GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Căutați o ghildă sau vreți să vă creați una? Aici găsiți mai multe informații despre ghildele din GW2.

Re: GW2.ro Guild

Mesajde Larry 2F » 16 Mai 2012, 16:43

Sparks scrie:
Stiam eu ca am citit asta, asa ca o sa pun acest link http://www.adevarul.ro/actualitate/daci ... 0188.html# .... Si sincer majoritatea celor care stiu istorie, si toti stim, mi se pare normal sa ne consideram daci si nu romani.Eu intotdeauna o sa cred ca suntem daci, si sunt mandru de asta....dar asta e doar parerea mea. Articolul este foarte interesant

Teoria asta se numeste protocronism, are o foarte subtire sustinere istorica si, in plus, eu n-as crede ce zice un film, mai ales unul promovat pe Adevarul.
In mod normal m-as fi limitat la a vorbi despre Guild Wars pe forumul asta, dar n-am putut rezista cand am citit ce ai scris. Este incredibil de ridicol sa fii "mandru" ca te tragi dintr-un popor care nu mai exista de aproape 2000 ani si despre a carui existenta stim mai putine decat despre vechii egipteni.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Sparks » 16 Mai 2012, 16:57

Dovezi putine da....dar incontestate deocamdata. Un video promovat pe adevarul? care este aceasta problema? doar pentru ca e promovat undeva nu inseamna ca nu e credibil...ar trebui sa iei decizia dupa dovezi, dar tu cauti alte motive sa nu crezi.Am spus ca e o parere si tu ar trebui sa te abtii de la a ma face ridicol. Daca nu esti destul de deschis la minte sa accepti parerile altor oameni si sa respectati asta n-ar trebui sa discuti despre asta. Imi pare rau ca m-am abatut de la topicul acestui subiect.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Valky » 16 Mai 2012, 17:03

Controversa pe spete istorice oricum nu avea cum sa afecteze alegerea numelui guildei pentru un joc, aspect care s-a incheiat de mult.
OT -Filmul "Dacii - Adevaruri tulburatoare" este postat de cateva saptamani aici viewtopic.php?f=15&t=277 opinia mea este ca merita vizionat cu atentie pentru argumentele aduse si fiecare sa traga propriile concluzii, fara polemica neprincipiala, aici pe forum ne spunem opiniile, nu ne certam.
Cheers :)
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Larry 2F » 16 Mai 2012, 18:28

Sparks scrie:
Dovezi putine da....dar incontestate deocamdata. Un video promovat pe adevarul? care este aceasta problema? doar pentru ca e promovat undeva nu inseamna ca nu e credibil...ar trebui sa iei decizia dupa dovezi, dar tu cauti alte motive sa nu crezi.Am spus ca e o parere si tu ar trebui sa te abtii de la a ma face ridicol. Daca nu esti destul de deschis la minte sa accepti parerile altor oameni si sa respectati asta n-ar trebui sa discuti despre asta. Imi pare rau ca m-am abatut de la topicul acestui subiect.

"tu cauti alte motive sa nu crezi" <-lol
"doar pentru ca e promovat undeva nu inseamna ca nu e credibil" - Adevarul e o carpa reactionara si dupa standardele presei romanesti in general
"e o parere"
"sa accepti parerile altor oameni"

Astea sunt contraargumente? Tema asta cu dacismul e o gargara veche, inscriindu-se pe linia batranului nostru prieten nationalismul sovin, intalnit in stare acuta si cronica la romani. Uite pe cineva care s-a uitat la cea mai noua distractie a amatorilor de nationalism si conspiratii si a aratat punct cu punct ce prostii zice: http://www.napocanews.ro/2012/04/reacti ... toare.html

Acum ma intorc la scris lista mea pentru Mos Craciun, te rog sa-mi accepti parerea si s-o respecti.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Sparks » 16 Mai 2012, 18:36

Daca tu asta crezi n-ai decat...dar sa stii ca mos craciun nu exista, dar asta e parerea mea....te rog sa o accepti si pe asta si sa o respecti.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Loa » 16 Mai 2012, 18:37

Hey, toți aveți dreptate în felul vostru.

Sparks - întradevăr, puține dovezi. Aici e ca și faza; "Crede în istorie și ce a fost în spatele ei precum ești liber să crezi în biblie și religie". Oricum, fără foc nu iese fum.
Larry 2F - el a argumentat precum a crezut, și în cuvintele lui. Nu judecăm oamenii. Ar fi frumos să ne argumentezi intr-un post poate așa intelege si Spark și ii schimbi viziunea (într-un mod friendly).


TS vă stă la dispoziție și ar fi interesantă dezbaterea asta, chiar educativă.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Larry 2F » 16 Mai 2012, 18:48

Ce vreau eu sa zic e ca nu poti schimba established knowledge fara doua chestii: dovezi serioase + raspunsuri la contraargumentele criticilor. Nu e suficient sa ai o parere sau sa crezi, ca aici nu e nici religie si nici arta (sau fotbal).
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Loa » 16 Mai 2012, 18:56

Larry 2F scrie:
Ce vreau eu sa zic e ca nu poti schimba established knowledge fara doua chestii: dovezi serioase + raspunsuri la contraargumentele criticilor. Nu e suficient sa ai o parere sau sa crezi, ca aici nu e nici religie si nici arta (sau fotbal).



Deci de aici reiese că ne intoarcem la vorba mea. Istoria trebuie luată ca atare si jumatate crezută precum ți-a fost descrisă, povestită, exprimată, desenată, remake-uită s.a.m.d.
Daca era artă sau fotbal cred că era mai simplu, credeam mai multe. Nimic în lumea asta nu ți se va pune pe tavă cu tot adevarul. ;)
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Larry 2F » 16 Mai 2012, 19:16

Auzi Sparks dar tu daca te consideri dac, te-ai declarat asa si la recensamant? Pentru ca daca va strangeti mai multi daci (ii iei si pe aia cu documentarul, plus mai sunt niste siteuri cu astfel de oameni distractivi), puteti sa cereti recunoastere ca minoritate nationala si apoi - reprezentare in parlament, linii de predare in limba proprie la facultati, poate autonomie, poate o sa fii chiar tu candva candidat pentru Tarabostes al Romaniei din partea Partidului Viezure.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Khasar » 16 Mai 2012, 19:18

Dacă genetic vorbind, mai avem 2-3% gene moștenite de la daci, mare mirare. Am fost corciți cu mult prea multe nații, ca să mai avem dreptul să ne "mândrim" că suntem daci. Suntem români, rezultatul a două milenii de năvăliri cotropitoare, corciți cu turci, unguri, țigani(și pe ei poți să îi consideri năvălitori), tătari... etc.etc.etc.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Larry 2F » 16 Mai 2012, 19:32

Legionnaires scrie:
Dacă genetic vorbind, mai avem 2-3% gene moștenite de la daci, mare mirare. Am fost corciți cu mult prea multe nații, ca să mai avem dreptul să ne "mândrim" că suntem daci. Suntem români, rezultatul a două milenii de năvăliri cotropitoare, corciți cu turci, unguri, țigani(și pe ei poți să îi consideri năvălitori), tătari... etc.etc.etc.

"Corciti" suna ca si cum asta ar fi ceva oribil sau nenatural, la fel si "cotropitoare", dar na, rasismul casual e mai acceptabil in ziua de azi decat ala explicit. Cred ca numai variile popoare aborigene (cate mai sunt...) au ramas la fel ca acum 2000 ani.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Khasar » 16 Mai 2012, 19:38

Mai pe scurt, ce am vrut sa spun, este că noi nu mai avem nici in clin nici în mânecă, cu cei care au fost pe aceste pământuri acum 2000 de ani. Corcirea sau cotropirea, sunt evenimente cat se poate de naturale pe parcursul istoriei. De aceea, nu văd pentru ce ne-am mândrii cu faptu că acum țâșpe mii de ani aici au existat dacii. Sau cu ce mă încalzește pe mine ca romanii s-ar trage de fapt din traci (conform documentarului), dacă este să luam de bună faptul ca romanii ar fii urmașii troienilor. Pentru mine, fix egal cu zero. A fost odată ca niciodată, ca de nu ar fi, nu s-ar povestii.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: GW2.ro - idee/propunere de ghilda

Mesajde Tudy » 16 Mai 2012, 19:45

OK, discuția a deviat total off-topic. :)

Am menționat deja că s-a luat decizia legat de numele ghildei și am explicat și de ce.

De aici încolo, fiecare e liber să aibă orice părere legat de elementele istorice din spatele dezbaterii. Ce era de spus s-a cam spus.

Thread închis.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Anterior

Înapoi la Discuții generale despre ghilde

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori