cateva sugestii

Locul unde ne puteţi sugera idei sau reclama probleme în vederea îmbunătăţirii experienţei pe care v-o oferim

cateva sugestii

Mesajde Vex » 26 Iul 2011, 23:44

Cateva sugestii care ar fi de folos :
Stiu ca inca sunteti cu forumul "in constructie" dar:
- Structura categoriilor este un pic ciudata.
- Announcements cu - stiri Guild Wars 2
- stiri Guild wars 2.ro
- Introduction ( sa ne cunoastem mai bine)
iar doar dupa urmeaza
- Discutii generale
- GW 2 media (filme / poze)
- offtopic
- sugestii / reclamatii
- arhiva

cel putin asa se procedeaza "in mod normal", cu mici variatii.
Iar mai tarziu, evident categorii pentru fiecare clasa, profesie, etc. :)
Vex
Gladium
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Iul 2011, 22:23
Nume caracter: Vex

Re: cateva sugestii

Mesajde Tudy » 27 Iul 2011, 07:56

Mulțumim de sugestii.

Abia aseară am adus sus forum-ul, așa că structura încă nu e finalizată - vom mai lucra la ea săptămâna aceasta.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: cateva sugestii

Mesajde Phlo » 27 Iul 2011, 12:43

Daca poti sa faci un poll, in care sa votam una dintre clasele din GW2, gen ce clasa o sa jucam, sau ce clasa o sa jucam prima data etc, doar de fun desigur. :) Sau poate asta ar fi mai bine facuta dupa ce apare si ultima clasa, oricum era doar o idee :P
Phlo
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 12:00
Localitate: Timis
Nume caracter: SickByNature

Re: cateva sugestii

Mesajde Shob » 27 Iul 2011, 13:10

Phlo scrie:
Daca poti sa faci un poll, in care sa votam una dintre clasele din GW2, gen ce clasa o sa jucam, sau ce clasa o sa jucam prima data etc, doar de fun desigur. :) Sau poate asta ar fi mai bine facuta dupa ce apare si ultima clasa, oricum era doar o idee :P

Daca nu ma insel, orice utilizator poate sa faca un thread cu poll :)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: cateva sugestii

Mesajde Orthias » 27 Iul 2011, 13:15

Phlo scrie:
sau poate asta ar fi mai bine facuta dupa ce apare si ultima clasa, oricum era doar o idee :P


Ultima clasa este Mesmer. Sau ceva similar.

Este.

Stiu.

STIIIU!

:shock:

Trebuie sa fie... :cry:
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: cateva sugestii

Mesajde Phlo » 27 Iul 2011, 14:23

:)))))))) ar fi chiar nasol sa lase mesmerul si sa bage altceva...
oricum presupun k undeva prin octombrie va iesi, poate chiar my devreme... pana atunci F5 pe GuildWars2.com hehe
Phlo
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Iul 2011, 12:00
Localitate: Timis
Nume caracter: SickByNature

Re: cateva sugestii

Mesajde Xas » 14 Ian 2012, 13:45

Salutare. O sugestie/intrebare: poate ca nu toti au cont de facebook (poate ca e bine ca nu au), dar ce ar fi daca s-ar crea un grup si acolo, pentru membrii forum-ului. Am putea sa discutam mult mai usor prin chat si mesaje. Putem sa avem si grup si forum. Ce ziceti?
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: cateva sugestii

Mesajde Tudy » 14 Ian 2012, 13:53

Avem deja pagină de facebook - https://www.facebook.com/GuildWars2.ro

Nu cred că ar avea sens să facem un grup/forum și acolo, din moment ce avem deja un forum și un server de TeamSpeak unde lumea se poate întâlni și povesti. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: cateva sugestii

Mesajde Xas » 14 Ian 2012, 13:58

Stiu de pagina de facebook, e "licked" si am aflat si despre serverul de ts. E foarte bine asa.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: cateva sugestii

Mesajde Cosmo » 22 Ian 2012, 07:39

Honestly mi se pare destul de ingramadit noul design@forum. ;P

Foarte mult spatiu 'pierdut', si continutul in sine ia un backseat fata de briz-briz-uri.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: cateva sugestii

Mesajde Shob » 22 Ian 2012, 16:25

Cosmo scrie:
Honestly mi se pare destul de ingramadit noul design@forum. ;P

Foarte mult spatiu 'pierdut', si continutul in sine ia un backseat fata de briz-briz-uri.

Eu m-as fi gandit la exact contrariul. Noul look are o latima fluida, latime care devine mai mare cu cat ai rezolutia mai mare. Asta se transpune in lungime mai mica (in inaltime) a posturilor care duce la mai putin scrolling :)
Fii mai explicit, ce te deranjeaza mai exact? :P
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: cateva sugestii

Mesajde stevecelrau » 23 Ian 2012, 10:36

Nu stiu cum se vede la altii, dar pe un netbook cu 1366x768 rezolutia se vede intr-un mare fel :mrgreen:

Imagine
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: cateva sugestii

Mesajde Tigros » 23 Ian 2012, 13:50

Problema mea cu noua tema a forumului este de lizibilitate.

Se vad destul de greu categoriile cu posturi noi (in mod ciudat, in loc sa fie o culoare puternica, este una stearsa). Tema coloristica nu mi se pare deloc potrivita, as merge pe contraste ceva mai puternice. De exemplu, schema coloristica de pe guildwars2.com e foarte ok. Rosu acolo unde e nevoie sa se sublinieze ceva, in rest negru pentru topicuri, titluri, etc si gri pentru chestii mai putin importante, inactive, etc.

Imi lipseste navigarea standard prin breadcrumb (asa e la toate forumurile, ideal si in header si in footer, astfel incat sa poti merge inapoi in structura forumului pe masura ce citesti prin posturi. E drept ca exista navigarea in partea stanga, dar e standard mai mult ptr site-uri decat pentru forumuri si nu e deloc user oriented (in general ai tendinta sa navigezi la finalul paginii, ca atunci cand treci de la o pagina la alta, tot in zona aia sa ai si navigarea prin thread-uri).

Update: si daca tot m-am apucat sa ma iau de voi cu culorile :) zic sa va spun ce si cum si de tema de blog.

Asadar si asa deci, este vorba despre prea multe culori pe homepage (in tema). In mod normal, un set coloristic standard nu ar trebui sa depaseasca 2 culori si derivatele acestora, de preferinta complementare sau pe'acolo. In momentul de fata, pe homepage-ul guildwars2.ro sunt vreo 4-5 daca nu mai multe :).

Hover-ul pe titluri e albastru deschis. Bulina cu citeste mai mult e un turcoaz. Hover-ul pe ea e un rosu/portocaliu. Header-ul e rosu/visiniu. Link-urile de comentarii sunt cam aceeasi culoare. Tag-urile in footer sunt rosu aprins. Patratelele de navigare in slider-ul de pe home par sa fie un albastru similar, dar nu identic, cu albastrul hover-ului de pe titluri.

Ideea e ca trebuie sa va limitati la un set de culori ceva mai restrans si merg pe aceeasi propunere ca pe guildwars2.com. Negru si gri pentru texte, link-uri, etc si rosu pentru hover-uri, chestii ce le vreti subliniate, etc.
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: cateva sugestii

Mesajde Cosmo » 23 Ian 2012, 18:25

+vot tigros.


Vad schimbarile noi si acu sunt multumit. :)
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: cateva sugestii

Mesajde Cronos » 24 Ian 2012, 13:08

Nici eu nu sunt prea multumit de noul design al forumului, imi da senzatia de navigare greoaie, parca era mult mai usor primul
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: cateva sugestii

Mesajde Shob » 25 Ian 2012, 04:03

Dupa cum ziceam, aspectul nu se regaseste in forma finala (dar in mare, cam asta va fi layoutul).
Tigros - ai punctat bine treaba cu navigarea prin breadcrumbs dar ca sa pastram si ce avem in panoul din stanga, vom pune un mic panou (cu linkurile de navigare) la marginea superioara a paginii care va deveni vizibil dupa ce incepi sa dai scroll in jos.
Cronos - cu noul design incercam sa il orientam in primul rand spre functionalitate si scalabilitate. Vechiul design nu mai era compatibil cu ultima varianta de phpBB3 (3.0.10). Din aceasta cauza, ca sa putem ramane pe acelasi design trebuia sa renuntam la ultimele actualizari ceea ce ar fi dus la vulnerabilitati (ma rog, poti intreba: "Pai de ce nu modifici tema ca sa o actualizezi la ultima versiune?" - tema respectiva era destul de restrictiva dpdv al codului si recunosc ca nu sunt maestru la templating in phpbb ca sa-i fac major surgery). Am ales un design nou care are cateva avantaje fata de cel vechi:
a) este tableless (doar divuri) (sunt foarte putine teme out there care sunt tableless)
b) are elemente de html5 si permite integrari pe viitor catre html5 si css3
c) este fluid si astfel permite mult mai multe modificari la nivel de layout (de ex, sa mai adaugi un meniu in dreapta). In acelasi timp este si foarte scalabil (am observat ca se comporta mai bine pe smartphoneuri).
d) ???
e) PROFIT

Apreciez feedbackul vostru, kudos to you Tigros pentru niste argumentari concrete, si va astept si cu alte idei :) .
That is all.

LE:
@Tigros - check the left side now cand faci scrolling in jos prin forum :)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)


Înapoi la Sugestii şi reclamaţii

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori