Guild Wars 2 - cateva intrebari

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Guild Wars 2 - cateva intrebari

Mesajde holylight1001 » 29 Noi 2012, 15:27

De curand m-am hotarat sa imi iau GW2 , dupa ani buni de SC2 WoW si cateva luni de D3. Din ce am mai vazut pe site-ul lor am observat ca in fiecare luna se organizeaza niste eventuri , de ex The Lost Shore. Nu am inteles prea bine ce este cu aceste world event-uri si ce se intampla in ele sau daca odata cu ele apare si un nou patch . As vrea sa citesc cateva dintre raspunsurile voastre despre acest lucru . O alta intrebare ar fi daca este "populat". Din cate am vazut la lansare avea foarte multi playeri insa am citit pe numeroase forumuri ca multi s-au lasat ( un factor fiind si aparitia lui WoW MoP). In prezent mai este un numar mare de playeri? Va intreb acest lucru ptr ca nu as vrea sa ma aflu intr-un colectiv virtual de cativa jucatori . Vreau sa cumpar jocul iarna asta , mai precis pe 14 decembrie , ca sa pot avea si ocazia sa vad ce se organizeaza de wintersday . Asadar , merita cumparat?
holylight1001
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2012, 14:32

Re: Guild Wars 2 - cateva intrebari

Mesajde Valky » 29 Noi 2012, 17:00

Salut. Iti spun doar opinia mea la intrebarile tale despre GW2. De asemenea, daca ai sa citesti cu atentie pe forum, ai sa gasesti multe opinii detaliate despre joc.
Voi incepe in ordine inversa intrebarilor tale:
:arrow: Da, merita cumparat fara discutie. Cu banii pe care-i dai timp de 3-4 luni ca sa poti juca WoW, platesti GW2 o singura data, iar comparatia intre cele 2 jocuri conduce la o singura concluzie: GW2 este cel mai bun MMO al momentului, chiar daca are si el unele lipsuri, ca absolut orice joc, lipsuri pe care producatorul incearca activ si dinamic sa le corecteze.
:arrow: Nu este cazul sa cumperi un joc special pentru un event, in conditiile in care jocul este oricum urias ca intindere geografica (hartile foarte mari) si permanent apare content nou. Besides, platesti o singura data pentru joc si noul content lunar este gratuit.
:arrow: Jocul are in continuare cateva milioane de playeri. Este "populat" cum spui tu, dar in zonele de level mare, asa cum se intampla in orice MMO. Sigur ca, la fel ca in orice joc, exista o fluctuatie de jucatori, unii vin, altii pleaca. Dar, sincer, ma indoiesc ca motivul unei eventuale renuntari la GW2 este WoW. Si asta nu pentru ca ideea de panda-warrior este deja stupida (sunt ex-wow player timp de 5 ani) si are un singur scop, acela de marketing pe piata chineza (pentru ca in zona EU si SUA s-a dus rau de rapa WoW) ci pentru faptul ca in comparatie cu GW2, WoW pare un desen animat prost facut. Trebuie sa vezi GW2 cu setarile grafice la maxim ca sa intelegi ce diferenta enorma este. Singurul lucru frumos la WoW sunt cinematics intro. In plus, serviciul de relatii cu clientii si legatura cu comunitatea promovate de producatorul jocului WoW sunt execrabile comparativ cu cele ale producatorului jocului GW2 iar la WoW mai ai si taxa lunara (in fiecare zi ma intreb cat va mai reusi producatorul jocului WoW sa prosteasca atata lume cu monthly fee). Nu mai vorbesc despre mecanicile de joc extrem de interesante implementate in GW2 si de hartile uriase de World versus World unde poti face strategie militara pe 4 harti cu un total de 1800 de playeri de pe 3 servere. Sunt multe lucruri de spus despre GW2, dar nu vreau sa-ti rapesc placerea de a le descoperi singur pe toate. Cine se plictiseste in GW2 nu vrea sa joace intreg content-ul oferit.
:arrow: In GW2 exista event-uri "once lifetime" si event-uri care se vor repeta anual, cum sunt cele specifice sezoanelor sau anumitor sarbatori. Nu exista raiduri instantate ca in WoW, dar exista bossi open-world imensi cu care te poti bate inca de la lvl 2. Patch-urile si update-urile sunt frecvente, unele pentru corectarea unor bugs sau exploits altele pentru new content.
:arrow: Daca te-ai hotarat sa cumperi GW2, aici http://www.youtube.com/playlist?list=PL143BF4037A8F9EF8 gasesti filmele facute de comunitatea noastra despre joc, din care poti afla cam tot ce te intereseaza despre joc iar aici viewforum.php?f=26 gasesti guildele romanesti din aceasta comunitate (care insumeaza peste 600 de jucatori romani aflati in special pe serverul Seafarer`s Rest) precum si conditiile de aplicare pentru membership la una din ele. Succes !
Ultima oară modificat de Valky pe 29 Noi 2012, 17:13, modificat 1 dată în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - cateva intrebari

Mesajde Shob » 29 Noi 2012, 17:08

În ceea ce privește populația, asta ar trebui să-ți fie de ajutor.
Am facut screenshoturile acum 10 minute. 54 de servere dintre care 4 sunt medium la ora asta, 6 sunt full iar restul de 44 sunt highly populated. Iar low/medium/high/full este determinat de numărul de jucători online pe server, nu numărul de caractere create pe acel server.
Imagine
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 - cateva intrebari

Mesajde holylight1001 » 29 Noi 2012, 17:32

Sunt convins , am sa-l cumpar :D
holylight1001
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2012, 14:32

Re: Guild Wars 2 - cateva intrebari

Mesajde Ronah » 29 Noi 2012, 23:53

Separarea pe servere a jucatorilor de PvE a fost cea mai proasta alegere a A-Net in comparatie cu GW1. Chiar daca vor introduce "guest"-ul tot nu se va rezolva problema in PvE atat timp cat nu poti circula liber intre servere iar guild-ul in care esti isi pierde influenta.
Daca punem la socoteala ca orele de varf sunt putine, pot spune ca jocul este in mare parte un single player care incepe relaxant, devine competitiv si sfarseste frustrant.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori