Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta aici

Tot ce ține de PvP in Guild Wars 2.

Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta aici

Mesajde arowan » 20 Aug 2012, 17:27

Fiind un jucator a carui amintiri despre PvP din GW aduc o stare nostalgie si care a vazut ce ofera GW2 pana acuma, pot sa spun ca sunt destul de dezamagit de PvP in GW2 si anume:

Moduri de joc:
In GW1 aveai asa de multe optiuni: AB (12v12 pentru nobi), RA (4v4 pentru casual), TA (4v4 pentru hardcore), HA (8v8 hardcore), GvG (8v8 GUILD WARS high level PVP), HB (1v1 micro battles), CA (4v4 cu skiluri prealese).
Iar in GW2 nu ai numa WWW care e pentru "nobi" unde nu prea conteaza ce face o persoana ci doar ce face o turma, si sPvP un fel de AB mai rafinat.

Profesii
In GW1 fiecare profesie indeplinea un rol si un stil de joc aparte, conta cum iti organizezi echipa (spike/pressure/balanced/split), conta abordarea meciului. In GW2 fiecare poate indeplini toate rolurile difera doar in ce ordine butonezi nu vad ce te-ar opri sa faci echipe numai dintr-o profesie.

Builduri
In guild wars puteai sa "descoperi" builduri oricand, unele erau puternice altele slabe, singura problema a fost ca anet nu prea se ocupa de intretinerea skilurilor din cauza ca lucra la GW2 :(
In GW2 ai jumate din bara predestinata, nu poti sa modifici un weapon-skill care nu iti place. Fiecare elita influenta modul de joc, in GW1 dar in GW2 elitele sunt un fel de panic button.

Mobilitate
In guild wars aveai o mobilitate redusa nu puteai sa sari dintr-o parte in alta a ecranului intr-o clipa decat cu shadowstep.
In GW2 e o nebunie mai ales daca ai si un pic de lag, toti sar se teleporteaza si invizibili etc, caracterele se misca de parca nu pasesc ci leviteaza pe suprafata.

Efecte speciale:
In guild wars totul era clar si bine reprezentat si iti dadeai seama usor ce se intampla, in GW2 e o nebunie (dupa cum arata focul pe caractere zici ca ar trebui sa moara in 2 sec)

Nu stiu daca mai sunt persoane care impart aceiasi dezamagire ca si mine aici pe forum dar avand in vedere ca am jucat gw1 si 2 cu foarte putini romani is curios care sunt opiniile voastre.
arowan
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Aug 2012, 16:45

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Ztepam » 20 Aug 2012, 18:10

Toate tipurile de pvp in GW1 au aparut de-a lungul a 7 ani.... la lansare nu stiu cate feluri de pvp avea GW1 pentru ca nu l-am jucat de atunci. Deci trebuie tinut cont ca este de abia la inceput GW2

Poti face o echipa din aceeasi profesie dar fiecare axat pe altceva... ceea ce conduce la urmatoarea chestie legata de builduri... poti face sute de builduri, ai utility skills, ai zeci de runes si sigils si-ti modifici setul in functie de ceea ce preferi tu sa faci si mai ai si traits care conteaza enorm plus ca depinde si ce set de arme folosesti, deci ai o gramada de builduri posibile pentru fiecare profesie.

Mi se pare mult mai ok mobilitatea, din toti jucatorii care ii stiu de GW1 toti s-au bucurat cand au vazut ca pot sari, cat despre dodge, mi se pare foarte tare ideea, face mult mai dificil de parcurs drumul spre a fi un jucator "skillat" plus ca este si unic sistemul de dodge.

Efectele speciale isi au rolul lor bine definit, sunt incredibil de bine facute impreuna cu sunetele fiecarui efect este perfect si da impresia unui joc bine slefuit si demn de anul 2012. Iar daca te deranjeaza poti foarte bine sa le micsorezi din optiuni fara sa fie necesar sa micsorezi grafica generala a jocului

Plus ca au spus cu mult timp in urma ca vor sa se axeze spre a fi un eSport, iar cu SPvP din punctul meu de vedere pot da lovitura.

All in all, pentru lansare PvPul mi se pare perfect, si desi la prima vedere nu pare... este extrem de complex, se pot face sute de tactici si builduri
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde arowan » 20 Aug 2012, 18:28

GW1 putea sa fie esport, a fost si campionat de ~100.000$ dar nu s-a mai ocupat nimeni pentru ca toti au fost cu ochi pe WoW si in plus esports era la inceput (doar starcraft cred).
GW1 are si el rune si insigne cu care poti sa modifici puterea unui build (rune care iti maresc viata sau loviturile, care iti da utilitare etc). La ce ma refeream eu este de ex. un warrior in GW1 putea sa joace Eviscerate sau Whirling Axe sau Primal Rage pe AXE apoi putea sa aibe conjure sau shock sau pet etc. aici nu poti juca numa Eviscerate. cu 3 skiluri de la axe si 3 skiluri de la offhand.
Sper sa mai puna si alte moduri de joc ca la momentul de fata sunt putine. Plus WWW o sa fie un lagfest ca si Lineage2.

Da "dodge" e idee buna "jump" nu prea doar ca e estential acum ca batalia e pe 3 dimensiuni.
arowan
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Aug 2012, 16:45

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Vespasian » 20 Aug 2012, 18:56

Ai dreptate intr-o oarecare masura, dar tine cont ca aici e vorba si de prima impresie, dupa ce joci putin si te acomodezi, multe dintre minusurile enumerate nu vor mai parea asa insemnate. Pe mine ma nemultumesc in continuare efectele speciale si anumite animatii (caracterele in general au un look mai putin elegant decat GW1). Mobilitatea este uneori haotica, in special la anumite clase, dar chestia asta a fost gandita asa special, iar hartile pun in valoare lucrul asta. Personal as fi preferat o abordare care sa pastreze mai mult din mecanica din GW1, dar nu a fost sa fie.
Referitor la builduri, sunt destul de multe in continuare, problema mare e ca momentan se pare ca permutarile de grupurile optime de profesii nu prea includ toate profesiile. E loc de mai bine, iar partea frumoasa e ca ei chiar vor sa faca asta.
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde DDracea » 20 Aug 2012, 19:13

Dacă e s-o spunem pe bune, GW2 e un cu totul alt joc față de GW. În afară de PvE (povestea epică) și sistemul de profesii nu mai sunt prea multe lucruri similare. Ca fost jucător de GW vei avea senzația că joci o continuare a primului titlu, dar treptat te vei acomoda cu stilul total diferit și vei simți altfel lucrurile, sunt sigur.

PvP-ul e și el radical diferit. Cu siguranță vor fi jucători care vor fi nemulțumiți, dar și alții cărora li se va părea că modul de PvP din GW2 este mai frumos decât cel din GW.
Avatar utilizator
DDracea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iul 2012, 17:46
Localitate: Brasov, Romania
Nume caracter: Lyssi Llusion

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde stevecelrau » 20 Aug 2012, 19:27

Citat:
AB (12v12 pentru nobi), RA (4v4 pentru casual), TA (4v4 pentru hardcore), HA (8v8 hardcore), GvG (8v8 GUILD WARS high level PVP), HB (1v1 micro battles), CA (4v4 cu skiluri prealese)


Din cele enumerate de tine in momentul lansarii nu erau implementate in joc:
- AB (12v12 pentru nobi) - a aparut odata cu expansion-ul din Cantha
- HB (1v1 micro battles) - cred ca a aparut odata cu Elona
- CA (4v4 cu skiluri prealese) - la fel, a inlocuit TA dar destul de tarziu.

In plus in GW2 vom avea pe langa WvWvW si SPvP(5vs5 si 8vs8) si Bar Brawl si Keg Brawl, sunt tot un fel de PvP :mrgreen:

In GW1 au fost probleme cu GvG-ul si HA-ul pentru ca era greu sa aduni 8 oameni, sa pui toate build-urile la punct, etc. Chiar mentionau intr-un interviu chestia asta si sunt total de acord cu ei. E mult mai usor sa aduni si sa organizezi 5 oameni.

Referitor la build-urile din GW1: datorita numarului foarte mare de combinatii datorita subprofesiei existau mari probleme cu balansarea. La fel intr-un interviu au fost detaliate toate aceste aspecte si de ce s-a renuntat la ideea din GW1 sa ai o subprofesie.

Citat:
In GW2 ai jumate din bara predestinata, nu poti sa modifici un weapon-skill care nu iti place. Fiecare elita influenta modul de joc, in GW1 dar in GW2 elitele sunt un fel de panic button.


Gandeste-te ca in GW2 vei avea 2 seturi de arme care vine fiecare cu skilluri diferite. Deci in total ai 10 skilluri pentru arme, plus utility skills - rezulta un combat mult mai complex. Sa nu mai vorbesc de elementalist care are 4 attunements x 1 set de arma x 5 skilluri = 20 de skilluri (mersi DDracea).

Intr-adevar, elite skill-ul are un cooldown mai mare, dar este si mult mai important, acum simti cu adevarat ca este ELITE, nu ca in GW1 unde sunt si astazi zeci de elite skilluri pe care nu le foloseste nimeni ;) Sau elite skills care nu adauga in plus decat putin fata de una normala...

Pe langa toate astea cu sistemul de Traits, Sigils si Runes - combatul devine mult mai complex si interesant:)

P.S. sper ca nu v-am plictisit prea mult :P
Ultima oară modificat de stevecelrau pe 20 Aug 2012, 19:43, modificat de 2 ori în total.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde DDracea » 20 Aug 2012, 19:32

Citat:
Sa nu mai vorbesc de elementalist care are 4 attunements x 2 seturi de arme x 5 skilluri = 40 de skilluri (corectati-ma daca gresesc).
Elementaliștii au doar un set de arme / armă.
Avatar utilizator
DDracea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iul 2012, 17:46
Localitate: Brasov, Romania
Nume caracter: Lyssi Llusion

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Cooz » 20 Aug 2012, 19:40

Aia voiam sa zic si eu, Elementalistul si Engineerul n-au decat 1 set de arme...ar fi fost prea de tot sa aibe 40 de skilluri =))

Dar na...nu am jucat GW1, dar dintre toate MMOurile pe care le-am jucat pana acum, si sunt multe, are cel mai atractiv stil de PvP, daca era fara tab targeting era si mai si, dar oricum, abia astept sa sparg cateva capete in SPvP :D

Si ca side note, sper sa mai bage si alte moduri in afara de Conquest, este stilul meu de Battleground preferat, dar odata si odata tot ti se ia de el...in rest, e EPIC!
Imagine
Colonel al Romanian Spirits [SoR]
Avatar utilizator
Cooz
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 78
Membru din: 06 Feb 2012, 12:02
Localitate: Sibiu/Valcea
Nume caracter: Cooz/Avalone

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Ronah » 20 Aug 2012, 20:36

Oare de ce a uitat lumea de JQ si FA? Acestea sunt cele mia jucate PvP-uri. Fata de AB, cele doua mi se mar mult mai atractive.

in alta ordine de idei, WvW este un "joc in joc". Daca A-Net ar fi vrut sa faca un PvE cu elemente de PvP mai interesante decat duelurile, World Wars s-ar fi numit dar atunci ar fi pierdut majoritatea jucatorilor din GW1 care nu doresc PvP in PvE. Asfel, pentru cei care vor un open world pentru explorare si questing, dar le place sa se mai ia la lupta si cu alti jucatori, a fost inventat WvW.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde shaggy140 » 20 Aug 2012, 21:20

E, nu prea a fost "inventat" acest sistem dar e interesant modul in care l-au abordat!
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde rassallah » 21 Aug 2012, 10:27

SteveCelEvil, din cate tin eu minte parca nici TA/RA (sau una din ele) nu au existat la inceput de tot. Plus ca din cate s-a observat cu Hunger Games exista posibilitatea de a crea o serie intreaga de noi tipuri de PvP in GW2. Daca nu le-ar fi fost la indemana sa faca mecanicile de Hunger Games nu ar fi investit timp in treaba asta doar pentru un final de event.

Plus ca daca introduc prea multe tipuri de PvP diferite la lansare, e posibil ca jucatorii sa se imprastie prea mult printre ele si sa apara plangeri ca nu sunt destui jucatori pentru modul x sau y.
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde RandomGuy » 21 Aug 2012, 11:30

Exact cum a spus si rassallah daca exista prea multe mod-uri se imparte comunitatea in prea multe parti. Eu sper ca astfel de evenimente gen Hunger Games sa fie doar odata pe saptamana.
#Arowan nu este recomandat sa intri cu full stack de clase, nu te opreste nimeni dar unele clase fac anumite roluri mai bine decat altele. Gw2 fata de gw1 acuma are atentia necesara ca sa devina un esport.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde stevecelrau » 21 Aug 2012, 13:14

Ronah scrie:
Oare de ce a uitat lumea de JQ si FA? Acestea sunt cele mia jucate PvP-uri. Fata de AB, cele doua mi se mar mult mai atractive.


Fort Aspenwood si Jade Quarry au fost lansate odata cu expansion-ul Factions. Am jucat destul de mult atat FA cat si JQ, titlul maxim de Kurz si rank 10 Lux sunt dovada. Dar si Alliance Battles mi-a placut foarte mult, era mai multa creativitate in build-ul echipei, nu nimereai o echipa de 8 monci cum deseori se intampla la FA de partea Kurzicks...

@Rassa - s-ar putea sa nu fi fost prezente in momentul lansarii jocului, nu mai tin minte, eu m-am apucat de jucat GW1 pentru farming :mrgreen: (si am ajuns sa moncesc pt. Dude :D)
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Bogdan » 21 Aug 2012, 16:52

@Arowan: Mi se pare super amuzant ca esti deranjat de mobilitatea sporita si de faptul ca "poti sari". Ce joc inapoiat sa te lase sa faci asa cva :P
Desi nu am jucat GW1 mi se pare ca mobilitatea este defapt singurul element dinamic care poate face diferenta intr-o lupta de PVP. Sistemul de dodge aduce un plus acestei mobilitati si sincer mie mi se pare foarte tare, singura mea problema fiind ca mai dau dodge aiurea, doar ca imi place cum arata animatia, si ma trezesc ca atunci cand am nevoie nu il pot folosi.
Recunosc ca unele animatii se simt "slugish", desi nu am vreuna in minte acum, si unele skilluri care te fac sa sari in combat si out sunt greu de utiliazat la inceput ( ma gandesc aici la skillul de sword de la hunter care ataca dupa care sare in spate si care m-a facut sa cad de pe un munte odata, dar e vina mea).
Avatar utilizator
Bogdan
Gladium
 
Mesaje: 43
Membru din: 05 Apr 2012, 16:41
Nume caracter: WarX

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde RandomGuy » 21 Aug 2012, 17:07

El se referea la PvP-ul din wow unde playeri sar in loc sa mearga si ii inteleg supararea pe acest subiect dar in Gw2 nu am vazut pe nimeni sa se comporte precum in WoW.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde arowan » 21 Aug 2012, 18:12

Nu am zis nimic rau de sistemul de "dodge".
Aparent sunt singuru care e dezamagit ca avem numa WWW si CP.
arowan
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Aug 2012, 16:45

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde lucifix » 21 Aug 2012, 18:22

Nu e vorba ca lumea e dezamagita sau nu. Lumea inca asteapta sa se lanseze jocul si sa se linisteasca apele si poate cu timpul o sa apara si alte modalitati de PvP. Exact ca si cu GW1( ti s-a explicat mai sus ca toate modurile de PvP enumerate de tine au aparut pe parcurs).
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde arowan » 21 Aug 2012, 18:25

HA, GVG, RA si TA au fost de la inceput sau aproape de el.
arowan
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Aug 2012, 16:45

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde RandomGuy » 21 Aug 2012, 18:33

WvW, SPvP, Bar Brawl, Keg Brawl si Hunger Games. Sa nu uiti faptul ca Gw2 nu se lanseaza cu toate lucrurile active, le vor debloca in timp celelalte mod-uri si etc.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde stevecelrau » 22 Aug 2012, 04:36

In seara asta i-am dat la unul finish move in WvW si m-am simtit cu mult mai bine decat un spike reusit in GvG :) Poate ca a fost primul meu kill, cine stie. Dar eu zic ca WvW are mult mai multa tactica decat un GvG. La cate obiective sunt pe toata harta nu cred ca un zerg este eficient. Fugi de zerg si capturezi restul de obiective :) Si mai omori si 2-3 pe drum.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Următorul

Înapoi la Zona PvP

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori