durata Tome of Courage

durata Tome of Courage

Mesajde B3aT » 22 Apr 2012, 02:12

Eu nu am inteles cat tine skillul acesta, un anumit timp (30 sec), sau dupa ce castezi toate spellurile o data se pierde ?

http://wiki.guildwars2.com/wiki/Tome_of_Courage



Si inca ceva,

Ideea de al folosi impreuna cu Sanctuary mi se pare OP
- full hp restore tot partiul
- nimeni nu e lovit de proiective
- super healing nearby (regeneration + heal area spamable + sanctuary healing)

Dar daca echipa adversa te ataca cu 2+ melee si/sau cu magi sancturaul isi perde rolul, deci banui ca sunt situatii unde sanctuary ocupa slotul degeaba ....sau merita tinut sancturay dar folosit alternativ cu tome of courage (120 si 180 s cooldown) ?
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: durata Tome of Courage

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 10:36

1. Tome of Courage e elite skill, it's supposed to be a bit OP. L-aș vedea totuși limitat în timp (ceva gen 20-30 secunde, la cooldown-ul de 180 de secunde pe care îl are).

2. Sanctuary are 120s cooldown, însă nu e dată durata pe wiki. Chiar și așa, ținând cont de cât de util e pentru un simplu utility skill, nu l-aș vedea să aibă o durată mai mare de 5-10 secunde.

Oricum, toate acestel elemente (cooldowns, durată, damage, etc) sunt încă în fază de tweaking/balancing, deci pot suporta modificări până la lansare.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: durata Tome of Courage

Mesajde B3aT » 22 Apr 2012, 12:45

Oricum skill-ul te face imobil, ceea ce intr-un joc asa dinamic e destul de greu de folosit, parerea mea e ca trebuie sa fii intr-un party organizat prin voce, sau la pve adhoc (raid) unde lumea e groupata fara sa vrea.

Alternativa (ca support build) este doar http://wiki.guildwars2.com/wiki/Renewed_Focus, care mi se pare destul de useless (bine nu scrie cat timp te face invulnerabil). Dar la 135 s sa resetezi cooldownurile la 3 skiluri cu 20,40 si 60 s ...Cu un CD de 90s mi s-ar parea ok.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: durata Tome of Courage

Mesajde Tudy » 22 Apr 2012, 17:09

Tocmai din cauză că nu ai energy management în joc, singurul mod de a ”simula” acel resource attrition care previne skill spamming-ul e prin intermediul cooldown-ului, aspect care ușurează în același timp și partea de balancing. Dacă acel skill are 135s cooldown acum, sunt convins că asta e urmarea unui testing destul de riguros, pentru a nu-l face overpowered. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: durata Tome of Courage

Mesajde Cosmo » 26 Apr 2012, 18:50

Totusi, s-a mentionat si pe TQ ca jocul ajunge sa devina un battle-of-the-nukes. Dau eu cu elita mea, si fie dai si tu cu a ta sau muriti cu totii. Pe cand in GW1 o elita era un skill mai puternic, dar intra in flow-ul normal de combat fara doar creend dealuri in dificultate, nu sheer cliffs.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: durata Tome of Courage

Mesajde Asky » 27 Apr 2012, 08:25

Ambele tomes te fac imobil, cand vezi un guardian ce il da iesi din raza pt 10 sec, sau ii dai un knockdown, nu mi se pare ceva prea puternic in pvp.
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: durata Tome of Courage

Mesajde B3aT » 27 Apr 2012, 10:37

Tome-urile iti dau stability, si daca ies inamicii din raza e bine, partiul tau sta in raza, ia heal si folosesc toate ranged skills disponibile
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)


Înapoi la Guardian

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori