Hello!

Nu ne putem numi o comunitate dacă nu ne cunoaştem, nu?

Re: Hello

Mesajde Phlo » 05 Aug 2011, 13:20

Alex scrie:
Asky scrie:
Cs:s(jucat in liga, fost membru Myrmidoni)

Stiu ca am batut odata Myrmidonii intr-o cupa (ce-i drept fara rewarduri, romaneasca)

Btw, La Multi Ani Phlo :D


ms :) dabea c m-am trezit din betzie ^.^
Phlo
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 12:00
Localitate: Timis
Nume caracter: SickByNature

Re: Hello

Mesajde Noobul » 05 Aug 2011, 16:47

Buna, ma numesc Alex, dar toti din guild wars ma stiu ca "Noob", da, ala-i nikul :D
Deobicei jucam monk(Te Voi Vindeca), inca sunt membru [BooM] (guilda ro).
Deabea astept guild wars 2 sa imi trag un Guardian, inca nu m-am hotarat la rasa, o sa vad can iese jocul :D
Si sper sa avem o guilda ro tare si sa rupem mai tot ce misca :D
Noobul
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Aug 2011, 16:37

Re: Hello

Mesajde Cronos » 05 Aug 2011, 17:27

Wow, nu credeam ca o sa apuc sa revad comunitatea de GW asa devreme :)

Sa depun si eu aici o mica prezentare

Alex, in-game name: CronOs
Ce pot spune despre mine... La cat am jucat GW, pot spune ca la fel ca alti "batrani" de aici am trecut prin o gramada de intamplari, de la e-drama, revolte, certuri, prietenii, tot ce poate exista. Tind sa cred despre mine ca acum cativa ani, ca si acuma, am avut mereu dorinta de a imbunatati si a dezvolta ceea ce fac.
Si de la un mic "nooblet" care se chinuia cu asasinul sa faca campania singur, m-am furisat cu un monk (BL parca) in ceea ce a fost prima mea experienta de GvG. De acolo totul a fost intr-o continua miscare de a pune bazele unui grup stabil de persoane apte de GvG. Am fost initial in SoR, apoi am fost revolutionar si alaturi de alti camarazi am infiintat RoCa. Am tintit tot mai sus catre scena GvG si intr-un final, am format guilda TH (Team Harmless) unde absolut toti ne stiam ca fratii. Ulterior a urmat mutatul la camin si facultatea, care a reprezentat finalul pentru mine in GW. Insa guilda a continuat, si asta ma bucura cel mai mult.
Am incercat sa aduc cat mai multa lume in GW, si am preluat stafeta de la Assassin, si m-am ocupat de publicarea articolelor despre GW pe siteul computergames.

Atractia mea pentru acest joc a fost fara indoiala GvGul. Felul in care ajungi sa cunosti alte 8 persoane, si modul in care ajungi sa pui un nr relativ mare de playeri sa joace ca o echipa bine unsa, mi s-a parut de-a dreptul fascinant.

Mi s-ar parea extraordinar sa pot juca dinou cu vechii guildmates macar cateva GvGuri pe weekend in GW2. Tot ce sper e sa nu lanseze jocul cand dau examenul de rezidentiat :))

In rest numai bine la toti si sa ne vedem sanatosi in beta :P
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Hello

Mesajde stevecelrau » 05 Aug 2011, 18:11

Salutare,

Numele meu este Stefan, am 32 de ani, insurat si cu un bebe de 2 ani. Am fost un gamer inrait, in facultate (Automatica si Calculatoare) m-am jucat cam tot ce se putea. De cand a aparut Guild Wars nu am mai pus mana pe alt joc decat ocazional.

Joc Guild Wars de 71 de luni :mrgreen: Am 2 conturi de GW si am trecut cam prin toate guildele de romani care au fost pana acum :lol: Numele cu care am jucat mai mult sunt Alba Ca Zapada, D U L C I C A, Floare de Coltz, Mighty XXL, etc. Multi dintre voi ma stiti probabil...

Ma bucur ca am revazut pe aici nume familiare, Clasic, Immer, Vlad, Tudy, Cronos, etc. O sa-l anunt si pe Achile sa intre, am vazut ca si Abadon mai joaca GW.

Bafta!
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Hello

Mesajde Nasty » 06 Aug 2011, 01:43

Hey guys,

Ma numesc Valentin si am schimbat si eu prefix-ul de ceva vreme (20 de ani). Sunt din Oradea (fost coleg de banca a lui Vlad aka. Vlad Nebunu). Momentan sunt student la Arhitectura/Costructii sau "Architectural Technology" in Horsens, Danemarca din vara lui 2009. Folosesc Autodesk Revit Architecture ca si program core (pentru cei interesati). In Guild Wars 1 lumea ma cunostea sub numele de Nasty, fost membru Dudele Mici/Dulci/Acre/Radioactive, can't remember really... In cele 2000 de ore petrecute in joc am fost adept al PvE-ului cat si al PvP-ului cu o inclinatie spre PvP si Arene (in ultima perioada). Alte MMO-uri nu au ajuns sa-mi atraga atentia atat de mult precum GW. A fost prea tarziu... :D

Pot spune ca am fost gamer, dar in ultimul timp mi-am cam redus din portie. Se vor schimba lucrurile cand va aparea Guild Wars 2, sunt convins. :mrgreen: In acelasi timp nu voi refuza nici la celelalte titluri mari pe care le vom avea in curand: TES: Skyrim, Diablo 3, Battlefield 3... so yes... FPS, RTS, RPG, MMOs si DoTA... (pentru ca lumea se afla in dificultate a incadra DoTA in vreun stil :D).
Ma tin la curent cu lumea prin reteaua GAWKER (Gizmodo, Kotaku, Lifehacker... etc, a bit of a geek myself) and for some reason I go batshit crazy daca aud pe cineva in Romania listand preturi in EURO. (don't ask) :D

Nu am incetat sa fiu fan Guild Wars. Recent am participat la concursul oficial lansat de ArenaNet "Become a Guild Wars 2 Ambassador": http://www.youtube.com/watch?v=1Ng3X0veahA - Freaky hairdoo is me! :D (dati boxele tare ca is varza cu sunetu).
Nu am castigat nimic si nici nu ma asteptam. Video-urile castigatoare sunt mai mult decat awesome! Am participat mai mult de fun si de dorul fata de primul joc si de fosta comunitate. :D

Ma bucur ca ma aflu din nou alaturi de o comunitate care se reuneste sub un nume oficial. Se simte in aer un dor acumulat de RAMPAGE! pentru noul joc. Abea astept. Until then, see you guys on the forum!

P.S. Supaplex = vintage WIN! :lol:
Avatar utilizator
Nasty
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 05 Aug 2011, 20:53
Nume caracter: Nasty Something

Re: Hello

Mesajde Master » 06 Aug 2011, 10:00

So i guess is my turn :)

Salut,
Sunt Cristi, 27 ani, sunt din brasov, lucrez ca IT technician, gamer inrait, fun al MMO-urilor, am jucat GW multa vreme, astept GW 2 cu nerabdare.

caracter principal: Master Huricane
In the absence of light darkness prevails.
Avatar utilizator
Master
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 20:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Master Huricane
Zona de interes: World vs World

Re: Hello

Mesajde Tze » 06 Aug 2011, 13:42

Salut!

Alex, 21 ani, din Bucureşti, student la Construcţii şi ASE. :geek:

Parcă nici nu mai ţin minte exact ce mă jucam înainte de Guild Wars, atât de tare m-a prins jocul acesta. Nu-mi mai amintesc numele primei mele guilde, stiu că urmatoarea a fost BooM, la crearea căreia am participat. :) După multe luni de PvE intens şi o mică aventură în Heroes Ascent (când a fost 6v6, meta-ul cu multe gimmickuri gen thumpers, rt spike etc.), într-o seară s-a pus întrebarea pe alliance chat dacă vine cineva BlindBot într-un GvG. Eu aveam experienţă 0, deşi ştiam cu ce se mănancă GvG-ul, urmărind Top GvG Battles la TV. A mers decent şi am început să joc GvG constant. Dacă până atunci eram obsedat de GW, din momentul în care am descoperit GvG-ul am luat-o complet razna. :D Restul - multe momente memorabile, dar şi e-dramas tipice mediului competitiv al GW-ului. Am schimbat multe guilde, am jucat şi cu străini (în momentul în care nu mai exista nici o guildă românească axată pe PvP), iar acum m-am întors la origini, în BooM pentru PvE, titluri, farm ca să am 50 puncte în HoM!
Cam asta este o foarte scurtă istorie a mea în GW.

IGN: Sparg Tzeasta
Avatar utilizator
Tze
Legionar
 
Mesaje: 132
Membru din: 27 Iul 2011, 20:31
Localitate: București
Nume caracter: Tze Loves Loa

Re: Hello

Mesajde Cosmo » 07 Aug 2011, 01:02

Saltare'

Eu ma intitulez Cosmo, din Bucuresti si fix momentan, sunt 'in concediu'. :)

Jucator vechisor de GW, desi eu am prins fix cu lansarea Factions, dar pot sa zic ca am fost destul de activ si implicat in comunitatea de atunci. Succesiune de ghilde nu are rost sa o mentionez, dar pe scurt am avut ocazia sa joc cu o groaza de oameni, si sa leg prietenii cu destui.

Game-wise, eu am ramas nedespartit de Asasinul meu, Neon Ssaida, pentru PVE, bucurandu-ma de statusul de underdog pentru a demonstra cat de versatil poate sa fie de fapt.. asta in vremurile dinainte de fluxuri si alte abureli de pve/pvp split. M-am dat si in Elementalist si Ranger in PVE, ambii destui de jucati. Printre cele mai mari bucurii ale mele a fost titlul de Legendary Cartographer... 'am vazut tot'. :)

Cat despre PvP, m-am dat cu toate clasele in cam toate rolurile. De la Ranger interrupter, la axe warrior, la prot monc la mesmer shutdown... am cam jucat tot ce se poate juca ca clase. Ca roluri, am avut ocazia sa joc de toate, de la 'unu' la runner, la caller si pana la leader.. ultima cauzandu-mi unul dintre cele mai placute momente din gaming (RSpike vs Monk Signet Spikers, cine stie, cunoaste).

Ce ma astept de la GW2? Lume multa si buna, un joc balansat, fun, cu acelasi element de drop in/drop out cu equal chances. Nu stau in detalii gen skilluri sau whatever... give me a good experience and someone to share it with, and i'll be just fine. :)
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Hello

Mesajde micKee » 09 Aug 2011, 00:45

Salutare si bine v-am gasit!

Ma numesc Marius si momentan sunt un student prin Danemarca. :) Am fost tras de maneca sa ma inregistrez pe acest forum de catre Vali (aka. Nasty), cel care m-a si molipsit de acest joc. Daca vreti sa-mi vedeti si mutra o gasiti in filmuletul postat de Nasty mai sus. :)

Ceea ce m-a atras la GW2 a fost in primul rand felul cum arata jocul :shock:, aici intrand environment-ul care arata foarte asemanator cu concept artul si care da impresia de masiv (good job Daniel Dociu!) si grija care s-a avut la micile detalii (ex.: iconite skilluri, loading bars, etc.). Ma bucur ca s-a renuntat la grinding, iar dynamic event-urile par sa sparga monotonia chiar foarte bine. Sper din tot sufletul sa se puna mare accent pe skillul jucatorului, dar in acelasi timp sa conteze si gear-ul si nu in ultimul rand: sa nu existe clase overpowered, lucru destul de greu de realizat. Tot ce am vazut legat de acest joc pare de calitate si facut de oameni pasionati, lucru ce nu poate sa fie decat unul bun.

E adevarat, nu prea m-am interesat, dar nu am vazut nimic clar care sa sporeasca competitia intre jucatori/guilde. Parca prea vor sa faca jocul astfel incat sa nu ai nici un stres: toata lumea lupta impreuna, toata lumea se ajuta reciproc, cu cat sunt mai multi cu atat e mai bine, toti primesc de toate, etc.
Nu sunt de acord cu instantele tocmai pentru ca elimina o mare parte din competitie. Vreau party-uri de gank, vreau anarhie :twisted:, vreau "batai in plina strada"! Cei mai buni sa ia tortul cu tot cu cireasa! :lol:
Alt lucru care sper sa mearga dar de care nu sunt inca ferm convins e faptul ca nu exista clase specializate (tanks, healers, damage dealers). O sa fie destul de greu ca jucatorii sa se inteleaga unul cu altul deoarece nu toti sunt atat de versatili, iar majoritatea se pierd cand se schimba de la un rol la altul.

Ok. Enough about GW2. Alte MMO-uri ce am jucat au fost MU Global (in tinerete) si Lineage2. La acestea se mai aduga cateva dar nu merita mentionate deoarece le-am jucat foarte putin. Spre rusinea mea nu am jucat niciodata GW1. Yep... dar nu mi-a placut cand am auzit ca e closed world. Am jucat si browser-based MMOs si chiar am fost administrator pe unele. ;)
Fac parte de cativa ani buni dintr-o comunitate de gameri intitulata REST, care momentan activeaza in Lineage2 si in DarkThrone. Eu nu mai activez in nici un joc. Am nevoie de ceva fresh, sper ca acel ceva sa fie GW2.

Cam asta e tot, si... sorry pt. wall of text! :geek:
BAD . ARROGANT . EVIL
Ever read Machiavelli? He believed it's better to be feared than loved.
Avatar utilizator
micKee
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2011, 18:36

Re: Hello

Mesajde Kingster » 11 Aug 2011, 14:18

Salutare :D , in primul rand as vrea sa-i felicit pe cei responsabili cu idea si executia acestui fansite , am ramas placut surprins cand am dat de voi :P ...
Ma cheama Cristi ,am 18 ani, sunt licean de clasa a 11-a momentan somer xD , sunt un adept al muzicii si desenului , fan al muzicii de calitate (in special rock , Foo Fighters ,The Black Keys , that kind of stuff 8-) ) , hardcore gamer de cand am pus mana pe Ninja Gaiden III la vreo 6-7 ani , insa fan inrait al RPG-urilor vechi si noi de calitate; si desigur ma numar printre numerosii suckeri care asteapta cu nerabdare orice farama de articol pe care o publica cei de la Arena Net legata de GW 2 :shock:
Imagine
"Religion is doing what you are told no matter what is right , morality is doing what is right no matter what you are told" -Albert Einstein
Avatar utilizator
Kingster
Gladium
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Aug 2011, 17:31
Localitate: Petrosani
Nume caracter: Glenwig

Re: Hello

Mesajde derbedea » 16 Aug 2011, 11:53

Buna,

Eu sunt Nicoleta, din Oradea, fara varsta pentru ca sunt femeie, consultant financiar. Joc gw de 74 de luni, nu va zic cate ore am jucat, ca ma faceti gamerita pe urma :). Nu am jucat nimic inainte, de gw m-am apucat ca sa scap de gura lui Cae (Assassin), si a fost dragoste la prima vedere, nebuna si pasionala. Am stat 6 luni in pre-searing pentru ca am crezut ca ala e tot jocul, dar asta e alta poveste.

Joc doar PvE. Am doar 7 puncte de fame si 100 de gladiator in PvP, deci sa fie clar. Si alea numai pentru ca m-au batut Tudy si cu Master la cap. Caracterele mele principale sunt Nico Cute (Necro) si Fortza Bruta (Warr), initial cativa ani toate erau Golem + smth dar le-am sters pe toate si am facut altele.
Ca toata lumea am fost si io leader de ghilda si de alianta, dar pentru putin timp ca m-au caterisit astia.

Caracterul principal e necro si va ramane necro cu toate ca sunt totalmente si fara scapare indragostita de warrior. Rasa va fi asura pentru ca e cel mai cute lucru pe care l-am pomenit in toti anii astia de GW.
Sunt in ghilda Boom, unde am fost mereu cu sufletul pentru ca mi-s dragi oamenii de acolo de mor, iar cei care mi-au fost dragi din alte ghilde tot in Boom au sfarsit a ajunge :).
Am trecut si eu prin telenovele si drame, dar nu imi pare rau, pentru ca am crescut. Si eu si altii :). Oricum am obosit de ele si nu mai vreau. Dar sunt ferm convinsa ca nu vor mai fi.
Asteptarile mele de la gw2: sa joc cu oameni la fel de frumosi ca si cei cu care am jucat timp de 6 ani. Ah, si sa am odata 50 de puncte in hom ca sa ma dau mare.
"noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la Evrei" Ioan, 4:22
"La urma dar, raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Dar cea mai mare dintre toate este dragostea." (Epistola lui rabi Saul catre Corinteni)
derbedea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Iul 2011, 22:18
Nume caracter: Derbedea Mei

Re: Hello

Mesajde Razvan » 16 Aug 2011, 12:26

Salz

Razvan 33 ani Herrenberg, DE.
Nu fac parte dintre cei de la inceputurile guildelor romanesti, dar am jucat constant vreo 3 ani gvg incepand in SoR dupa aia RoCa, TH si am sfarsit prin diverse guilde urmand niste amici( ceva suedezi si Tzeasta).
Nu am mai jucat gw de multa vreme.
Sper sa ne revedem in gw 2, desi nu prea am idee daca o sa mai joc la fel ca in gw 1 ( prea putin timp liber, un copil intre timp, si faptul ca umblu cu bicicleta in majoritatea timpului liber).
Avatar utilizator
Razvan
Gladium
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2011, 12:13
Nume caracter: doc razman

Re: Hello

Mesajde stevecelrau » 16 Aug 2011, 13:49

@Nico - inca nu ai ajuns la 50/50? :o

@Razvan - sa-ti traiasca juniorul.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Hello

Mesajde adicucu » 19 Aug 2011, 18:02

Buna,

Sunt nou pe aici.

Nume: Adi
Varsta 32 (da, de ani)
Casatorit, copii , alea, alea, tot tacamu'.
Old fashion gamer.
History MMO: LineageII, forte putin WOW.
Single: Starcraft, Heroes(toate), Diablo(I, II), NWN(1 si 2), CIV(1 - 4)...am pierdut sirul, dar stiu ca am inceput cu Lemmings in '93.
Spre deosebire de majoritatea de aici nu am jucat GW1.
LineageII este axat mai mult pe PvP, dar m-am cam plictisit.
Cutand ceva nou am ajuns la GW2, dar vad ca mai am de asteptat pana la lansare.
Pana atunci single :).
adicucu
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Aug 2011, 16:33
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Abnote
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Hello

Mesajde Shob » 19 Aug 2011, 21:08

adicucu scrie:
Varsta 32 (da, de ani)

Ohoho, ar trebui sa facem un poll cu varstele membrilor. Nu de alta, dar sa facem si noi o medie :D.
Da, ai ceva de asteptat dar sunt sigur ca va merita. Poate pana atunci pui si tu mana pe GuildWars sa te familiarizezi cu povestea, poate sa faci si niste achievmenturi pentru a le putea materializa in bonusuri in GuildWars2 :).
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Hello

Mesajde Cronos » 19 Aug 2011, 21:38

Alex scrie:
adicucu scrie:
Varsta 32 (da, de ani)

Ohoho, ar trebui sa facem un poll cu varstele membrilor. Nu de alta, dar sa facem si noi o medie :D.
.


Pai avand in vedere ca o parte s-au apucat de prin liceu, si au trecut cat ? vreo 5-6 ani? :D Iar altii erau deja "in floarea varstei", as zice ca optii o medie de varsta pe undeva pe la 24- 34 :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Hello

Mesajde Andrei » 21 Aug 2011, 10:12

Salut,

Ma numesc Andrei, 19 ani, din octombrie incep primul an la facultatea de constructii.
Istoria mea de gamer a inceput cu Rayman, earthworm jim pana la heroes 3, starcraft, diablo si in final 6 ani de wow(cu mici pauze de alte singleuri intre timp).
Am vazut ce inovatii aduce GW2 in lumea MMORPG si mi s-au parut interesante. Momentan nu joc nimic si astept cu nerabdare lansarea GW2. Ma gandesc sa ma apuc de GW 1 sa termin campaignu intre timp.
Andrei
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Aug 2011, 09:52

Re: Hello

Mesajde Asky » 21 Aug 2011, 13:32

Bun venit Andrei, cat despre a juca gw1 este o idee destul de buna findca poti primi titluri si itemuri pentru guild wars 2, si mai ales poti invata istoria jocului, dar tre sa tii contt ca jocu are 6 ani deja iar majoritatea jucatorilor ce is in Guildwars1 per moment is destul de elitisti, daca te decizi sa intri dai un wisper in joc(Little Asky) si iti dau un invite in guilda noastra daca doresti
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Hello

Mesajde Tigros » 24 Aug 2011, 15:09

Salut,

Dan, 34 de ani, 57 de luni de GW1, peste 5500 de ore jucate in cam 3 ani de activitate (ultimii doi i-am petrecut in Aion), 46/50 puncte HoM parca :).
Am fost/sunt leader in Etenus Love [kiSu], ghilda europeana de mentorat pvp din proiectul american Team Love [kiSu].
Am fost prin SoR o perioada si am jucat cu ei PvP.
Am mai jucat Aion cam un an jumate in eXistence, atat pe Telemachus cat si pe Perento.
Am jucat si GW2 in demo-ul de la Gamescon si o sa-l joc si in demo-ul de la PAX.
Actualmente in BOON Control - www.booncontrol.com - cu care o sa joc in GW2 si cu care am jucat si in Aion.

Caut ghilda de pvp/pve in GW1 ca sa mai omor timpul pana la GW2 :).
IGN: | Tigros | - contul principal; Tigros Deathsong/Tigros Soulreaper - alte doua conturi de pvp
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: Hello

Mesajde stevecelrau » 24 Aug 2011, 17:10

Salut Tigros si bine ai venit.

Poti sa ne impartasesti cateva pareri personale despre GW2 daca tot ai avut ocazia sa il joci? :)
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Să ne cunoaştem mai bine

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori