Guild Wars 2 after launch

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Guild Wars 2 after launch

Mesajde RandomGuy » 24 Apr 2012, 09:41

A aparut aseara aseara un post pe gamezone http://www.gamezone.com/products/guild-wars-2/news/guild-wars-2-already-has-expansion-content-for-years-to-come

Si mi-am adus aminte ca ArenaNet a spus acum ceva timp in urma ca au de gand ca odata la 6 luni sa scoata un expansion. Si am stat si m-am gandit ca plusurile si minusurile acestei idei

+ new content for pve si pvp
- 60$ odata la 6 luni asta inseamna cam 10$ pe luna (asta imi da senzatia de subscriptie)
- In WvW nu se simte aparitia a unui clase sau a cateva skill-uri dar in structured pvp acuma va fi haos tot timpul datorita faptului ca odata la 6 luni apar clase/skiluri noi iar cei care nu au bani sa dea pe expansion isi pot lua adio de la structured pvp datorita faptului ca altii vor avea skiluri mai bune decat ei (exemplul cel mai bun este GW1 cineva care doar Prophecies nu are nici o sansa impotriva cuiva care le are pe toate 4)
- Nu poti aduce playeri noi datorita faptului ca sunt nevoiti sa plateasca un full game si alte 4 expansions (daca se apuca dupa 2 ani)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde stevecelrau » 24 Apr 2012, 10:15

Sincer cred ca este mult prea devreme sa ne dam cu parerea despres expansions, avand in vedere ca jocul nici nu este lansat :) In plus cifrele spuse de tine (6 luni, 60$) sunt doar speculatii :D
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tudy » 24 Apr 2012, 10:19

Post-ul e preluat de pe Eurogamer :)

RandomGuy scrie:
[...] mi-am adus aminte ca ArenaNet a spus acum ceva timp in urma ca au de gand ca odata la 6 luni sa scoata un expansion. [...]
+ new content for pve si pvp

La asta oricum se aștepta toată lumea, ba mai mult, era clar că bucățile mari de content vor fi contra cost deoarece GW2 nu are taxă lunară. Asta nu înseamnă că nu vor adăuga conținut nou și gratuit. Doar în momentul în care ne uităm la un continent nou, continuarea Personal Story, rase/profesii/arme noi, ne putem uita către o variantă de conținut plătit.

RandomGuy scrie:
- 60$ odata la 6 luni asta inseamna cam 10$ pe luna (asta imi da senzatia de subscriptie)

Nu cred că expansions vor costa $60 - și încă nu știm dacă acel termen de 6 luni va fi ”respectat” sau nu. E prea devreme pentru astfel de afirmații, părerea mea. :)

RandomGuy scrie:
- In WvW nu se simte aparitia a unui clase sau a cateva skill-uri dar in structured pvp acuma va fi haos tot timpul datorita faptului ca odata la 6 luni apar clase/skiluri noi iar cei care nu au bani sa dea pe expansion isi pot lua adio de la structured pvp datorita faptului ca altii vor avea skiluri mai bune decat ei (exemplul cel mai bun este GW1 cineva care doar Prophecies nu are nici o sansa impotriva cuiva care le are pe toate 4)

Ținând cont de mecanicile din GW2, e mai ușor să introduci profesii/rase/arme noi decât era în GW - deoarece partea de balancing e mult mai ușor de abordat. Cu toate astea, chiar și în GW1 puteai juca PvP competitiv chiar fără să fi avut toate campaniile ci doar 1-2 din ele. E drept, erai mai limitat în privința build-urilor pe care le puteai crea, dar asta nu cred că mai e o problemă în GW2, chiar dacă ai doar jocul original. Again, it's all about the mechanics.

RandomGuy scrie:
- Nu poti aduce playeri noi datorita faptului ca sunt nevoiti sa plateasca un full game si alte 4 expansions (daca se apuca dupa 2 ani)

Același model l-au utilizat și în primul Guild Wars, și a funcționat de minune. În GW2 va fi mai simplu, dacă se țin de ce au afirmat până acum și nu le mai fac ”standalone” (să necesite un nou tutorial area iar acel expansion să fie practic un joc în sine și să-l poți cumpăra separat - fapt care implica un efort mult mai mare). Mai mult decât atât, în momentul când vor fi mai multe astfel de expansions, vor scoate ”pachete” la un preț mult mai accesibil (vezi cazul ”Battle Chest” la WoW)

Eu zic să așteptăm să vedem ce se va întâmpla și să nu începem să ne aventurăm în speculații inutile. Sunt convins că băieții (și fetele) de la ArenaNet știu ce fac și n-o s-o dea în bară. Dacă era cineva care se aștepta ca jocul să nu aibă taxă lunară iar ArenaNet să nici nu introducă nici un fel de conținut plătit ulterior sub formă de expansions, cred că acea persoană nu înțelege cum funcționează lumea în care trăim. Până la urmă, fiecare va putea decide dacă acele expansions merită achiziționate sau nu și va putea acționa în consecință. Totuși, uitându-mă la GW1, consider că tot ce a însemnat conținut plătit apărut după GW Prophecies (mă refer la Factions, Nightfall și Eye of the North) și-a meritat din plin costul asociat. Nu văd de ce ArenaNet ar proceda diferit în GW2.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde B3aT » 24 Apr 2012, 10:27

Este un mare huge big difference content la oricate luni pe bani fata de subscription.
Eu la GW1 de ex am doar jocul fara expansion, si ma pot juca si acum dupa 5 ani ....Expansionul il pot cumpara cand am eu bani, nu e o factura lunara :D si multe alte avantaje.

Mi se pare cel mai bun compromis pentru un joc pe bani, decat sa aiba item mall si sa imi bage acolo rase/clase/itemuri cool ...parerea mea :D

Nu prea vad cum ar putea sa fie stand alone un expansion, ar trebui sa aiba zone noi pentru toate nivelelele..ceea ce mi s-ar parea o pierdere de resurse de dezvoltare ..
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tudy » 24 Apr 2012, 10:38

B3aT scrie:
Nu prea vad cum ar putea sa fie stand alone un expansion, ar trebui sa aiba zone noi pentru toate nivelelele..ceea ce mi s-ar parea o pierdere de resurse de dezvoltare ..

În Guild Wars 1 așa a fost. Factions și Nightfall sunt standalone, ambele - nu aveai nevoie de vreo campanie anterioară ca să le poți cumpăra/juca. Fiecare campanie avea un tutorial area, conținut pentru nivelele 1-20, un continent nou, cele 6 profesii de bază + 2 profesii noi, new skills, etc. :)

Doar Eye of the North a fost un ”expansion” în adevăratul sens al cuvântului, deoarece erai obligat să deții cel puțin una din cele 3 campanii anterioare. Detalii despre toate acestea, aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Guild_Wars#Campaigns

Tocmai de asta spuneam că în GW2 nu aș vedea nevoia existenței unei abordări similare (cu campanii standalone), lucru care ar reduce mult timpul de dezvoltare a unui expansion.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde RandomGuy » 24 Apr 2012, 11:14

Cel mai bine o sa vedem cum functioneaza acest "Meta change" cand se va lansa Heart of the Swarm si vor adauga/scoate unitati in starcraft 2. Daca acolo se va asimila repede noile schimbari presupun ca si in guild wars 2 se vor asimila decent de repede
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde B3aT » 24 Apr 2012, 11:29

Tudy scrie:
B3aT scrie:
Nu prea vad cum ar putea sa fie stand alone un expansion, ar trebui sa aiba zone noi pentru toate nivelelele..ceea ce mi s-ar parea o pierdere de resurse de dezvoltare ..

În Guild Wars 1 așa a fost. Factions și Nightfall sunt standalone, ambele - nu aveai nevoie de vreo campanie anterioară ca să le poți cumpăra/juca. Fiecare campanie avea un tutorial area, conținut pentru nivelele 1-20, un continent nou, cele 6 profesii de bază + 2 profesii noi, new skills, etc. :)


Da as vedea totusi o mai mare dilema, acum sunt 80 de nivele :D, si e pacat de starting zones ,events,quests + personal story care vor fi in jocul original .. eu sunt 90% sigur ca vor fi true expansions, no standalone

Oricum ar fi am incredere in arenanet :twisted:
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tudy » 24 Apr 2012, 12:03

That was my point - chiar ArenaNet a spus că nu intenționează ca GW2 să aibă ”standalone” campaigns așa cum au avut în GW1, tocmai din cauza motivelor pe care le-am dezbătut aici. Iar acest lucru ar trebui să ajute enorm la cantitatea de conținut nou care va fi adăugată prin expansions, deoarece nu va fi nimic redundant (ex: multiple tutorial areas nu mai sunt necesare într-o astfel de abordare).

http://wiki.guildwars.com/wiki/Guild_Wars_2#General
Citat:
There will be no monthly fee at all associated with Guild Wars 2, keeping up the tradition of the Guild Wars business model. Mike O'Brien has stated that expansions and/or mini-expansions are more likely than standalone campaigns, but a final decision has not been made yet.


http://www.joystiq.com/2011/06/15/guild ... ion-model/
Citat:
Speaking to Gamerzines, Guild Wars 2 lead designer Eric Flannum explained, "At this time we don't plan to continue with the standalone expansion model," adding that such add-ons "split our player base unnecessarily and also caused us to focus development effort on things that were redundant with the original release of the game such as tutorial areas and duplicates of already existing skills."


http://wiki.guildwars2.com/wiki/Frequen ... nd_testing
Citat:
Will Guild Wars 2 have standalone campaigns?
The system of stand-alone campaigns from Guild Wars will not be kept because of the split to the community and time spent creating redundant tutorial content. New gameplay will be added via an expansion mechanism instead.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Valky » 24 Apr 2012, 17:22

Well, comparand ipotetic un expansion cu new content "GW2" la 6 luni cu pretul de 45 Euro fata de un expansion cu refurbished content la un joc "brand" la 12 luni cu pretul de 45 Euro plus 15 Euro pe luna subscription fee timp de 12 luni, rezulta "GW2" = 90 Euro anual vs "brand" = 225 Euro anual.

ImagineImagine
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tudy » 24 Apr 2012, 17:48

Ca o completare la ce a spus Valky, experiența din GW1 îmi spune că în momentul în care ArenaNet vine și îți oferă conținut plătit, o să VREI să le dai banii. :)

Acesta e un lucru pe care nu l-am simțit întotdeauna la alte MMO-uri și expansion-urile lor.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Anaky » 24 Apr 2012, 19:12

Tudy scrie:
Ca o completare la ce a spus Valky, experiența din GW1 îmi spune că în momentul în care ArenaNet vine și îți oferă conținut plătit, o să VREI să le dai banii. :)

Acesta e un lucru pe care nu l-am simțit întotdeauna la alte MMO-uri și expansion-urile lor.

True ,true! Imi amintesc cand aveam doar prophecies ,cand vedeam assasin /dervish /para -> Print screen :lol: Good ol' days! :D
Imagine
Avatar utilizator
Anaky
Gladium
 
Mesaje: 82
Membru din: 28 Iul 2011, 09:31
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Anaky Ryu

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Ronah » 24 Apr 2012, 20:22

Cum vad eu aceste posibile "expansions" ale GW2:

1) Free Expansion - disponibile gratis pentru toata lumea - care ar include:
- new events,
- new minigames
- new cash-shop items
- new game features like guild hall, housing.

2) Bonus Expansion - disponibile cu plata dar nefiind necesare - care ar include:
- new solo personal story side quests
- new exclusive pets / minipets
- new possible mounts
- new exclusive weapons / armors (non-tradable)

3) Paid Expansion - disponibile cu plata si care sunt "necesare" din punct de vedere al continutului
- new continents
- new races / professions / skills
- new dungeons
- new PvP maps

Gradul de necesitate va fi acelasi cu cel din GW1. Adica nu vei fi obligat sa cumperi expansiunea daca nu vrei dar in acelasi timp vei putea sa joci tot ce ai fara restrictii.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde nDrew » 25 Apr 2012, 11:10

Nu cred ca un expansion o sa coste atat de mult (45 euro) , trebuie sa luam in calcul ca o sa avem si microtranzanctii in joc , deci si de acolo vor fi incasari.
In orice caz, sunt f curios sa vad la cat timp o sa avem un expansion cu unul din celelalte continente din gw1 si in special cu al doilea "big dragon boss".
Avatar utilizator
nDrew
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2012, 10:52
Nume caracter: nDrew

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tormentor » 25 Apr 2012, 20:16

nu cred ca un eventual expansion o sa coste mai mult de 40 de euro.
Oricum , daca jocul va fi bun si o sa reuseasca sa ne tina activi 6 luni de zile mi se pare foarte OK sa cumpar un expansion care sa imi aduca lucruri noi.
Avatar utilizator
Tormentor
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 25 Apr 2012, 20:12
Nume caracter: Tormentor

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Mike » 25 Apr 2012, 23:59

6 luni cred ca sunt prea putine pentru ArenaNet sa faca un expansion nou.
De bani, eu sper la cat mai putin, oricum, e haios cum am citit tot thread-ul si pretul a scazut de la 60 la 40 destul de repede.
Imagine
Avatar utilizator
Mike
Gladium
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mar 2012, 21:00
Localitate: Bucuresti

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tormentor » 26 Apr 2012, 08:24

pai 60 de euro era cam mult in conditiile in care jocul acum e cam 55... nu se poate sa vinzi un expansion mai scump ca jocul in sine .
Avatar utilizator
Tormentor
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 25 Apr 2012, 20:12
Nume caracter: Tormentor

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde RandomGuy » 26 Apr 2012, 09:06

Depinde de cat content va contine
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Tudy » 26 Apr 2012, 19:44

Oricât content ar conține, ar fi absurd ca un expansion să coste mai mult decât jocul în sine. Din moment ce nu va fi standalone, va trebui să cumperi și jocul original ca să poți beneficia de expansions. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde Googsy » 27 Apr 2012, 11:14

Cred ca schema lor este mai mare decat ne putem noi imagina! Nu inseamna ca ce planifica sa aduca o data la 6 luni va fi precum GW1. Poate ca la 6 luni vine doar cu continut, continuare a povestii si la un an cu noi abilitati si continut.

Ma indoiesc ca primul upgrade/continut va veni dupa 6 luni. Eu sunt convins ca in urmatoarele 6 luni de la lansare vor fi prea ocupati cu actualizari si balansari astfel incat sa aduca lumea GW2 la nivelul promis, atat dpdv evolutie cat si PvP si WvWvW. O sa fie mult de lucru. Multe probleme majore le vor prinde din beta cela mai probabil insa atunci cand sun 2Mil+ jucatori, este o total alta poveste. Nu cred ca ati uitat comentariile lor din GW1 cand vedeau build-uri care i-au surprins, asa ca eu unul zic ca o sa fie suficient de ocupati un an. Dupa asta... vine si continut nou... asta in speranta ca ceea ce ofera din start, va putea tine comunitatea ocupata (end content), cel putin atat cat Prophecies a reusit! :)
Imagine
Love me or hate me! I don't care. Your end is the same!
Avatar utilizator
Googsy
Gladium
 
Mesaje: 78
Membru din: 16 Oct 2011, 11:12
Nume caracter: Holly Fire Rain

Re: Guild Wars 2 after launch

Mesajde LorD_PSYCHO » 27 Apr 2012, 11:14

A se vedea WoW unde expansion-urile costa mai mult decat precedentul si toate (individual) mai mult decat jocul initial.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori