General FAQs inainte de lansare

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

General FAQs inainte de lansare

Mesajde Ronah » 17 Aug 2012, 06:58

ArenaNet da raspunsul la cateva intrebari generale despre GW2 la lansare.
https://www.guildwars2.com/en/news/a-world-of-choice-the-regions-of-guild-wars-2/

nu prea este lamurita pentru mine notiunea de "guesting"
Ok, nu va fi disponibila la lansare, dar ce inseamna "players (will) visit other worlds as guests as long as they have friends on those worlds" ?
Trebuie sa primim "invitatie" de la cineva de acolo, sau putem aplica direct pentru "viza"?
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde dem0 » 17 Aug 2012, 08:17

Pai din moment ce imi cere sa am "prieteni" inteleg ca va fi nevoie de o invitatie.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Cooz » 17 Aug 2012, 09:43

si e posibil sa poti sta pe cealalta lume doar atat timp cat "prietenul" ala e online...ceea ce e caca maca >.>
Imagine
Colonel al Romanian Spirits [SoR]
Avatar utilizator
Cooz
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 78
Membru din: 06 Feb 2012, 12:02
Localitate: Sibiu/Valcea
Nume caracter: Cooz/Avalone

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Xilent » 17 Aug 2012, 13:08

At launch, players will be able to transfer between worlds freely. However, once server populations have largely settled and stabilized, world transfers will be restricted to once a week and cost a variable amount of gems based on the population of the world being transferred to.

E misto asta, ai timp sa alegi serverul, de ex daca ne ducem toti pe RoF si constatam ca e full de rusi sau bulgari avem optiunea free sa ne mutam "shatra" pe alt server...:)
Imagine
Xilent
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2012, 13:31
Nume caracter: Aphex Hex

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde dem0 » 17 Aug 2012, 13:48

Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Morphu » 17 Aug 2012, 14:04

Din ce vad pe gw2guilds aproape jumatate din guildele inscrise pe Ring of Fire sunt rusesti :roll:
Morphu
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 12 Apr 2012, 19:05
Nume caracter: Morphu, Oda Risa

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Sparks » 17 Aug 2012, 14:12

Sa speram ca rusii de pe rof nu joaca dota ^^.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Cooz » 17 Aug 2012, 14:18

pe RoF vor fii peste 1100 de rusi...sunt 2 guilde care au 700 de membri impreuna, deci clar Ring of Fire nu este o optiune viabila.
Imagine
Colonel al Romanian Spirits [SoR]
Avatar utilizator
Cooz
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 78
Membru din: 06 Feb 2012, 12:02
Localitate: Sibiu/Valcea
Nume caracter: Cooz/Avalone

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde dem0 » 17 Aug 2012, 14:24

In ritmul acesta, Ring of Fire si Vabbi vor deveni unofficial russian servers. :)
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Cronos » 17 Aug 2012, 14:28

Cred ca Dota 2 a schimbat la multi parerea despre rusi :)) Da eu tot nu inteleg, de ce toata lumea vrea RoF si tine mortis la serverul ala ? :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Valky » 17 Aug 2012, 14:29

:arrow: Ma gandesc ca daca am merge toate 4 guildele romanesti pe RoF http://www.gw2guilds.org/guilds/eu/ring-of-fire, am fi si noi in jur de 400-500 de romani (comunitatea romaneasca de GW2 are 700 de membrii acum) si oricum ele vor creste, vor veni si alti romani in primele luni de joc, la care se adauga 110 membrii din guilda internationala a lui Markus plus cei 310 de italieni si inca vreo 3 guilde internationale plus cehii si polonezii, care sigur nu vor utiliza rusa, deci n-ar trebui sa fie atat de complicat sa se impuna Engleza pe server-chat.
:arrow: Daca vorbim de ingrijorari, ma ingrijoreaza mai tare faptul ca la doar o saptamana inainte de lansare regasesc pe serverele jocului si in comunitatea noastra sub 1000 de romani si ma intreb unde este comunitatea de romani din GW1 la care ar trebui sa se adauge destul de multi veniti din alte jocuri ?
:arrow: In alta ordine de idei, din ce am observat pana acum, guildele rusesti care se afla deja in alianta TIA vorbesc fara probleme Engleza, pe server-chat si in canalele de comunicare ale aliantei, n-am vazut un singur cuvant in rusa la niciun BWE sau stress-test si nici pe forumul sau shout-box-ul aliantei. In plus, in acest moment sunt inregistrate ca "undecided" la alegerea serverului 170 guilde cu un total de peste 5000 de membrii, guilde deopotriva rusesti si EU, deci cifrele actuale nu sunt batute in cuie pe niciun server. Dar sigur, aceasta problema trebuie sa o dezbateti voi, leaderii guildelor si sa anuntati decizia finala pe forum pana pe 24 August, cu 24 de ore inainte de lansare, ca sa stie toata lumea ce server alege.
:arrow: Din punctul meu de vedere, important nu este numele serverului, ci ca cele 4 guilde romanesti sa fie impreuna pe acel server. Just my opinion.
Cheers
Ultima oară modificat de Valky pe 17 Aug 2012, 15:01, modificat de 5 ori în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Xilent » 17 Aug 2012, 14:36

Eu am jucat toate beta si stress tests pe Aurora Glade, n am vazut rusi acolo si pare o comunitate destul de ok , sunt cateva guilde mari acolo UK based cred...

http://www.gw2guilds.org/guilds/eu/aurora-glade

bine de rusi n ai cum sa scapi (e cea mai mare comunitate din toate mmorpg-urile) dar se pare ca aici sunt minoritari...
Imagine
Xilent
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2012, 13:31
Nume caracter: Aphex Hex

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Valky » 17 Aug 2012, 14:40

Pai aduna rusii de pe Aurora Glade comparativ cu cei de pe Ring of Fire, ai sa vezi ca sunt mai multi pe Aurora Glade, fara gluma. Imi ies 710 rusi pe Aurora Glade (plus o guilda cu numar neprecizat de jucatori) si doar 550 de rusi pe Ring of Fire (plus 3 guilde cu numar neprecizat de jucatori) :lol:
Ultima oară modificat de Valky pe 17 Aug 2012, 14:44, modificat 1 dată în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Xilent » 17 Aug 2012, 14:41

mda, nu scapi de ei usor, oricum e ok pentru ca schimbarea de servere va fi free la inceput pana se aseaza treburile ...
Imagine
Xilent
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2012, 13:31
Nume caracter: Aphex Hex

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde dem0 » 17 Aug 2012, 14:43

Xilent scrie:
bine de rusi n ai cum sa scapi (e cea mai mare comunitate din toate mmorpg-urile) dar se pare ca aici sunt minoritari...



:D :D :D sortarea dupa criteriul "Language= Russian" http://www.gw2guilds.org/guilds?search_ ... LLjML72Atf
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Xilent » 17 Aug 2012, 14:44

Acu vad ca EM si XIII sunt in alianta cu 4 guilde rusesti :)
Imagine
Xilent
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2012, 13:31
Nume caracter: Aphex Hex

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Xilent » 17 Aug 2012, 14:47

app. de rusi sa va spun o chestie amuzanta, am emigrat cu familia de ceva timp in Israel, populatia e undeva la 7milioane din care 2milioane de arabi si 2.5milioane vorbitori de limba rusa (evrei din Rusia , Moldova, Ukraina) , pe strada , la munca si oriunde mergi predomina limba rusa :)
Imagine
Xilent
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2012, 13:31
Nume caracter: Aphex Hex

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Morphu » 17 Aug 2012, 14:57

Valky trebuie tinut cont si de faptul ca pe langa jucatorii care vor fi in guildele rusesti vor mai fi si altii stand alone. Cei din guilde sunt cat de cat organizati, respecta anumite regului, te intelegi cu ei. Eu am probleme cu ceilalti de umbla bezmetici pe server dupa trendul "unde sunt cei mai multi conationali? pe serverul x. OK hai sa ne facem si noi caractere acolo". Sper sa nu fie probleme la organizarea pvp-ului WvWvW cu ei.

Oricum mie imi este indiferent unde voi fi atat timp cat sunt alaturi de voi.
Morphu
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 12 Apr 2012, 19:05
Nume caracter: Morphu, Oda Risa

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde Life Snatcher » 17 Aug 2012, 18:03

Din ce citesc eu nu cred ca ar trebui sa ne facem griji in privinta serverului, daca facem alianta cu toate guildele de romani si obtinem un nr de peste 300 de playeri nu cred ca o sa fim deranjati de faptul ca jucam alaturi de 1000 sau 5000 de rusi. Important e sa avem cat mai multi playeri la WvWvW, si oricum nu cred ca in w/w/w o sa avem probleme gen "noi vorbim rusa/swahili/araba" ca suntem mai multi si suntem smecheri, toti or sa vorbeasca engleza pentru a obtine un beneficiu la comun :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: General FAQs inainte de lansare

Mesajde shaggy140 » 17 Aug 2012, 19:46

Asteptati-va si la idioti care vor spune pe general chat: "hei, e un server EU, nu e definit english-only, deci vorbesc ce limba vreau". sper sa nu fie multi, am experiente nasoale cu cei de acest gen.
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori