IRC Server ?

Locul unde ne puteţi sugera idei sau reclama probleme în vederea îmbunătăţirii experienţei pe care v-o oferim

IRC Server ?

Mesajde Life Snatcher » 11 Iun 2012, 16:33

Din ce am observat multi ultilizatori au forumului nu sunt pe TS. Ori nu se simt confortabil, ori nu pot sa vorbeasca ori nu au casti. O alta optiune pentru a putea tine legatura intre noi in real time este IRC-ul, un program de chat care mananca foarte putine resurse. Probabil unii dintre voi ati auzit de Mirc sau ati folosit, stiti despre ce e vorba, singurul impediment pe care il avem e ca ne trebuie un server de linux pe care sa instalam serverul de IRCd, daca facem rost de asa ceva restul e floare la ureche.
Avem sau nu nevoie de asa ceva ? :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: IRC Server ?

Mesajde Larry 2F » 11 Iun 2012, 17:05

Cand apare jocul, ne vedem in joc, suntem toti pe acelasi server. Pana atunci nu vad de ce am "tine legatura"....
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: IRC Server ?

Mesajde Life Snatcher » 11 Iun 2012, 20:41

Din acelasi motiv pentru care unii dintre noi "tinem legatura", ne imprietenim, schimbam opinii, ne jucam impreuna, mai o gluma, mai o gura de apa, mai schimbam o parere, mai facem un party intr-un joc, si etc-uri de genu. Plus de asta daca vrei sa iei legatura cu un admin/guild manager, un anumit player care nu e in joc, dar nici pe TS, are treaba pe net si nu ai id-ul lui de mess, daca lasa Mirc-ul deschis ii poti lasa un pm si iti raspunde instant inapoi....

Acum depinde, fiecare socializeaza cum vrea, eu unu imi place sa tin legatura cu oamenii care o sa joc :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: IRC Server ?

Mesajde Markus Clouser » 11 Iun 2012, 23:31

Mie-mi place ideea.

Totusi, nu multora le place chat-ul... in sine. Prea putini folosesc irc.
Exista totusi alternative, TS-ul are chat desi nu e cine stie ce, PM pe forum, Steam.

Si ca tot am amintit de Steam, se pot face chaturi ma mari acolo daca este nevoie.

E o idee :)
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: IRC Server ?

Mesajde Shob » 11 Iun 2012, 23:43

Sincer, cu cat avem mai multe medii de comunicare intre noi cu atat se subtiaza densitatea oamenilor in fiecare mediu (TS3/forum/IRC). Asa cred eu, am mai vazut tentativa asta si in alte zone si de obicei s-a ajuns la un forum mai pustiu sau un IRC mai ignorat.
Tot in acest sens s-a pus problema implementarii unui shoutbox/chat pe forum, si ne-am lovit de acelasi zid.
Prefer sa fortam putin mana oamenilor in a folosi forumul sau a intra pe TS mai des, dar asta in ideea ca aceste unelte vor fi esentiale pentru ghilde si comunitate odata ce jocul va fi lansat.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: IRC Server ?

Mesajde Tudy » 11 Iun 2012, 23:45

Odată ce apare jocul, va exista oricum guild chat ingame (și probabil chiar și în afara jocului, prin intermediul acelor mobile apps).

Până atunci, forum și TS sunt suficiente.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 10:20

Nu se poate adauga aici pe forum un chat ? Shoutbox cred ca ii zice. Sa fie in susul ecranului sub banner sau jos de tot ca aici >>> http://i.imgur.com/KypWd.jpg

Sau putem folosi: http://webchat.quakenet.org/ nu trebuie sa instalam nimic in plus

Ideea cu TS este ca nu toti pot sa stea cu castile si de la munci, dar pe browser se poate sta si mai arunci un ochii. Sa nu trebuiasca sa deschizi un topic sa saluti lumea and stuff. Eu personal cred ca ar fii mai multa activitate pe forum daca s`ar putea discuta on the fly cum se zice, nu doar prin topicuri
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde RandomGuy » 15 Aug 2012, 12:41

Cum a spus si Tudy problema se rezolva cand se lanseaza jocul si o sa avem guild chat.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 12:49

Pai da dar guild chat e INGAME si daca eu sunt la munca si nu am calc calumea sa instalez jocul sau nu pot sa stau ingame dar vreau sa vad ce mai face si sa vorbesc cu comunitatea de pe forum ce fac ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde Shob » 15 Aug 2012, 13:08

lanaiba scrie:
Pai da dar guild chat e INGAME si daca eu sunt la munca si nu am calc calumea sa instalez jocul sau nu pot sa stau ingame dar vreau sa vad ce mai face si sa vorbesc cu comunitatea de pe forum ce fac ?

Pentru asta va exista guild chat + acea aplicație ce poate fi accesată cu mobilul sau din browser în care poți conversa pe guild chat (aplicație anunțată de ANet pt GW2).

În cel mai bun caz, dacă băieții scot și un API ca să putem integra acel chat pe forum în vreun fel, da, atunci văd un rost în a avea un shoutbox.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 13:18

Totusi e guild chat nu forum chat, poate nu toti suntem in aceeasi guilda dar poate vrem sa vorbim unii cu altii. Jocul nici nu a aparut si vad aici pe forum deja 4 guilde e clar ca nu toti o sa fim pe acelasi chat. Sau poate ma insel, poate nu inteleg eu sistemul
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde lucifix » 15 Aug 2012, 13:23

Eu unu daca as fi in joc nu as sta sa tot dau alt+tab sa vad ce ar mai vorbi lumea pe un chat extern, si nu cred ca sunt singurul. De asta avem Ts, vorbim, nu pierdem timpul cu scrisul mesajelor...
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 13:38

Bun am inteles asta daca ai acces la joc si ai microfon. Dar daca nu ai ?
Eu de exemplu lucrez de la munca pe calc 5-6 ore dar nu am sistem calumea ca sa suporte jocul, nu am nici casti cu microfon si ar fii si aiurea ca eu dintr`o camera cu inca alti 12 baieti sa ma apuc sa vorbesc cu altii de pe net la microfon. Cateodata mai iau si pauze si pot sa arunc un ochi pe un forum

Si de ce ai vrea sa dai alt tab sa vezi ce zice X pe forum cand tu esti deja in joc ? Forumul este pentru discutii informative sau mai putin informative, tu esti deja in joc, ai timp sa te uiti pe forum si dupe ce te plictisesti de joaca si stai la chilaxing ca sa zic asa.
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde lucifix » 15 Aug 2012, 13:46

Fara suparare, da chiar de ai avea calculatorul suficient de bun sa iti mearga nu cred ca ai juca, adica esti la munca nu? Inteleg ce vrei tu dar cred ca e mai bine asa cu topicuri. Adica din cate stiu si am vazut,nu am folosit IRC deci e posibil sa spun o prostie, nu poti vedea nimic postat pe chat anterior logarii tale. Deci daca lumea ar vorbi de la 8 la 12 despre lansare si tu ai intra la 12 nu ai sti ce s-a vorbit,eventual cineva ar trebui sa iti explice. Pe cand cu mesaje postate pe forum, poti citi oricand ai chef. Asta e parerea mea :D
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 13:50

Ba da, pe forumul de unde am luat eu printul acela exista istoric pe zile si luni DAR nu sta nimeni sa citeasca istoricul chatul acela este doar pentru chestii de genu
"salut ce mai face baietii astazi ?"
"bine, uite eu beau ca e ziua lu mama"
"eu muncesc de zor de cateva ore tu ce faci ?" etc

Eu zic ca ar trebui sa se puna la vot si treaba asta si daca lumea doreste, sa se implementeze, daca nu nu
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde Tudy » 15 Aug 2012, 14:39

Personal, nu văd relevanța unor discuții de gen ”ce faceți?”, ”uite eu beau”, ”eu muncesc”, etc. pentru majoritatea celor din comunitate. Nu uita că o soluție de live chat în genul celor propuse (IRC, shoutbox) ar însemna în același timp și un efort suplimentar pe partea de moderare, efort care mi se pare puțin prea mare în raport cu beneficiile și informațiile relevante pe care acest tip de discuții l-ar aduce.

Până la urmă, cum spunea și Shob, post-launch vom avea acele mobile apps disponibile din browser sau de pe dispozitive mobile (iPad, iPhone, Android, etc). Din ce am înțeles, prin acele aplicații vei avea acces la guild chat cu membrii ghildelor din care faci parte.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 18:29

Nu inteleg, ce fel de moderare ai nevoie intr`un shoutbox ? Siteu de unde am dat link are de vreo 5-6 ani implementat shoutul si nu are nevoie de nici un fel de moderare, astia de aici or fii mai cu motz.
Ma rog ramane la latitudinea celor care au inregistrat domeniu si platesc pentru el, sa ia deciziile

Pentru activitatea forumului sunt foarte sigur ca o chestie de genu nu ar face nimic mai mult decat sa ajute, membri mai activi care se pot cunoste mai bine. Tot nu inteleg de ce o tineti pe aia cu "guild chatul", eu m`am inregistrat pe "guildwars2.ro" nu pe guildaXxx.ro, este vorba de toata comunitatea celor care joaca guild wars, sau ma insel ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde Tudy » 15 Aug 2012, 19:01

@lanaiba: Am preferat să folosim un forum pentru a permite comunicarea asincronă între membrii comunității pe care o formăm aici - asta a fost decizia noastră încă de la bun început. Un shoutbox nu îți garantează că e cineva care să citească mesajele atunci când tu le scrii (deci e tot comunicare asincronă), iar un server IRC e complet irelevant în contextul în care avem TS și ingame chat.

”O ținem pe aia cu guild chatul” deoarece în marea parte a timpului vei ajunge să interacționezi cu cei din ghildă, nu cu cei din comunitate, făcând astfel prezența unui shoutbox pe site complet inutilă.

Pe lângă asta, atât timp cât nu știi exact care e volumul de mesaje moderate până acum pe acest forum, nu cred că te poți pronunța în ceea ce privește moderarea unui shoutbox.

Pe scurt, verdictul legat de un IRC server sau un shoutbox rămâne același: NU.

În încheiere, ți-aș recomanda o lectură mai atentă a regulamentului forumului pe care te afli. Mulțumesc.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: IRC Server ?

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 19:32

Pe scurt, sa inteleg ca trebuie sa imi gasesc o guilda si sa ma duc tare sa nu mai am treaba cu forumul asta ?

Ma rog, cer scuze
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: IRC Server ?

Mesajde Floppy » 15 Aug 2012, 19:55

L
lanaiba scrie:
Pe scurt, sa inteleg ca trebuie sa imi gasesc o guilda si sa ma duc tare sa nu mai am treaba cu forumul asta ?

Ma rog, cer scuze


Aici nu e vorba de o anumita guilda, GuildWars2.ro e o comunitate care nu se "invarte" doar in jurul unei guilde.
Echipa GuildWars2.ro a accentuat acest lucru inca de la inceput.
Guildele si forumul nu sunt relationate din punct de vedere ierarhic decat in cazul Legio Gemina XIII unde Tudy si Shob sunt liderii legiunii si ai comunitatii de pe acest forum, dar mai sunt si SoR, Yc, BooM.
Daca liderii comunitatii nu sunt de acord cu acest shoutbox, nu vad de ce te superi asa de tare, pana la urma daca toti cei 600 de membrii ai comunitatii am face la fel, cu dorintele noastre, nu stiu unde se va ajunge.....
TS-ul pus la dispozitie de aceasta comunitate poate fi folosit si cand nu ai acces la micofon/casti, exista posibilitatea de a comunica cu membrii prin chat (Off topic Valky knows :D)
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Următorul

Înapoi la Sugestii şi reclamaţii

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori