o relevanta. In fine mersi mult pt link. Acum mai trebuie doar sa rezolv problema nesuferita cu butarea (imi dispare ubuntu loading screen si imi apare un screen fara nici un sens e un screen bugguit plin de patratele colorate in diferite culori ciudate nu e nimic uniform e ca si cum ai fi scos cablul de la vechiurile nintendo-uri)
"All things have a right to grow"

Imagine
Avatar utilizator
Yuma
Gladium
 
Mesaje: 62
Membru din: 02 Iul 2012, 22:30
Nume caracter: N/A

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Khasar » 06 Dec 2012, 10:43

Eu am reusit sa-l instalez pe Ubuntu 12.10. Am placa Leadtek Nvidia GTX 460 OC, procesor i5. Am reusit sa-l instalez folosind PlayOnLinux cu Wine 1.5.12. Driverele de placa video sunt NVIDIA 310.19 (am impresia ca sunt un BETA). Daca doriti sa-l instalati, cam la fiecare 10 mii de fisiere descarcate se blocheaza. Nu va speriati, este ceva normal, cand dati drumul din nou la launcher reia de unde a ramas (o sa vedeti la numarul de fisiere). Singura mea problema este urmatoarea: in Windows 7, cu toate setarile la maxim am 60 fps constant in pve. Pe Ubuntu, scade la 25-30. Trecut un Best Performance, ceea ce imi modifica toate setarile grafice la minim, imi merge in maxim 40 de fps, dar nu sta constant, se modifica intre valorile 25 si 40 fps. Acum stau si ma gandesc ca este posibil sa fie totusi ceva din driverele video sau probabil jocul se foloseste de cpu in loc de gpu. Orice sfat, orice parere, este binevenita. Daca reusesc sa-l fac pe asta sa mearga cum trebuie.... bye bye Windows.... delete forever.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: GW2 and Ubuntu?

Mesajde Markus Clouser » 18 Dec 2012, 23:26

Chiar folosește CPU in loc de GPU. Chiar și pe Windows. Per total, jocul se bazeaza mai mult pe procesor.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori