April BWE în Legio Gemina [XIII]

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 14:21

După cum probabil ați aflat deja, weekend-ul următor (27 aprilie, ora 22:00 - 30 aprilie, ora 10:00) va avea loc primul Guild Wars 2 BWE (Beta Weekend Event). Acest BWE diferă de cele de dinainte prin două elemente esențiale:

  1. E primul Beta de Guild Wars 2 care nu e sub NDA (non-disclosure agreement). Asta înseamnă că vom putea discuta despre experiența noastră în joc, vom aveam posibilitatea scriem articole, să facem screenshots, înregistrări video sau chiar live streaming. Practic, vom putea comenta tot ce am văzut în acest Beta, în orice formă considerăm de cuviință.
  2. E primul Beta de Guild Wars 2 în care toate persoanele care doresc pot obține acces, prin simpla achiziționare (pre-purchase) a jocului. Nu e aleatoriu, dacă v-ați făcut pre-purchase primiți garantat acces în acest Beta, precum și în toate celelalte Beta-uri care vor avea loc până la lansare.

Ghilda Legio Gemina [XIII] va fi și ea prezentă în acest BWE prin intermediul numărului mare de members/recruits care au făcut pre-purchase. Pe tot parcursul weekend-ului, ghilda se va întâlni pe TeamSpeak și cel mai probabil vom face live streaming pe tot parcursul intervalului de joc, pe http://live.guildwars2.ro (video-urile de pe Youtube vor fi înlocuite cu un live stream în momentul în care începem transmisiunea). Acele live streams nu vor fi înregistrate, sunt convins că vor fi mulți alții care vor veni avea timp să editeze ore bune de video recordings. Vom avea în schimb live chat deschis, pentru a permite oricăror persoane interesate să vadă despre ce e vorba dar care nu au acces în Beta.

Vom încerca pe cât posibil să acoperim toate elementele jocului (character creation, personal story, crafting, dynamic events, structured PvP, WvW etc.) - vom răspunde de asemenea oricăror solicitări venite pe live chat în timpul streaming-ului, sau postate dinainte pe forum. Astfel, dacă nu aveți acces în Beta dar vreți să aflați mai multe informații despre anumite elemente ce țin de Guild Wars 2, let us know!

În momentul în care vom avea o listă cu server-ele disponibile, vom anunța pe acest thread server-ul unde ne vom întâlni. Orice alte informații vor fi de asemenea comunicate în timp util, tot aici. Acest thread va rămâne public deoarece dorim să dăm dovadă de maximă transparență în ceea ce privește activitățile ghildei. Dacă vor exista elemente ce privesc doar membrii activi ai ghildei, ele vor fi comunicate în privat, prin alte metode.

-------------------------------------------------------------

Acestea fiind spuse, aș dori totuși să vin cu niște recomandări generale pentru membrii/recruții din Legio Gemina [XIII]. Aceste recomandări sunt valabile pentru toți ceilalți, însă în ghilda noastră ne dorim ca ele să fie tratate cu maximă seriozitate.

E totuși un Beta!
E important să nu uităm Rolul acestor Beta events nu e decât într-o mică măsură unul de marketing, acestea fiind mai degrabă un stress test și un mod prin care ArenaNet dorește să obțină feedback din partea comunității de jucători. Jocul e neterminat (dacă ar fi gata, ar fi fost deja lansat), așa că inevitabil vom întâlni bug-uri, probleme de skill balancing, etc. Dacă găsiți așa ceva, raportați aceste lucruri dezvoltatorilor și nu începeți să vă plângeți peste tot cum că ”this game is broken”. ;)

Dacă găsiți bug-uri, tratați-le ca atare!
Mulți vor trata Beta-ul ca o ocazie de a juca Guild Wars 2 for free, și nu ca pe un test menit să ajute la îmbunătățirea calității jocului. Din păcate, majoritatea nu văd MMO Beta tests ca pe o ocazie de a ajuta un game developer să-și prioritizeze partea de bugfixing/balancing/etc, ci pur și simplu ca pe o ocazie de a testa profesiile pe care vor să le joace la lansare. Sunt convins că acest lucru se va întâmpla și în cazul Guild Wars 2 și, deși e perfect de înțeles că lumea dorește să procedeze așa, e important să nu uităm de ce suntem acolo. Odată ce ne-am făcut treaba ca și beta-testeri, nu se supără nimeni dacă vom continua și cu ce ne interesează pe noi de fapt... 8-)

Oferiți feedback constructiv!
În momentul în care raportați o problemă, încercați să o faceți modul cel mai constructiv cu putință: întelegeți și descrieți exact problema și cauza ei, oferiți informații cât mai complete (ce făceați când ați găsit bug-ul, ce clasă/rasă/skills ați folosit, până și configurația PC-ului vostru dacă e cazul), dați exemple, oferiți sugestii/alternative, fiți coerenți, evitați sarcasmul sau remarcile nepotrivite. Nu uitați că ArenaNet fac jocuri ”for a living” și ei au ultimul cuvânt. Din acest motiv, nu înseamnă că părerea voastră va fi și acceptată/implementată în joc automat, decât dacă e una relevantă/pertinentă și e împărtășită de un grup suficient de mare de jucători. Dacă e oferit așa cum trebuie, feedback-ul fiecăruia dintre noi va deveni relevant și va fi luat în considerare. :geek:

Have fun!
În loc de concluzie - chiar dacă e un testing event, aș vedea-o ca pe o uriașă problemă cu jocul în sine dacă nu ar fi fun... Așa că vreau să le reamintesc tuturor motivul pentru care suntem aici, în această ghildă: să ne distrăm, să ne petrecem timpul liber alături de oameni interesanți și să ne bucurăm de un MMO care deja se anunță a fi un uriaș pas înainte față de restul jocurilor din aceeași piață. Până la urmă, ceea ce e cu adevărat important e să ne simțim bine alături de ceilalți membri ai ghildei. În rest, fiecare e liber să facă tot ce vrea - dacă vrea să participe la activitățile organizate de ghildă, e binevenit(ă), dacă vrea să testeze jocul de unul singur (sau de una singură), n-avem nimic împotrivă :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Frenn » 22 Apr 2012, 15:08

Deci ... faceti livestreaming .... unde?
Frenn
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 10 Apr 2012, 22:34

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Valky » 22 Apr 2012, 15:19

Probabil aici se va putea urmari stream-ul http://www.own3d.tv/live/18954/Gaming sau pe http://live.guildwars2.ro/, dar va anunta Tudy cu siguranta vineri seara, cand intram toti online pe TS pe canalul Legio Gemina. Trebuie sa nu uitati ca pe stream veti vedea in prima faza doar ce face Tudy, pana fac toti lvl 2 si ne putem intalni, apoi show-time, probabil o sa ne si impartim pe grupe si zone pentru a testa cat mai mult din gaming content disponibil si ne vom si intalni cu totii in WvW. Asta vor decide cei din conducerea guildei, dar cu siguranta va fi fun si pentru cei care urmaresc stream-ul live, nu doar pentru cei care sunt in joc.
Ultima oară modificat de Valky pe 22 Apr 2012, 15:26, modificat de 2 ori în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 15:24

Legat de live stream - cel mai probabil îl vom face pe http://live.guildwars2.ro, la fel ca emisiunile GW2.ro TV.

Am editat și anunțul original.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Ronah » 22 Apr 2012, 15:38

ca un mic add-on la ceea ce a spus Tudy pentru bug finding/ reporting:

STARTER INFORMATION:
User ID: ..........
Date mm.dd.yyyy Time: hh:mm:ss (screenshot recommended)
Character name:.......
Race:......
Profession: ......
Party Yes/ No
-what races were in the party if yes:
-what professions were in the party if yes

BUG DESCRIPTION
WHAT HAPPENED:
I was doing ..... and then happened ......
WHAT I HAVE EXPECTED TO HAPPEN:
........
REFERENCES:
The skill says that it will do ..... and it did ........
GLITCHES
I was going.....and I got through..... or I got stuck into.....or I jumped into water and got killed...
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Valky » 22 Apr 2012, 16:13

Tudy, am o propunere, daca voi considerati ca este viabila. La ora 21:00 sa ne intalnim toti pe TS si sa ne organizam la inceput pe 3 grupuri, raportat in primul rand la rasa de start (norn, human, charr). Timp de 45-60 minute fiecare grup de rasa sa experimenteze content-ul din proximitatea orasului aferente si storyline-ul (care este oarecum similar in prima faza pentru aceeasi rasa, indiferent de alegerile diferite din configurare), dupa care in urmatoarele 60-120 minute sa ne splituim pe party-uri pentru a avansa un pic in zonele de pve eventual structured pvp, dupa care sa ne intalnim toti pentru WvW.

Referitor la bugs reporting, este utila o regula de genul celei prezentate de Ronah, cu datele specifice de sistem (computer), iar daca voi considerati potrivit, as propune deschiderea unui thread special pe forumul nostru pentru bug-reporting unde sa scrie fiecare ce considera util chiar si in limba romana, eu pot structura ulterior informatia de acolo pe tipuri, categorii si o pot traduce in engleza sa i-o dau lui Tudy pana la un termen limita stabilit de el pentru ca sa o poata urca pe forumul oficial ANet de beta testing cu numele lui si din partea guildei, ar fi mult mai elegant si mai professional din partea noastra sa dam un feed-back companiei ca grup, nu fiecare jucator in legea lui.
Just an opinion.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Loa » 22 Apr 2012, 16:19

Iei totul mult prea in calcul. Este weekend beta, doar un week unde fiecare o sa testeze sau se va duce dupa instinct/placerea pentru care a intrat in acest joc. Iar pentru WvW e prea devreme. Cred ca multi vor sa testeze in prima zi clasele, eventual sa-si umple cele cinci sloturi si apoi sa se apuce si de un PvP.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Valky » 22 Apr 2012, 16:32

Nu am nimic impotriva, era doar o propunere, vor decide cei din Consiliu probabil ce avem de facut.
Cateva mentiuni insa: Este TESTING, nu fun playing event, iar intr-o zi nu ai timp sa faci testing la mai mult de 1 singura profesie, daca vrei cu adevarat sa faci testing si sa dai un feedback util producatorului. Teoretic, ar trebui ca intreg weekendul sa testam fiecare o singura profesie cu un singur build, ca sa gasim eventualele probleme. Eu din ceea ce scrie in headerul thread-ului, am inteles ca intentia este de a aborda cu seriozitate, ca guild, beta-testing-ul, nu de a ne distra ca niste copii care jucam prima oara un joc, dupa "placerea pentru care am intrat in joc". In alta ordine de idei, trebuie sa ne gandim si la streaming, se vor uita si altii din afara guildei, trebuie sa le arati ceva, cate un pic din fiecare aspect al jocului, inclusiv WvW. In fine, personal imi doresc ca fiecare dintre noi sa gaseasca cat mai putine bug-uri sau chiar deloc, daca se poate, ar insemna ca jocul este de o calitate foarte buna.Again, just an opinion :)
Citat:
Mulți vor trata Beta-ul ca o ocazie de a juca Guild Wars 2 for free, și nu ca pe un test menit să ajute la îmbunătățirea calității jocului. Din păcate, majoritatea nu văd MMO Beta tests ca pe o ocazie de a ajuta un game developer să-și prioritizeze partea de bugfixing/balancing/etc, ci pur și simplu ca pe o ocazie de a testa profesiile pe care vor să le joace la lansare. Sunt convins că acest lucru se va întâmpla și în cazul Guild Wars 2 și, deși e perfect de înțeles că lumea dorește să procedeze așa, e important să nu uităm de ce suntem acolo. Odată ce ne-am făcut treaba ca și beta-testeri, nu se supără nimeni dacă vom continua și cu ce ne interesează pe noi de fapt...
Ultima oară modificat de Valky pe 22 Apr 2012, 16:41, modificat de 2 ori în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Phinto » 22 Apr 2012, 16:33

Loa, era bine daca era un week si nu un week-end. Aveti amandoi dreptate, si tu si Tudy. Tu iti doresti sa faci explore si sa vezi pe ce ai dat banii, pe cand Tudy vrea sa grabeasca data de lansare spamandu-i pe cei de la ANET cu rapoarte despre buguri:D.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 16:49

Să nu mă înțelegeți greșit - this BWE should be all about fun! Chiar dacă e un testing event, aș vedea-o ca pe o uriașă problemă cu jocul în sine dacă nu ar fi fun... Ce voiam totuși era să mă asigur că lumea înțelege totuși că nu avem de-a face cu un produs ”final” :)

În ceea ce privește organizarea pentru streaming, e clar că ne vom întâlni înainte, moment în care vom vedea fiecare ce vrea să facă și ne vom organiza corespunzător pe tot parcursul weekend-ului. Acesta e și motivul pentru care am pregătit deja noile canale pe TS. În plus, așa cum am mai menționat, eu unul voi încerca să mă asigur că răspundem și solicitărilor venite din partea celor care nu sunt în Beta legat de ce ar dori să vadă. Oricum, nu cred că e ”prea devreme” pentru nimic, fie că vorbim de personal story, structured PvP sau WvW.

Legat de feedback-ul venit din partea ghildei, acesta va fi trimis doar de către persoanele care reprezintă oficial ghilda, așa cum e specificat clar și în regulament. Dacă e să adunăm pe forumul nostru sau pe TS mai multe păreri/opinii/sugestii legate de joc, fie eu, fie unul din ceilalți council members care au acces în BWE le vom centraliza și le vom trimite. Oricine altcineva trimite feedback, fie ingame, fie pe beta forums, e liber s-o facă așa cum consideră de cuviință, atât timp cât o face în nume personal.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Shob » 22 Apr 2012, 17:00

Personal si eu sunt de parere ca in acest prim BWE event, focusul ar trebui sa fie pe a descoperi jocul, a te obisnui cu profesiile si a intelege mecanicele la un nivel singular (testing dar fun testing). Este prima oara cand ajungem sa il incercam, nu vad rostul in a impune un anumit timing pentru a face lucrul X. Sunt convins ca ne vom organiza destul de bine intre noi fara a avea nevoie de nisti timpi impusi; totusi, vom fi pe TS.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Xas » 22 Apr 2012, 17:09

Ideea lui Valky de a raporta bug-urille ca si grup mi se pare foarte buna. Dar majoritatea oamenilor vor incerca (vineri cu siguranta) sa exploreze fiecare pietricica si fir de iarba de pe campie. O sa fie si bug reports cu siguranta, dar asta poate sambata-duminica.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 17:13

Cum spuneam, bug reports pot face toți așa cum consideră de cuviință.

Însă după beta weekend aș vedea relevant să adunăm un feedback ”de grup” pe care să-l oferim celor de la ArenaNet, oficial, din partea ghildei noastre.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Xas » 22 Apr 2012, 17:15

Tudy scrie:
Cum spuneam, bug reports pot face toți așa cum consideră de cuviință.

Însă după beta weekend aș vedea relevant să adunăm un feedback ”de grup” pe care să-l oferim celor de la ArenaNet, oficial, din partea ghildei noastre.


Mi se pare foarte corect si intelept.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde NewMenace » 22 Apr 2012, 19:17

Tudy scrie:
Cum spuneam, bug reports pot face toți așa cum consideră de cuviință.

Însă după beta weekend aș vedea relevant să adunăm un feedback ”de grup” pe care să-l oferim celor de la ArenaNet, oficial, din partea ghildei noastre.


Total de acord. Eu am vineri liber deja, deci imi propun sa petrec cel putin 5 ore/ zi in acest beta weekend.
Tudy scrie:
Beta-ul începe vineri la ora 22, ora României :)


Stiam acest lucru :D , dar e bn sa fii pregatit din timp daca vrei sa joci toata noaptea de vineri spre sambata :lol: .
Ultima oară modificat de NewMenace pe 22 Apr 2012, 19:51, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
NewMenace
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 11 Apr 2012, 01:31
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: NewMenace

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 19:20

Beta-ul începe vineri la ora 22, ora României :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Ceos » 22 Apr 2012, 19:28

Banuiesc ca nu vom afla cate servere si numele lor inainte de vineri ora 22.....cum facem sa fim toti pe acelasi server ca o sa fie nebunie :D
Imagine
<- Outlaw =))
Avatar utilizator
Ceos
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Iul 2011, 13:17
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Ceos

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Orthias » 22 Apr 2012, 19:33

Eu unul o sa petrec cea mai mare parte din timp in PvP. Structured + WvW.

In ideea asta, as vrea sa stiu daca mai gasesc aici 4 oameni cu interese similare mie, cu care sa punem de o echipa cat de cat stabila de 5, pe durata weekend-ului.

Astept sa aud aici de la doritori, si daca sunt, atunci sa ne organizam un setup pentru WvW (nu vreau sa ii zic build :P).
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 20:04

Ceos scrie:
Banuiesc ca nu vom afla cate servere si numele lor inainte de vineri ora 22.....cum facem sa fim toti pe acelasi server ca o sa fie nebunie :D

În momentul în care aflăm care sunt serverele, vom anunța aici pe forum și pe TS unde ne întâlnim.

Cei care nu pot aștepta câteva minute să afle informația asta, să fie sănătoși. :D


Orthias scrie:
Eu unul o sa petrec cea mai mare parte din timp in PvP. Structured + WvW.

In ideea asta, as vrea sa stiu daca mai gasesc aici 4 oameni cu interese similare mie, cu care sa punem de o echipa cat de cat stabila de 5, pe durata weekend-ului.

Astept sa aud aici de la doritori, si daca sunt, atunci sa ne organizam un setup pentru WvW (nu vreau sa ii zic build :P).

Ne vom aduna mai mult de 5 pentru WvW. :) Iar pentru Structured PvP, povestim pe TS zilele astea.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: April BWE în Legio Gemina [XIII]

Mesajde RavenAssassin09 » 22 Apr 2012, 20:40

Count me in!!!!
Imagine
Avatar utilizator
RavenAssassin09
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 19 Feb 2012, 21:39
Localitate: Vaslui
Nume caracter: Ven Khai

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori