Impresii GW2

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Impresii GW2

Mesajde Amater » 14 Noi 2012, 22:27

Poi eu joc doar de câteva săptămâni si după mine cred ca GW2 este unul dintre cele mai bune MMO-uri pe care le-am jucat până acum.Cele mai bune impresii au fost in WvW,din păcate nu prea am jucat deoarece am un sistem mai răblăgit dar este un lucru destul de fain conceptia WvW-ului.
Cât despre PvE si Dinamyc Events sunt impresionat și de acestea,după părerea mea nu mă plictișeste deloc.În concluzie pot spune ca GW2 revoluționează jocurile așa cum au spus si oficialitățiile: :D
Imagine
Avatar utilizator
Amater
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 09 Noi 2012, 17:29
Localitate: Șintereag,Județul Bistrița-Năsaud
Nume caracter: Anonymity Striker

Re: Impresii GW2

Mesajde celmaibest » 15 Noi 2012, 19:21

Mi se pare un joc ff captivant chiar daca joc doar de 5 zile...mai este vreun incepator ? sau si un jucator experimentat daca ar vrea cumva sa ma ajute add pe messenger : [email protected]
celmaibest
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Noi 2012, 20:03
Nume caracter: Charrderp

Re: Impresii GW2

Mesajde Postrof Blackwell » 15 Noi 2012, 23:51

Poti intra pe teamspeak sa vorbesti cu oamenii de aici , fiindca ne este mai facil sa te indrumam asa. adresa este ts.gw2.ro
Imagine
Avatar utilizator
Postrof Blackwell
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 161
Membru din: 02 Mai 2012, 08:25
Localitate: Galati
Nume caracter: Postrof Blackwell

Re: Impresii GW2

Mesajde Ronah » 16 Dec 2012, 16:35

un simplu comentariu: Orr sucks! Au vrut sa faca ceva epic dar se pare ca nu prea au luat in calcul marea majoritate a jucatorilor. Aproape toate WP-urile sunt "contested" asa ca degeaba le ai, iar daca esti prin zona la ore nepotrivite, iti poti lua adio de la strabatrea zonei respective. Ok, nu am nimic cu idea in sine de a crea niste "elite zones" dar a pune "personal story" in acele zone a fost o idee extem de proasta. Asta ca sa nu mai vorbesc de Arah care nu pote fi facuta solo si astfel nu iti poti termina povestea. Au facut toate misiunile pana acolo solo-able dar ultima nu. Cum vine asta? Bad concept design.
Au vrut sa faca ceva similar cu Nightfall in care pentru a-l bate pe Abadon trebuia sa treci prin "realm of torment" doar ca in GW1 aveai "heroes" sau cel putin mob-ii nu reapareau asa ca intr-un timp mai lung sau mai scurt puteai sa ajungi la locul prestabilit. Aici in Orr, daca nu este nimeni sa te insoteasca, mai bine nu te duci pentru ca nu ai nici o sansa fara a folosi "speed boosts". Pana la Orr si celelate, jocul este de 8.5/10 dar aceste zone plus imposibilitatea de a iti termina personal story atunci cand ai timp si chef, fac jocul sa decada mullt pana la 6.5/10
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Impresii GW2

Mesajde Chypers » 17 Dec 2012, 10:00

unuL ( cel mai mare zic eu ) din motivele pt care orr-ul este pustiu, respectiv contested wps este Fractal of the Mists. de cand au bagat dungeon-ul numai in overflow stau. e pustiu pe harti :) am jucat pe 4 servere pana acum si vreau sa zic ca rareori gaseai vreun templu / wp contested.
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: Impresii GW2

Mesajde Kleopa » 31 Dec 2012, 00:33

Salut. Interesante discutii. De cand a aparut jocul, am mai urmarit gameplay-uri, stream-uri si citit pe forum si tot nu m-am hotarat daca merita sa-l cumpar:)

Nu sunt un pasionat de jocurile de acest gen, dar totusi mi-a trezit interesul acest joc, comparandu-l cu altele care sunt pe piata. Adica, de 2 zile m-am gandit sa testez si eu niste jocuri de acest gen; am instalat intai AION...am jucat pana la lvl 5 si m-am plictisit groaznic. Ceea ce ma enerva era faptul ca trebuia sa dai click pe inamic si era o bataie seaca, pac pac. L-am sters imediat. Apoi am instalat Raiderz. Acesta m-a captivat...aici puteam macar sa fac dodge, putin mai interesante bataliile. Altceva interesant erau epic battles cu multi jucatori, era fun, dar dupa lvl 15 incepea sa fie cam greu. Ca sa ai armura si arma mai buna trebuia sa farmezi la greu de la monstruleti cate ceva (drop), iar ce aveam nevoie cadea greu. Asta ma enerva.

Eu nu prea am timp sa joc. Daca joc 1-2 ore pe zi, fac lvl 80 in 2-3 luni? Am de gand sa joc PVE, sa fac toata harta si apoi WvW imi place, din ce am vazut. Sunt un jucator casual, si as vrea sa stiu feeling-ul de la combat daca este usor de manevrat, te feresti usor, mai dai si miss, adica daca e interactiv. Si questurile din cate am vazut nu sunt repetitive, este ceva plictisitor la el?
Kleopa
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Dec 2012, 00:17

Re: Impresii GW2

Mesajde Kleopa » 31 Dec 2012, 10:44

Inca ceva. Cum puteti misca eroul cu w,a,s,d si in acelasi timp sa apesi si spellurile 1,2,3,4,5 + F1, F, etc ? Cum am vazut la alte jocuri cand ai cate 30 de spelluri cum faci fata?:) Ma uit la thief sau ranger, care se misca tot timpul si mai dau si spell-uri...
Kleopa
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Dec 2012, 00:17

Re: Impresii GW2

Mesajde shaggy140 » 31 Dec 2012, 11:09

Salutare Kleopa!

Referitor la "Daca joc 1-2 ore pe zi, fac lvl 80 in 2-3 luni?", poti sa ajungi si poti ajunge si mai repede in functie de ceea ce faci. Eu personal nu m-am grabit sa ajung la level maxim, ci am lasat asa de la sine, am avansat mai mult prin descoperit harti, ceva story din cand in cand, ceva crafting...sunt multe posibilitati...

Referitor la combat, ai si aici posibilitatea de Evade (Dodge), de armura/arme necesare faci rost usor, nu ar trebui sa ai stres pentru asta (ca ai avea de farmat mult pentru gear sau chestii de genul). Poti da si "miss" dupa cum spui, in functie de conditiile care le ai pe tine (conditii - debuffs).

Acum, dupa ce te obisnuiesti un pic, o sa poti da spells fara probleme in timp ce te misti :) nu ai decat 5 abilitati de baza de la arme + inca 5 skill-uri "utilitare"(utilizabile intr-un anumit moment. In total desigur ca sunt mai multe, interschimbabile).Daca adaugi si CD de la ele, nu cred ca ai mari batai de cap. Personal, imi place si faptul ca majoritatea skill-urilor le dai din mers, nu e musai sa stai intr-un loc.
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Impresii GW2

Mesajde Orthias » 01 Feb 2013, 11:21

Kleopa scrie:
Inca ceva. Cum puteti misca eroul cu w,a,s,d si in acelasi timp sa apesi si spellurile 1,2,3,4,5 + F1, F, etc ? Cum am vazut la alte jocuri cand ai cate 30 de spelluri cum faci fata?:) Ma uit la thief sau ranger, care se misca tot timpul si mai dau si spell-uri...


Trebuie sa recunosc, pentru sPvP cel putin, si eu m-am muncit putin pana sa ajung la o solutie cat de cat viabila pentru aceasta problema.

Dupa multe incercari de a ajunge la un layout ok am decis sa "dau un ban dar sa stau in fata": http://www.razerzone.com/hex
Imagine
Problem solved. Acum trebuie doar sa ma obisnuiesc cu noul layout.

Scuze de offtopic, doream doar sa ajut un coleg de suferinta.
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Impresii GW2

Mesajde Valky » 01 Feb 2013, 20:05

@Kleopa poti consulta acest link viewtopic.php?f=15&t=384&hilit=nostromo unde gasesti sugestii care pot sa-ti ofere o posibila solutie.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Impresii GW2

Mesajde Lumânare » 15 Mar 2013, 12:47

Monk am si eu o intebare: Cam cate caractere ai si de ce level sunt?
Nu are sens sa intru cu tine intr-o discutie fara final, daca esti pus pe "NU IMI PLACE" atunci nimeni nu iti va schimba parerea. Dar daca ai mai putin de 5 caractere si doar unul e de level 80 nu ai jucat aproape nimic si nu ai inteles nimic din joc. Daca storyline-ul nu l-ai terminat, daca nu ti-ai craftat legendara, daca nu ai stat cu un grup de 5 prieteni noaptea in W3 sa le dejoci planurile zergilor de pe harta, daca nu ai facut fractale cu lvl 12, daca nu ai trecut prin camera neagra de la jumpingul din Eternal, daca nu ai stat mort pe jos in speranta sa fii renviat de prietenii tai, cei care se lupta pe langa tine taman pentru a te invia, daca nu ai fost la nici-un Spvp cu Snowrose si/sau Pretender, daca nu ai intrat Sambata in W3 langa Valky si Ax sa simti pulsul organizarii, daca nu ai mers in vreun dungeon cu cei de la Boom, daca nu ai facut story line ajutat de cei de la SOR sau daca nu ai facut mega party-uri combinat cu cei de la SOR,BOOM,Legio,ATF si RO,DU,MASHetc doar pentru a te distra pe seama inamicilor din W3 si pune mana pe cat mai multe puncte de interes, ATUNCI "DA" nu ai avut parte de frumusetea jocului.
Stiind ca o sa imi iau un warning de la Tudy, pe ceea ce voi urma sa spun; O SPUN, daca nu ai avut niciunul din feeleing-urile de mai sus, NU merita sa joci GuidWars 2, DEZINSTALEAZA-l, si apucate de Solitaire.

P.S.Sunt satul de oameni carea blameaza inainte de a actiona in vederea repararii greselilor de care e constient. Cate posturi ai dat la ArenaNET sa le spui ce nu iti place? Sunt contorizate doar posturile pana la data 15.03.2013.
Life is short, make it count!
Imagine
Avatar utilizator
Lumânare
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 164
Membru din: 09 Aug 2012, 15:28
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Lumânare
Zona de interes: World vs World

Anterior

Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori