Un mic ajutor

Discutăm de toate

Un mic ajutor

Mesajde Phinto » 11 Apr 2012, 22:32

Se da urmatoarea placa de baza http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6813131042 , da stiu, cam veche dar aia e. Vreau sa-mi schimb placa video si probabil si sursa. Bugetul pentru placa video este undeva ~470 lei si pentru sursa ~160.

Configuratia este urmatoarea:
-AMD Athlon 64X dual core la 2.4 ghz
-4gb ram la ddr2
-placa video curenta, nvidia 8600 GT iar monitorul are rezolutia de 1280x1024.

Acum, nu este obligatoriu sa-mi iau placa video in banii aia, poate nici nu suporta placa de baza, dar am specificat bugetul. Nici sursa nu este un must change, dar probabil o placa video mai puternica cere o sursa mai buna.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Un mic ajutor

Mesajde SandFox » 11 Apr 2012, 23:46

Sa iti dau un mic advice Phinto : Nu se merita sa faci upgrade la o placa video foarte buna deoarece procesorul o v-a "trage" in jos .

Daca ai un buget undeva la maxim 650 de ron iti recomand sa faci asa :

- Placa video : - Gainward GT 440 (512mb/128biti , ddr5 ) de la emag ~ 280 ron , nu ai monitor cu o rezolutie foarte mare asa ca ... nu iti trebuie memory size la placa mai mult de 512mb
- Sursa : - Am vazut un inter-tech 500w tot la emag undeva la ~100 ron si e destul de buna .

Total 380 ron

de restul iti recomand sa iti iei o placa de baza undeva la ~ 200 ron pe am3 / am3+ ( ai de unde sa alegi ) si un modul de memorie 2gb /ddr3 care e undeva la ~35 ron ... iar pe viitor iti poti cumpara un procesor and you will win!

Asta este parerea mea !

Edit: Placa de mai sus are un consum minuscul asa ca nu ai de ce sa iti faci griji in privinta sursei .
Imagine
Avatar utilizator
SandFox
Gladium
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Mar 2012, 15:50
Localitate: Targu Jiu
Nume caracter: Sandfox

Re: Un mic ajutor

Mesajde Phinto » 12 Apr 2012, 00:01

O sa testez asa in beta si probabil pana la lansare o sa-mi fac setup nou.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Un mic ajutor

Mesajde RandomGuy » 13 Apr 2012, 09:41

Nu vreau sa mai fac un topic asa ca ma folosesc de al tau phinto :). In ultimul timp my desktop pc a inceput sa faca freez-uri la programe pe rand pana se blocheaza tot (se blocheaza vlc-ul dar inca pot vb pe skype inca 30 de secunde si se blocheaza si el) apoi imi ia in jur de 10 restarturi pana reuseste sa imi intre in windows inapoi si mai nou am incercat sa reinstalez windows-ul si am observat ca nu imi citeste HDD-ul. Eu trag concluzia ca HDD-ul este de vina, voi ce credeti ?
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Un mic ajutor

Mesajde Markus Clouser » 13 Apr 2012, 10:13

^ HDD-ul este de vina. Este cumva extern? Daca din pacate am dreptate, ia-ti Tune Up Utilities si foloseste-te de defrag-ul de la ei (e mult mai rapid decat default defrag de la Windooze)

@Phinto,

Uite ce-ti recomand eu. Pentru ca si eu sunt oarecum in aceasi barca cu tine.

Du-te in BIOS si cauta prin optiuni pana cand dai de FSB. Creste-l pana cand procesorul tau ajunge la 2.7MHz. Ar trebui sa fie stabil. Poti sa incerci sa cresti FSB-ul mai mult, poti sa experimentezi. Daca cumva nu ti se mai aprinde PC-ul deloc, sau ramane intr-un ecran negru, tine apasat butonul vreo 10 secunde si repeta operatiunea on-off de vreo 3 ori. O sa primesti apoi un mesaj de eroare care o sa-ti trimita setarile pentru procesor la normal.

Dupa ce l-ai dus cat poti de sus, intra intr-o aplicatie / joc care cere mai multe resurse. Daca la un moment dat ti se inchide brusc, verifica temperatura procesorului.

Daca totul merge bine, te-ai ales cu un micut overclock.

In ceea ce priveste placa video, nu prea am cum sa te ajut. Daca faci upgrade la ceva putin mai bun, o sa se simta diferenta, asta e clar. Ca poate nu o sa ruleze Crysis 2 sau Battlefield 3 asta e altceva. Eu am trecut de la un FX 5200 la un GT 220 si s-a vazut diferenta.

Uite ce am eu:
MSI K9N neo V3 (AM2, 4 sloturi RAM, aproape ca a ta)
AMD Athlon X2 5200B (2.7 dus la 3.0 prin procedeul descris mai sus)
~4 GB RAM
Nvidia GT 220

Pot sa rulez Crysis 2, se misca bine in SP
Syndicate fara probleme
Battlefield 3, SP-ul e decent, probleme din cauza procesorului

Sper sa te ajute cu ceva sfatul meu.

Ah! Sa nu uit. Daca treci pe AM3 / AM3+ nu cred ca o sa-ti suporte placa procesorul. Sa ma corecteze cineva daca gresesc dar nu cred ca e backward compatible.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Un mic ajutor

Mesajde RandomGuy » 13 Apr 2012, 10:28

Nu este intern, slabe sanse sa dau defrag ca nu pot sa intru nici macar in windows si daca incerc sa il reinstalez se blocheaza instalarea, am incercat sa ii dau un search de bad-uri cu soft-ul de pe site-ul producatorului dar slabe sanse se blocheaza in 10 minute...
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Un mic ajutor

Mesajde Phinto » 13 Apr 2012, 10:38

Mersi Markus, o sa vad luni cand ajung acasa. Oricum, sper ca pana la lansare sa am bani de unul nou.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Un mic ajutor

Mesajde Markus Clouser » 13 Apr 2012, 11:10

^ Cu placere

@Random Guy,
Step 1:
Ia-ti un live disc de ubuntu http://www.ubuntu.com/ si intra sa-ti faci back-up. Sa nu-ti moara si sa pierzi ceva important de pe el.

Step 2:
Du-l la cineva sau pune-l pe un alt PC (daca este singurul tau HDD) si ruleaza de acolo ultilitarele. Daca ai doua HDD-uri, scoate-l pe asta si pune OS-ul pe celalalt.

V - Cu placere
Ultima oară modificat de Markus Clouser pe 13 Apr 2012, 11:47, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Un mic ajutor

Mesajde RandomGuy » 13 Apr 2012, 11:37

I will do that thank you :)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Un mic ajutor

Mesajde Khasar » 13 Apr 2012, 14:58

RandomGuy scrie:
Nu vreau sa mai fac un topic asa ca ma folosesc de al tau phinto :). In ultimul timp my desktop pc a inceput sa faca freez-uri la programe pe rand pana se blocheaza tot (se blocheaza vlc-ul dar inca pot vb pe skype inca 30 de secunde si se blocheaza si el) apoi imi ia in jur de 10 restarturi pana reuseste sa imi intre in windows inapoi si mai nou am incercat sa reinstalez windows-ul si am observat ca nu imi citeste HDD-ul. Eu trag concluzia ca HDD-ul este de vina, voi ce credeti ?


Nu stiu daca este si cazul tau, dar merita sa verifici:
- am patit si eu de ceva timp, sa mi se blocheze, sa se restarteze, sa imi dea freezuri neasteptate, in jocuri. La vremea respectiva configuratia era AMD X2 2400+ cu 4Gb DDR2. Mentioneze ca aceste probleme apareau undeva cam la o luna dupa instalare de windows. Am schimbat placa de baza, ca era cam veche. Tot nimic. HDD nou... tot nimic. Intr-un final am trecut pe i5 cu 8 GB DDR3. Am zis ca am prins pe Dumnezeu de picior. Dupa 1 luna... fix aceleasi probleme. Intr-un exces de zel, caut un program sa-mi citeasca dump file-urile generate automat de windows (7 ultimate x64). Un prieten de pe Aion, imi da un programel de cateva zeci de kilo care-mi incarca automat dmp-urile. Rasfoind printre ele, am vrut sa arunc calculatorul pe geam (desi nu are nici o vina). Toate dumpurile erau generate de un fisier .sys apartinand Eset NOD32 Antivirus versiune 4.ceva .....
Am dezinstalat antivirusul, si nu am mai avut probleme din acel moment.

Sper sa fie de folos aceasta mica povestioara....
Paste Fericit.


P.S: daca eram pe un program de voice chat gen TS3, ventrilo, Skype sau mai stiu eu ce.... puteam sa mai vorbesc putin timp, pana aproape de un minut. Dadeam restart, dar nu era suficient, trebuia sa dau de mai multe ori si se ajungea inevitabil la un Launch System Repair.... dupa ce facea system repairul, puteam sa intru in windows. Culmea e ca in log-ul de la System Repair, imi aparea cu totul alt fisier ca ar fi fost cu probleme, ducandu-ma la un moment dat catre varianta ca de fapt problema ar fi cauzata de un dispozitiv conectat prin USB, instalat prost.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Un mic ajutor

Mesajde Valky » 14 Apr 2012, 13:06

Scuze pentru intarzierea post-ului, formulasem ieri de pe mobil raspunsul dar se pare ca nu l-am si trimis.
Cu Phinto am vorbit pe TS despre problema lui, nu mai reiau.
Pentru RandomGuy:
1) Personal, nu concep utilizarea unui computer sau retele fara firewall si antivirus, dar ATENTIE, nu piratate. Tocmai versiunile piratate de soft aduc cel mai adesea probleme serioase.
2) Nu cred ca ai probleme fizice cu HDD, ci cu OS. Cea mai simpla varianta de a rezolva problema in lupta cu incurcatul Windows (de la Vista in sus) cand nu poti utiliza un "restore point", daca ai datele relevante salvate pe alta partitie decat cea destinata OS-ului, este sa bootezi de pe install-disk, sa reinstalezi sistemul de operare direct peste ce ai acum, in acest mod nu se va atinge de partitia de kit-uri, iti va salva vechile date de OS intr-un folder denumit "Windows-Old" si vei avea OS-ul fresh si fara glitch-uri. Singurul dezavantaj este ca va trebui sa reinstalezi o buna parte din programe (cele care au modificat registry-uri) intrucat devin nefunctionale, si va trebui sa faci din nou update la Windows (security updates, Service packs), dar astfel poti rezolva problema rapid fara sa faci alte teste cu HDD scos fizic din computer si fara sa mai instalezi din prompt alte programe.
3) Sigur, cea mai buna varianta ar fi sa folosesti un iMac pentru programele de zi cu zi, cu o partitie de Windows (prin bootcamp) pentru gaming. Linux rocks, also, indeed, daca vrei sa nu ai dureri de cap aproape niciodata cu orice aspect de software.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori