Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Discutăm de toate

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde boydrek » 29 Mai 2012, 10:08

Razer Nostromo vs Logitech G13

Daca tot avem 2 optiuni, merita comparate...

(Razer fan myself) :)
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde roliii » 29 Mai 2012, 12:20

Salut, am si eu o parere, va rog nu o luati de rea. Mi se pare prea exagerat sa iti cumperi tot felul de briz-brizuri pentru jocuri, adica eu am o tastatura+mouse microsoft fara fir si n-am treaba, adica la ce te ajuta un mouse cu 100 butoane? Sau niste ochleari... In opinia mea jocul e facut pentru a te distra nu pentru a sta zi si noapte pe el in dungeonuri... nu zic ca nu stau si eu cate 3 ore in UW de exemplu (gw1) dar totusi nu exagerez, il joc for fun :)
roliii
Gladium
 
Mesaje: 34
Membru din: 14 Mai 2012, 10:23
Nume caracter: Orcher

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde LorD_PSYCHO » 29 Mai 2012, 13:31

Si in alea 3 ore, nu ai prefera sa nu mai spamezi 10 butoane pe tastatura si sa ai acele taste pe mouse? Asta daca nu esti genul de jucator care da click pe iconita fiecarei abilitati ca sa o foloseasca...
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Larry 2F » 29 Mai 2012, 17:55

roliii scrie:
Salut, am si eu o parere, va rog nu o luati de rea. Mi se pare prea exagerat sa iti cumperi tot felul de briz-brizuri pentru jocuri, adica eu am o tastatura+mouse microsoft fara fir si n-am treaba, adica la ce te ajuta un mouse cu 100 butoane? Sau niste ochleari... In opinia mea jocul e facut pentru a te distra nu pentru a sta zi si noapte pe el in dungeonuri... nu zic ca nu stau si eu cate 3 ore in UW de exemplu (gw1) dar totusi nu exagerez, il joc for fun :)

Multumim pentru contributia ta interesanta si utila.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde roliii » 29 Mai 2012, 18:24

LorD_PSYCHO scrie:
Si in alea 3 ore, nu ai prefera sa nu mai spamezi 10 butoane pe tastatura si sa ai acele taste pe mouse? Asta daca nu esti genul de jucator care da click pe iconita fiecarei abilitati ca sa o foloseasca...

Sincer, nu, prefer sa le spamez din tastatura decat din mouse, asa stiu ca mai fac ceva si cu stanga nu numa movement,inventori si alea alea.
Oricum a fost doar o parere, nu trebuie sa imi sariti in cap, fiecare are parerea lui... poate unora le place sa aiba 100 taste in mouse altii prefera sa joace din tastatura... Fiecare cu stilul lui si dupa parerea mea nu ar trebui sa se faca un sport din gameing... apropo de asta: si cand am dat de stirea cu omul care a murit ca a jucat diablo 3 prea mult am fost foarte uimit cum unii uita sa si manance din pricina unui joc... fie el asteptat de 100 de ani ...fie asteptat de 2 ani. Cheers, Pace, tot ce vreti voi :)
roliii
Gladium
 
Mesaje: 34
Membru din: 14 Mai 2012, 10:23
Nume caracter: Orcher

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Ztepam » 29 Mai 2012, 20:34

roliii scrie:
...si dupa parerea mea nu ar trebui sa se faca un sport din gameing...


Nu-ti sar in cap, e parerea ta si o respect despre tot ce ai zis, dar la fel si altii considera ca pot face din asta o meserie.
Iti dau exemplu ca tocmai au fost finalele mondiale la LoL, iar premiul cel mare... 120.000 de euro, deci se poate face o meserie din asta, cu siguranta e ft greu dar se poate. Iar eu sunt de parere ca gw2 are sanse sa devina un e-sport mai de succes decat LoL.

Un alt exemplu, pe vremea cand jucam eu counter-strike acum vreo 5 ani stiu ca erau foarte multe campionate mondiale la fel pe zeci de mii de euro, chiar era un clan international care si-au permis sa-si cumpere propria vilisoara cu un living imens care si l-au transformat in camera de training, toate astea din banii castigati din joc. Chiar si in romania era campionatul national de PGL unde premiile erau de 1000 euro+
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Ronah » 29 Mai 2012, 20:59

Diferenta dintre gadget-urile pentru gaming depinde de utilitatea lor.

Exemplu de upgrade care iti imbunatateste experienta de joc
(pozitia mainii la tragere este naturala si confortabila folosind "pistolul", ceea ce nu se intampla daca folosesti direct telecomanda)

Imagine

si un exeplu de upgrade "de fita"
(pozitia mainii la utilizarea "paletei" este aceeasi ca la utilizarea directa a telecomenzii. Difera doar manerul care nu aduce neaparat un confort mult mai bun.
In plus, lungimea marita a "paletei" in comparatie cu telecomanda simpla necesita un spatiu de manevra mai mare)

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde roliii » 29 Mai 2012, 22:39

Ztepam scrie:
roliii scrie:
...si dupa parerea mea nu ar trebui sa se faca un sport din gameing...


Nu-ti sar in cap, e parerea ta si o respect despre tot ce ai zis, dar la fel si altii considera ca pot face din asta o meserie.
Iti dau exemplu ca tocmai au fost finalele mondiale la LoL, iar premiul cel mare... 120.000 de euro, deci se poate face o meserie din asta, cu siguranta e ft greu dar se poate. Iar eu sunt de parere ca gw2 are sanse sa devina un e-sport mai de succes decat LoL.

Un alt exemplu, pe vremea cand jucam eu counter-strike acum vreo 5 ani stiu ca erau foarte multe campionate mondiale la fel pe zeci de mii de euro, chiar era un clan international care si-au permis sa-si cumpere propria vilisoara cu un living imens care si l-au transformat in camera de training, toate astea din banii castigati din joc. Chiar si in romania era campionatul national de PGL unde premiile erau de 1000 euro+


Ai dreptate, dar, nu toata lumea ajunge la acele campionate peste noapte, nimeni nu te plateste pana nu esti acolo.Oricum, eu zic ca mai bine nu stam cate 24 de ore in fata calculatorului pentru un joc, nu mai bine stai sa faci de exemplu modelare 3D pe calculator?. Eu zic ca nu merita sa visezi la un viitor in gameing. Cheers
roliii
Gladium
 
Mesaje: 34
Membru din: 14 Mai 2012, 10:23
Nume caracter: Orcher

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 30 Mai 2012, 13:35

Roliii,
In principiu, ai dreptate, jocurile sunt menite distractiei, nu muncii. Insa lasand la o parte gamerii profesionisti, pentru care aceste accesorii sunt "tools of the trade", tuturor ne poate fi mai bine daca eficientizam joaca utilizand dispozitive mai performante.
Cand iei bataie in pvp pentru faptul ca adversarul a folosit skill-urile cu cateva fractiuni de secunda mai devreme (si am aratat in primul post ca aceste fractiuni de secunda se cumuleaza in destul de multe secunde la nivelul a 15-20 minute de pvp) incepi sa te intrebi de ce respectivul a castigat, ca doar este la fel de experimentat ca si tine. Iar cand iei bataie in mod repetat, jocul incepe sa nu mai fie fun si incepi sa te intrebi de ce unii jucatori remapeaza tastele ASD, de ce-si cumpara dispozitive de fite, de ce nu le ajunge o tastatura si un mouse obisnuit si de ce vor banda mai buna. Pentru simplul motiv ca atunci cand pierzi in mod repetat, nu mai este fun. Sigur, optiunile sunt strict personale pentru fiecare, daca prietenul respectiv se simte mai confortabil sa-si intinda degetele pe o tastatura de o jumatate de metru intr-o pozitie
nefireasca pentru maini, sau sa tina mainile natural si eficient pe 2 dispozitive cu toate butoanele necesare aflate intr-un perimetru de cativa cm patrati.
In alta ordine de idei, chiar daca joci numai 2-3 ore pe zi, 4-5 zile pe saptamana, dupa 25 ani de gaming constati ca ai probleme cu vederea, te dor incheieturile, podul palmelor si spatele, si nu de batranete sau reumatism, ci pentru ca la tinerete te gandeai ca n-ai nevoie de dispozitive de "fite". Cat despre mouse wireless, sigur, este un mouse ca oricare altul, doar ca nu-l recomand pentru raiding si Mai ales niciodata pentru shootere, si te las sa afli singur de ce.
PS-Stai linistit, nu ai suparat pe nimeni cu postul tau, este normal sa ascultam si sa respectam opiniile tuturor, chiar daca nu suntem de acord cu ele :)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde roliii » 30 Mai 2012, 17:21

Valky scrie:
Roliii,
In principiu, ai dreptate, jocurile sunt menite distractiei, nu muncii. Insa lasand la o parte gamerii profesionisti, pentru care aceste accesorii sunt "tools of the trade", tuturor ne poate fi mai bine daca eficientizam joaca utilizand dispozitive mai performante.
Cand iei bataie in pvp pentru faptul ca adversarul a folosit skill-urile cu cateva fractiuni de secunda mai devreme (si am aratat in primul post ca aceste fractiuni de secunda se cumuleaza in destul de multe secunde la nivelul a 15-20 minute de pvp) incepi sa te intrebi de ce respectivul a castigat, ca doar este la fel de experimentat ca si tine. Iar cand iei bataie in mod repetat, jocul incepe sa nu mai fie fun si incepi sa te intrebi de ce unii jucatori remapeaza tastele ASD, de ce-si cumpara dispozitive de fite, de ce nu le ajunge o tastatura si un mouse obisnuit si de ce vor banda mai buna. Pentru simplul motiv ca atunci cand pierzi in mod repetat, nu mai este fun. Sigur, optiunile sunt strict personale pentru fiecare, daca prietenul respectiv se simte mai confortabil sa-si intinda degetele pe o tastatura de o jumatate de metru intr-o pozitie
nefireasca pentru maini, sau sa tina mainile natural si eficient pe 2 dispozitive cu toate butoanele necesare aflate intr-un perimetru de cativa cm patrati.
In alta ordine de idei, chiar daca joci numai 2-3 ore pe zi, 4-5 zile pe saptamana, dupa 25 ani de gaming constati ca ai probleme cu vederea, te dor incheieturile, podul palmelor si spatele, si nu de batranete sau reumatism, ci pentru ca la tinerete te gandeai ca n-ai nevoie de dispozitive de "fite". Cat despre mouse wireless, sigur, este un mouse ca oricare altul, doar ca nu-l recomand pentru raiding si Mai ales niciodata pentru shootere, si te las sa afli singur de ce.
PS-Stai linistit, nu ai suparat pe nimeni cu postul tau, este normal sa ascultam si sa respectam opiniile tuturor, chiar daca nu suntem de acord cu ele :)

Mersi mult pentru un raspuns pertinent :) Dar eu totusi nu prefer sa investesc cateva milioane in tot felul de dispozitive, dar intro oarecare masura mai lamurit. Oricum de exemplu un PvP nu cred ca toate lumea are tot felul de dispozitive incat sa pierzi mereu si sa devina plictisitor.
OFFTOPIC: Dropul in UW (Gw1) la ecto, in party, este aleatoriu? Sau se ia dupa un criteriu, nu de alta dar am stat 3 ore cu party si nam prin ecto deloc, doar un monk ce prinsese 3 ecto;))
roliii
Gladium
 
Mesaje: 34
Membru din: 14 Mai 2012, 10:23
Nume caracter: Orcher

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 31 Mai 2012, 10:21

Valky scrie:
Cat despre mouse wireless, sigur, este un mouse ca oricare altul, doar ca nu-l recomand pentru raiding si Mai ales niciodata pentru shootere, si te las sa afli singur de ce

Eu joc de 6 ani cu acelasi mouse wireless (Logitech Mediaplay) și shooterele sunt genul meu preferat. Unreal Tournament (99, 03, 04, III), Counter Strike (1.5, 1.6, Source, GO), Crysis 2 (MP, evident), Battlefield (2, Play4Free, Bad Company 2, BF3), Team Fortress 2 și multe altele.Pentru shootere, diferentele sunt mult prea mici daca ai un mouse bun. Antreneaza-te si n-o sa ai nicio problemă. Cât despre raiding, serios? Nici măcar nu mă ating de subiect :D

Off-topic: toate dropurile in GW1 sunt random. Daca est 1 human + 7 H&h => dropuri mai putine pentru tine, mai putine dropuri rare. Daca esti 1 human = dropuri mai multe si mai bune. Daca sunteti 8 humans, la fel ca la exemplul precendent. Și ca să înțelegi și mai bine, de asta farmurile se fac fie de unul singur, fie in grup. Gata, myth busted.
Imagine
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 31 Mai 2012, 12:22

Aș da edit, dar nu mai merge (ar trebui sa poti sa editezi postul oricând, btw).

Mă gandeam să-mi iau un USB numpad și să-l transform in mini keyboard pt gaming. Am căutat ceva pe net și am găsit câteva programe dar sunt curios daca a încercat cineva asta pănă acum. Tastaturi fără numpad FTW!
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 31 Mai 2012, 17:07

@Markus
E bine ca nu te atingi de subiect, pentru ca nu intentionez sa intru in polemica cu nimeni, si eu joc nu de 6 ani ci de 4 X 6 ani + inca aproape 2, am un picutz de experienta in domeniu si am ajuns la concluzii personale foarte puternice. Ca sa nu lasam o impresie gresita, reamintesc ca cele prezentate in thread sunt DOAR recomandari, cu mentiunea ca recomandarile facute sunt insusite de gamerii profesionisti world-wide, din motive extrem de bine argumentate.

Cum am spus si cu cateva posts inainte, este dreptul fiecaruia sa joace si cu castravetele daca doreste, nu inseamna ca utilizand castravetele sau nu va fi bine sau rau.
In alta ordine de idei, ca sa "personalizez" si eu o opinie, raspunsul era pentru Roliii, tie ti-am raspuns in prima pagina a thread-ului, poti sa folosesti mouse wireless si pentru a scrie o poveste pe mail cu el, daca tu te simti confortabil asa, este dreptul tau si n-am probleme cu asta, dar ti-as fi recunoscator pentru un dialog nepersonalizat in exprimarea opiniilor. Daca doresti controverse pe tema dispozitivelor de gaming, iti fac cunostinta cu baiatul meu, el are 19 ani, tu 21, sunt convins ca o sa va intelegeti, si el este la fel de inteligent ca si tine, un baiat deosebit si pasionat si de jocuri printre altele, termina un joc cam in 3 zile si joca destul de multe ore pe zi. Printre altele, iti poate explica si el de ce nu recomandam utilizarea dispozitivelor wireless atunci cand vrei performanta. Eu am incheiat acest subiect, sper ca toata lumea intelege ca poate juca, cum spuneam, daca doreste, inclusiv cu castravetele salbatic, no harm done.
Multumesc. :)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 31 Mai 2012, 20:58

^ 6 ani cu acelasi mouse*. Mă bucur că tu ai 4*6+2 și dacă vrea, mi-ar face mare plăcere să-l cunosc pe băiatul tău, mai ales dacă joacă și el GW.

Mai pe înțeles, dacă îmi permiți, poți reduce distanta dintre mouse și PC cu ceva antrenament pe jocul pe care îl joci.

Presupun că folosești și un CRT in loc de LCD pentru a avea mai puțin display lag.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 31 Mai 2012, 22:13

Ah, ti-as fi cu adevarat recunoscator daca l-ai convinge sa joace GW2, dupa Lineage si WoW mi-a spus ca nu mai joaca mmo-uri niciodata, din pacate si sincer chiar mi-as dori sa-l am coechipier in GW2, e un jucator foarte bun. La primul BWE, dealtfel, a jucat cu mine si cu cumnatul meu in paralel, ca sa putem testa pe 3 sisteme diferite.
Ca tot veni vorba, nici el nu foloseste mousi wireless, desi e fan convins cyborg http://www.youtube.com/watch?v=_UQMy3Ur ... re=related si logitech la jucariile de gaming, iar cyborg are acel RAT9 wireless care mie imi place grozav. Amandoi folosim mousi wireless pe mai multe computere, dar nu pentru gaming, experientele trecutului ne-au invatat ca ori sunt prea multe "milisecunde" care se aduna si te dezavantajeaza, ori ramai fara acumulatori / baterii in mijlocul raidului sau cand te bati cu pizmasul, ori apare o interferenta care-ti face zdranga cursorul pe ecran, cand te astepti mai putin, mai ales cand ai multe dispozitive wireless in casa. Nu este obligatoriu sa se intample any of the above, dar in viata, dupa ce patesti asta de 2-3 ori si pierzi (sau pierde echipa din cauza ta), te lecuiesti si-i asculti pe profesionisti: wireless can be a draw-back in gaming. Insa, fiecare joaca asa cum se simte mai bine, deci hugs si sa ne pregatim de fun-ul care urmeaza peste 8 zile :)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Tudy » 04 Iun 2012, 21:47

:) Oarecum legat de GW2 și gaming hardware...

http://www.marketwatch.com/story/steels ... 2012-06-04
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Xas » 04 Iun 2012, 21:54

Tudy scrie:
:) Oarecum legat de GW2 și gaming hardware...

http://www.marketwatch.com/story/steels ... 2012-06-04


Pana sa mai adauag si eu ceva, ai postat tu :D.

Se pare ca o sa mai astept pana imi iau periferice, pacat ca mouse-ul nu e de genul Naga, dar arata super. Sunt foarte curios de tastatura.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Phinto » 05 Iun 2012, 01:22

Pad-ul arata foarte bine. Sa speram ca o sa fie si pe negru.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 11 Iun 2012, 11:34

Puțin off-topic, Hawken controller:

Imagine
http://www.destructoid.com/e3-hawken-is ... 9070.phtml
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Xas » 14 Iun 2012, 15:53

Alternativa la Naga
Apropo, pentru GW2, mi se par cam multe 12 butoane laterale, voi ce ziceti?

Legat de tastaturi, am gasit http://www.emag.ro/tastaturi/tastatura-genius-gaming-gx-imperator-negru-usb--pG-31310052101?ref=hp_rec_1 si la reducere http://www.emag.ro/tastaturi/tastatura-microsoft-sidewinder-x4-usb--pJQD-00013, pentru cei ce nu vor sa dea foarte multi bani. Pe mine ma intreseaza X4 de mult timp, dar tot astept sa vad ce scot cei de la Steelseries legat de GW2. Ce parere aveti?
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori