Houston, we have a problem ?

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Houston, we have a problem ?

Mesajde Warden » 03 Noi 2012, 01:16

In opinia mea cred ca exista o mica/mare problema de comunicare in guilda. Se pare ca prea multa lume ignora guild chat, incepand de la salut, pana la a acorda ajutor cuiva care cere pe guild chat. E adevarat ca, comunicare verbala pe TS e mult mai potrivita pentru situatii gen pvp, dungeon, dar nu mi se pare normal sa se ignore guild chatul. Voi ce parere aveti ?
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Postrof Blackwell » 03 Noi 2012, 03:39

Problema mare intervine atunci cand oamenii refuza sa intra pe ts, motiv pentru care unii dintre noi alegem sa nu mai raspundem la intrebari adresate in-game oamenilor care refuza in permanenta sa stea pe ts(aici nu este inclus salutul la care intotdeauna raspund/em). Astfel de lucruri se vor reglementa pe parcurs intr-ucat deja exista masuri pe care urmeaza sa le luam in vederea rezolvarii acestor probleme.
Imagine
Avatar utilizator
Postrof Blackwell
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 161
Membru din: 02 Mai 2012, 08:25
Localitate: Galati
Nume caracter: Postrof Blackwell

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Life Snatcher » 03 Noi 2012, 10:37

Postrof +1. Pe de alta parte, ca membri mai vechi am putea sa lasam putin TS-ul, si sa mai socializam cu membri care sunt "speriati/nu le place/ nu stiu ce ala/nu pot" si sa acordam din cand in cand atentie guild chatului. Inainte nu prea stia lumea de TS/Ventrilo/Mumble si ne descurcam de minune cu chat-ul. Daca ne intoarcem putin la radacini nu cred ca o sa murim :)
Usor usor or sa se dea si restul pe brazda :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Tudy » 03 Noi 2012, 12:32

Cred că problema e de altă natură: absolut toți cei care sunt acum în guild roster au trecut la un moment dat prin procesul de recrutare. Asta înseamnă că 1) au completat un guild application în care erau întrebați dacă pot și sunt dispuși să intre pe TS și 2) au participat pe TS la așa-zisul ”interviu”, dovedind astfel că au un microfon și dețin abilitatea de a instala/configura un client de TeamSpeak.

Acestea fiind spuse, în momentul de față ne găsim într-o situație în care aproape jumătate din cei din ghildă nu intră pe TS. Unii chiar n-au mai intrat deloc de la acel interviu. În ceea ce mă privește, atunci când sunt online sunt și pe TS și interacționez cu cei activi/prezenți acolo, motiv pentru care nu prea urmăresc guild chat. E util și acel guild chat pentru a da câte un link la o bucată de armură, o armă sau un waypoint, dar dacă cineva cere lămuriri sau are întrebări legate de joc, e mult mai comod și mai eficient să i se ofere aceste informații ”prin viu grai” pe TS și nu în scris pe guild chat.

Toți cei care s-au înscris în ghilda aceasta au făcut-o pentru a face parte dintr-o comunitate (cel puțin la modul teoretic, sau declarativ). Mi-e greu să înțeleg cum vor unii să dovedească faptul că într-adevăr își doresc să facă parte din acea comunitate dacă ei refuză să comunice cu restul colegilor de ghildă prin metodele preferate/recomandate și nu participă la nici un eveniment oficial organizat în cadrul ghildei.

În acest sens, aș recomanda o lectură atentă a ”Ghidului recrutului” existent de câteva săptămâni bune pe site-ul ghildei. Ne găsim într-un punct în care jocul s-a lansat de două luni, însă aproape jumătate din cei invitați în ghildă sunt încă în acea ”perioadă de probă”, iar asta se întâmplă în principal deoarece nimeni dintre mentori, ofițeri, council etc. nu a ajuns să interacționeze cu ei în tot acest timp.

Cele descrise mai sus constituie o situație pe care o vom soluționa luna aceasta, prin măsuri pe care sincer n-aș fi vrut să ne vedem nevoiți să le luăm dar care aparent sunt necesare.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Valky » 03 Noi 2012, 12:53

Just my opinion:
1) Subscriu la ce a spus Postroff.
2) Inca de la depunerea aplicatiei, fiecare aplicant a aflat ca mijlocul de comunicare al guildei este TS. La interviu, i s-a confirmat acest lucru.
3) Daca unui membru / recrut al guildei ii place atat de mult sa scrie si sa citeasca in loc sa vorbeasca si sa auda, atunci de ce nu utilizeaza si forumul care are acest scop ? I se pare mai simplu sa vina online si sa intrebe pe gchat "eu cum fac cutare si de unde iau cutare" ? Well, mie nu mi se pare deloc simplu sa-i raspund pe gchat la aceste intrebari. Aspectele colaterale administrarii guildei ne ocupa suficient de mult timp din timpul de gaming, ca sa ne dorim sa pierdem si mai mult timp scriind povesti pe gchat.
3) Pe de alta parte, rationamentul ar putea fi descris astfel: daca John ignora cu desavarsire ce i s-a spus la interviu si a acceptat cand a cerut sa intre in guild, precum si rugamintea noastra spusa de 2 luni incoace de cel putin 10 ori pe zi de a intra pe TS, noi de ce i-am raspunde pe gchat?
4) Suntem in era comunicarii globale, cand pustiul de 13 ani din Teheran vorbeste live pe Skype cu pustiul de 12 ani din Tokio si cu pustoaica de 10 ani din Chicago in sesiune comuna, ne punem problema ca oamenii sunt "speriati" si nu stiu ce este acela TeamSpeak? Sa ne intoarcem la "radacini"? Cand aproape orice junior de 12 ani are smartphone si tableta si pana si bunicii folosesc Skype si yahoo sa comunice real time verbal? Really...
5) TeamSpeak este util nu doar in situatii de PvE si PvP ci in orice situatie de comunicare. Ne scuteste pe toti pur si simplu sa tastam inutil mii de cuvinte care pot fi spuse rapid pe TS. Folosim cu totii suficient computerele la servici tastand ca sa ma avem chef sa tastam si acasa. It`s that easy and everyone should understand that. Este mai simplu si pentru cel care intreaba si pentru cel care raspunde.
6) Am intalnit frecvent situatii in care John intreaba de ce nu este membru inca, avand in vedere ca el a participat la events, dar de fapt el a participat la events organizate adhoc de counterparts in rank postate direct pe gchat, nu s-a inscris la niciun event oficial al guildei pe forum si nu a intrat niciodata pe TS.
7) Scrisul este o modalitate mult mai impersonala de comunicare decat vorbitul. Din acest motiv, comunicand pe TS este intotdeauna mai relevant in a cunoaste caracterul unui om. Vreau sa stiu cum gandesti, sa te aud, sa simt inflexiunile vocale pe care le ai cand esti bucuros sau nervos, sa comunic cu tine adecvat, sa stiu daca esti intr-adevar fata sau doar ti-ai pus nume de fata la un caracter, sa te aud cum te bucuri cand ti-ai luat un computer nou si sa te aud cum te enervezi cand pisica ti-a varsat cafeaua pe tastatura, nu sa apreciez eronat caracterul tau pe baza unui simplu text.
8) Cu toate acestea, cred ca ma situez printre cei care au salutat pe gchat, de cate ori am intrat online si de cate ori am remarcat pe cineva salutand, dar nu consimt sa fac mai mult de atat, cum spuneam folosesc prea mult computerul la servici pentru messaging / mailing services ca sa mai fiu dispus sa-l folosesc astfel si in joc. Sunt la dispozitia guildei pe TS, pentru intrebari, raspunsuri, socializare si fun. Really, epoca telex-ului a trecut de mult...
9) Voi continua sa spamez pe gchat invitatia pentru toata lumea de a utiliza TS atunci cand intra online in joc. Asta pana cand nu va mai fi cazul, dintr-un motiv sau altul.
P.S. - Off-topic - Nu fac nicio observatie, este doar un reminder istoric din partea unui pasionat de SF care a vizitat NASA de 4 ori, fraza originala folosita de John Swigert si James Lovell pe timpul misiunii Apollo 13 a fost "Houston, we've had a problem", a fost deformata in filmul artistic in formula pe care ai numit-o la subiect.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Warden » 03 Noi 2012, 15:49

Parerea mea este ca nu trebuie ignorat nici un "canal" de comunicare. Din ce am observat eu pana acum, activitatea de comunicare verbala e impartita din cauza ca nu toata lumea intra pe TS, si nu toata lumea care intra pe TS sta pe acelasi canal ca sa participe la toate discutile care au loc. Din pacate, din ce vad eu la momentul asta, guilda e cam divizata,s-au format multe "bisericutze" si nu se simte acel sentiment de unitate. Cel putin asa vad eu lucrurile la momentul asta...
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Tudy » 03 Noi 2012, 15:58

Warden scrie:
Parerea mea este ca nu trebuie ignorat nici un "canal" de comunicare.

De acord cu tine aici. Poate ai tu o explicație atunci de ce unii ignoră complet TS-ul sau forumul.

Warden scrie:
Din ce am observat eu pana acum, activitatea de comunicare verbala e impartita din cauza ca nu toata lumea intra pe TS, si nu toata lumea care intra pe TS sta pe acelasi canal ca sa participe la toate discutile care au loc.

Exact asta spuneam și eu. Totuși, dacă ar intra mai multă lume pe TS, lucrurile ar fi cu totul altfel.

Warden scrie:
Din pacate, din ce vad eu la momentul asta, guilda e cam divizata,s-au format multe "bisericutze" si nu se simte acel sentiment de unitate. Cel putin asa vad eu lucrurile la momentul asta...

Asta deja e o altă problemă care nu ține de faptul că se răspunde sau nu pe guild chat și nu face obiectul discuției de față. Totuși, dacă ai și vreo soluție pentru asta, te-aș ruga să-i contactezi pe cei din Council sau pe oricare din ofițeri.

Revenind acum la subiect: încearcă să intri pe un canal pe TS și să dai bună ziua celor de-acolo, vezi dacă te simți tot așa de ignorat ca pe guild chat. Cum spuneam, eu știu că mă număr printre cei care nu urmăresc guild chat-ul întotdeauna atunci când sunt pe TS - mi-e mult mai comod să comunic cu cei din ghildă pe TS și să fiu atent la jocul efectiv nu la chat window. Asta nu înseamnă că îl ignor complet, ci doar că atunci când o fac, nu o fac intenționat.

Sunt convins că nu sunt singurul în această situație, iar acesta e unul din motivele pentru care prezența pe TS a fost o cerință pentru toți noii veniți încă de la nivel de guild application și interviu, continuând evident cu perioada de probă de care unii aparent nu vor să treacă.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Valky » 03 Noi 2012, 20:20

- Bine, acum sincer vorbind Warden, eu nu vad toate "bisericutele"... vad circa 25-30 de guildies care intra aproape zilnic impreuna in W3 si pe TS si se distreaza acolo sau se aduna oricum pe acelasi canal si alti inca vreo 10 care intra permanent doar pe gchat ignorand cu desavarsire TS si pe majoritatea celorlalti guildies si se joaca singuri sau cate 2 pe acelasi canal ever. Deci momentan vad o singura "bisericuta" formata din majoritatea celor aflati online care intra si pe TS si cred ca este cea potrivita, poate ar fi nice ca toti sa ralieze catre ea...
- Nu am nimic de reprosat celor care din 6-10 ore de gaming pe zi isi dedica si 2-3 ore sau 1-2 zile din 7 ale saptamanii pentru a sta doar cu prietenii apropiati, si eu fac de multe ori acelasi lucru si mi se pare perfect firesc.
- Un MMO este facut sa-l joci impreuna cu guildies si impotriva altor jucatori. Cine evita W3 cu obstinatie si PvP in general, preferand aceeasi "bisericuta" cu care sa faca un lousy dungeon de o suta de ori, in conditiile in care acei mobi si bossi sunt un banal AI si nu-si modifica ever pozitia si tactica, in opinia mea, nu a inteles niciodata logica unui Massive Multiplayer Online. MMO-urile au fost concepute pentru ca playerii sa poata lupta unii impotriva celorlalti, ca sa existe acel challenge de a te confrunta cu alte inteligente umane, nu cu banali AI. Cine vrea sa joace cu prietenii apropiati doar vs. AI banali care niciodata nu fac altceva decat au fost programati sa faca, are la dispozitie jocuriile cu optiune COOP. Cei care nu doresc sa aiba confruntare cu alti jucatori ever, nu inteleg logica unui MMO. Si asa apar si "bisericutele", unii se sperie in mod misterios dupa cateva zeci de minute de PvP si raman marcati pe viata se pare, evitand cu agresivitate orice contact cu acest segment, W3, care reprezinta jumatate din orice MMO si end-game in acest MMO, ramanand stucked in aceleasi dungeons plictisitoare sa faca aceeasi bossi de o suta de ori, apoi strigand ca s-au plictisit de joc. Daca ar avea rabdare sa intre 10-15 zile in W3 impreuna cu guilda si sa invete ce trebuie facut acolo, poate si-ar schimba optica. Just my opinion.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Chypers » 05 Noi 2012, 16:42

valky, cred ca te-ai dus putin prea departe si ai lovit in ""comunitatea"" PVE. la fel cum Angelium a ridicat problema asta, destul de ofensiv parerea mea, nu puteti ""impune"" propria perspectiva a jocului si celorlalti. daca uneori, dpdv tehnic si pur teoretic aveti dreptate in ceea ce priveste ideea de MMO in Gw2 si anume, repet, frank, este o stupizenie sa farmezi ore pt un item de exemplu care practic nu schimba cu nimic mecanica jocului, la urma urmei fiecare joaca acest gen pt motivele proprii ( + mmo = mass socialize ) . cine sunt eu sa ii explic lu X cum si ce sa faca in jocu asta, daca respectivul asa se destinde iar pt el faptul ca are +1 achiev points fata de alt jucator sau ca ii luceste armura , e mai mult decat arhisuficient ?!
de aici apar si asa zisele bisericute. ( personal nu le vad ) probabil la prima strigare ar fi PVE vs PVP , apoi , asa cum s-a mai zis fiecare prefera sa joace cu 2-3 prieteni . recunosc, si eu fac parte din ei , insa intotdeauna la dungeons iau minim 3 membri de pe guild pe care nu ii cunosc neaparat atat de bine.
cum zice si valky, eu vad mereu aceeasi oameni pe ts ( in medie 20 - 25 ) , si sincer, stiti foarte bine ca in momentul in care sunteti pe TS plus aveti vreo activitate mai solicitanta in-game , (guild)chatul cade pe ultimol loc .
chestia cu salut salut salut salut - pa pa pa pa pa pt fiecare membru mi se pare stupida si mai stupid consider sa judeci negativ o persoana care nu iti raspunde la salut pe chat.
eu am avut mereu o regula : nu esti pe TS nu pupi party :) care a functionat de minune pana acum. ( exceptie cazuri de fota majora )

ar fi mai fi 2-3 lucruri de spus dar la timpu lor, vedem cum evolueaza lucrurile.
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Valky » 05 Noi 2012, 18:46

off-topic @ thenootz
- Nu vreau sa "lovesc" (ce cuvant extrem :lol: ) in cei care fac PvE si nu incerc sa impun propria perspectiva nimanui (cred ca exagerezi tu aici dar ce ne-am face fara extreme in viata :D ) si eu fac PvE chiar daca mai rar, iar daca citesti ce am scris aici la punctul 15 viewtopic.php?f=22&t=55&p=2263#p2263 ai sa constati ca sunt adeptul unui echilibru intre PvE si PvP, intrucat ambele segmente ocupa parti sensibil egale intr-un MMO si din ratiuni multiple este util ca toti membrii unei guilde sa le faca pe amandoua.
- Eu incercam doar sa sesizez ca am vazut o singura "bisericuta" cum o numeste Warden si ca este formata din majoritatea jucatorilor activi ai guildei, care sunt activi si in W3 si pe TS, acesti jucatori activi facand totodata si PvE, motiv pentru care ar fi firesc sa apara si reversul medaliei din partea celorlalti cativa care inca sunt reticenti in a intra in W3 cu guilda marti si sambata saptamanal.
- Da, cred cu puteream convingerea ca un MMO este facut sa joci ambele segmente si ce am scris mai sus era o explicatie a faptului pentru care unii jucatori nu doresc in mod eronat sa se apropie de zona PvP.
- Nu m-am opus niciodata zonei de PvE, ar fi absurd sa o fac, sesizam doar ca unii dintre noi insista (si sigur, este dreptul lor sa joace jocul cum doresc, asa cum ai spus si tu) in a face acelasi dungeon over and over again aproape zilnic si desi inteleg ca pentru legendare trebuie 500 de dungeon badges, poate nu au aflat toti ca pentru aceeasi legendare trebuie si 500 de badges de W3...
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde CosminD » 06 Dec 2012, 12:04

Salut.

Fac si eu 1 luna de cand sunt in Legio Gemina.
As dori sa impartasesc cateva observatii referitoare la ghilda si TS:

Ce imi place:
- activitatea TS, in general, a ghildei este super ok, umor si comunicare
- multa lume activa, si multi care ajuta cu raspunsuri si altele.
- organizare buna in W3
- membrii ghildei sunt toti (fara exceptie) exceptionali (imi place sa stau la chat cu ei sau sa-i ascult)

Ce nu-mi place:
- ghild chat este, in mare parte, ignorat (nu se fac party pe chat, nu se comunica aproape deloc)
- unii folosesc pe TS optiunea "voice activation", care deranjeaza mult (am fost obligat de multe ori sa ma mut singur sau in 2-3 persoane pe alt canal din cauza sunetelor de background)
- am observat ca unii joaca si alte jocuri, DAR raman pa Legio Gemina pe general chat si deranjeaza pe restul cu discutii din jocurile unde s-au mutat; rog sa va mutati pe alte canale daca doriti sa ramaneti pe Legio Gemina TS, nu stati in general chat)

Am inceput sa iubesc Legio Gemina, chiar imi place mult.
Toate cele bune!
CosminD
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 30 Sep 2012, 14:42

Re: Houston, we have a problem ?

Mesajde Chypers » 06 Dec 2012, 18:02

Cove as dori sa iti dau o replica , daca imi permiti , la primele 2 aspecte "negative" mentionate de tine.
1. in ceea ce priveste chat-ul. fara a intra in prea multe detalii , universul jucatorilor de mmo se imparte in 4 categorii : Achiver, Scoializer, Explorer, Killer. daca Guild Wars 2 reuseste sa satisfaca aproape toate aceste categorii, cel mai neglijat ramane Socializer-ul. jocul in sine nu te "invita" la chat. asadar, acest lucru se resimte , inclusiv pe TS , si de aici poate genera punctul 2 si anume , alte discutii legate de topicuri diverse, ceea ce , zic eu nu e deloc rau si sa ne multumim ca avem activitate pe TS pana la urma :)
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers


Înapoi la Discuții interne și evenimente

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator