NEW member

Nu ne putem numi o comunitate dacă nu ne cunoaştem, nu?

NEW member

Mesajde lanaiba » 14 Aug 2012, 09:50

Salut all, ma numesc Alex 27 ani Bucuresti.
Ca istoric in gameing stau cam asa: Am jucat Cs cat de cat pro asa, 2 sezoane in PGL (sezoanele 4-5). Apoi am arso vreo 2 ani cu Diablo 2 si apoi au aparut mmourile, sau atunci am aflat eu de ele si am inceput sa joc, WoW, Linage2, Aion
Nu am jucat niciodata GW, deoarece investisem deja mult timp si bani in WoW si mi s`a parut ca este o clona dupe wow

Dupe ce am vazut cateva video pe youtube la TotalBiscuit, Zybak, Dontain etc despre GW2 m`am decis sa imi cumpar. Desi am facut rost de 2 beta keys, nu am reusit niciodata sa prind un beta weekend

Avand in vedere ca cel mai mult timp in MMOuri il petrec in PVP as avea o intrebare despre GW2, cum o sa functioneze DOWN STATE in pvp ? Am vazut video asta si mi se pare cam aiurea conceptul
http://www.youtube.com/watch?v=a2FmTjCt ... ature=plcp


P.S: @ TUDY, ai jucat cumva acum multi ani un joc denumit DarkThrone ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: NEW member

Mesajde ionoobmaster » 14 Aug 2012, 16:33

Bine ai venit, Down state-ul in pvp ii ca si in pve numa ca in pvp poate sa bage inamicul un steag in tine sa mori de tot(adica nu mai esti in down state), iar la afirmatia ta ca gw ii clona wow tre sa te corectez, nu ii clona wow nici intr-un milion de ani :D
Kill it, kill it with FFFIIIIIRRREEEEEEE!!!!!!!! Kill it before it lays eggs!!!
Avatar utilizator
ionoobmaster
Gladium
 
Mesaje: 42
Membru din: 15 Iul 2012, 23:20
Localitate: Cluj-Napoca/Toplita
Nume caracter: Musca In Lanturi

Re: NEW member

Mesajde Cooz » 14 Aug 2012, 16:49

GW1 a aparut cu 9 luni inaintea WoW deci nu prea are cum sa fie clona :))

Poate sa zici clona Warcraft, dar WoW no chance
Imagine
Colonel al Romanian Spirits [SoR]
Avatar utilizator
Cooz
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 78
Membru din: 06 Feb 2012, 12:02
Localitate: Sibiu/Valcea
Nume caracter: Cooz/Avalone

Re: NEW member

Mesajde MeTaX » 14 Aug 2012, 16:57

Deci , mai usor de inteles . Cand pici in downstate , inamicul trebuie sa infiga o sulita in tine .... are cast time cam de 4-5 sec :-?? Dar fiecare clasa are un spell care te ajuta sa evadezi cand el casteaza aia pe tine , de exemplu , in video e un rogue care isi muta pozitia si atunci intrerupe final hitu inamicului , dar nu tot timpu merge asta :) trebuie sa fii rapid, iar daca nu mai e nici un inamic langa tine , iti poti da auto-heal si te trezesti :-" , intre timp te mai poate ajuta si echipa.
''He that committeth sin is of the devil; for the devil sinneth from the beginning. For this purpose the Son of God was manifested, that He might destroy the works of the devil."
-John 3:8
Avatar utilizator
MeTaX
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iul 2012, 01:22
Localitate: Oradea

Re: NEW member

Mesajde lanaiba » 14 Aug 2012, 18:02

cooz tin sa te contrazic, am cumparat wow din a doua saptamana si gw nici nu aparuse cauta pe wiki

GW April 2005 http://en.wikipedia.org/wiki/Guild_Wars

Wow November 23, 2004 http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Warcraft

Poate poti sa zici ca wow este o copie dupe l2 care a aparut cu mult inainte, dar oricum nu asta este important. Nu mai aveam nici bani nici timp pentru inca un MMO


Revin la subiectu intrebarii mele, Sa inteleg ca daca joc ranger sau malee sunt obligat oricum sa`l pun pe tip in down state si apoi sa ma duc langa el si sa`i infig steagu ? Si vi se pare o mecanica ok mai ales ptr un titlu care se vrea EA ? Cum zice si Zybak in video acela, este cam imposibil un 1v2 in cazul asta


Si mai am o intrebare ptr cei care au apucat sa joace beta test si au habar cat de cat de clasele din wow. Ce profesie se apropie cat de cat de Paladinul din wow, Guardian sau Warrior ? Presupun ca Guardian din ce am citit pe ici colo
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: NEW member

Mesajde Valky » 14 Aug 2012, 19:24

@Lanaiba
Considerand ca ai inteles deja ca in GW2 nu se aplica holly-trinity ca in WoW ci variante ce support-class, here you go:
:arrow: da, Guardian este, intr-o anumita masura, similar paladinului, nivel mare de survivability, dar sa nu uitam ca in orice mmorpg, orice clasa care a parut "hero-class" la inceput a fost nerfed la primele patch-uri, nimanui nu-i place sa vada 3 milioane de guardians in joc, nu? (doar un exemplu). Vei avea insa surpriza sa vezi ca de fapt, multa lume spune in joc ca warrior-ul este foarte bun, ca engineer-ul este super bun si de neatins in combat, ca mesmer-ul scapa foarte usor, ca elementalist-ul da damage prea mare, ca rogue-ul a devenit dintr-o data prea bun, ca pets-ii sunt mult mai buni decat in primul beta, etc. iar alti jucatori spun exact contrariul. Ca in orice mmorpg si in special WoW, fiecare cauta sa-si apere propria clasa si uneori sa-si acopere carentele de skill dand vina pe o/p facut altei clase. Evident, este o perioada de cautari in echilibrarea claselor (denumite profesii in GW2) si speram cu totii ca la lansare sa fie cat mai coerent echilibrate;
:arrow: revive (reanimarea din downstate) nu se face instant de catre jucator, dureaza cateva secunde bune, ea poate fi grabita doar daca unul sau mai multi jucatori incearca sa dea revive respectivului in acelasi timp cu cel cazut;
:arrow: da, ca sa omori un adversar trebuie sa-l pui in downstate apoi fie sa dai in continuare in el (il omori mai lent) fie sa infigi artefactul (sulita, steag, whatever) in el si sa-l scoti din downstate in deadstate;
:arrow: ai sa gasesti downstate mechanic foarte util, te scapa de multe ori de necazuri (aka alergat o jumatate de harta daca n-ai descoperit inca waypoint in zona, platit reparatii pentru echipamentul care se strica la fiecare moarte, lasat echipa singura in-fight la un boss)
:arrow: poti sa fii si 1 vs 3, daca i-ai pus pe toti 3 in downstate, poti sa-i omori linistit, nu au suficient timp sa-si dea revive, asta este valabil doar cand te bati cu unul din ei, pui permanent in downstate cate un player si te bati cu al doilea, iar al treilea il resurecteaza permanent pe primul, caz in care insa se aplica aceleasi principii ca si in alte jocuri, daca esti atat de strong incat sa bati singur 3 insi, esti si suficient de rapid ca sa nu-i lasi sa revina in joc (prin run / ressurect / revive). Functia de revive din downstate este mai mult pentru a-i da jucatorului o sansa sa-si continue questing-ul linistit in pve cand a apreciat gresit mobii de care sa se lege sau numarul lor, in pvp nu este utilizabil eficient decat daca esti behind your gang si ai timp sa-ti dai revive. Daca esti singur cu inamicul, nu are nicio valoare, eventual sa-i mai dai un pic de damage din downstate sau sa-i dai evade ca sa-l enervezi mai tare. Chiar si in pve, cand te afli sub aoe-ul boss-ului, risti sa dai revive cuiva si sa mori langa el foarte rapid. In orice caz, cum spuneam, ai sa gasesti foarte util acest downstate dupa ce te obisnuiesti cu el, este mai safe si mai util decat in WoW.
:arrow: pentru exemplificare, ai aici un video relevant -
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: NEW member

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 08:02

Ms frumos Valky ptr timpul acordat, nu am zis niciodata ca nu ar fii util in pve downstateul doar ca in pvp mi se pare ciudat. Eu sunt obisnuit cand omor pe cineva el/ea sa moara.

Si pana la urma steagu ala se infige de la close range sau nu ? Adica daca ma decid sa joc ranger si ma pozitionez bine pe un deal ceva si incep sa trag in inamici, ar fii cam aiurea sa trebuiasca sa ma dau jos sa ma duc sa infig steagu in unu ca ala nu vrea sa moara. Daca se poate infige de la distanta e cat de cat ok

Eu in vanilla wow am jucat druid si hunter. Cand a venit Cata m`am reapucat de wow dar am vrut sa joc ceva nou, am incercat DK ca sa fiu direct lvl mai mare sa scap de low lvl grind. Apoi am vazut cateva video pe net despre paladin (hammer of f*** your face! :D ), am zis sa`l incerc. Am ramas placut surprins de clasele close combat care au si ceva heal. As vrea in GW2 sa incerc tot ceva de genu, de aceea am intrebat care seamana mai mult cu paladinu. Nu cred ca ar fii mai OP doar ca mi se potriveste mie mai mult, imi place sa intru in inamici sa dau in stanga si`n dreapta


p.S: Inca ceva: am inteles ca o sa existe mai multe realmuri/servere. Majoritatea unde o sa jucati ? Sau nu stiti inca ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: NEW member

Mesajde Ronah » 15 Aug 2012, 09:01

lanaiba scrie:
Eu sunt obisnuit cand omor pe cineva el/ea sa moara.

Orice invat are si dezvat. GW2 este un MMO atipic. Daca pleci la drum cu gandirea ca "asa sunt obisnuit" s-ar putea sa ai multe surprize mai putin placute. Parerea me este ca iti trebuie cam 50h de joc pentru a intelege cat de cat mecanismul jocului altfel totul ti se va parea un haos complet.

Pana in prezent cred ca majoritatea se duc pe Ring of Fire. Asa a fost pana acum si cred ca asa va fi si de acum in colo.

Fnishing moves sunt un lucru care creaza atmosfera, una este sa fii fata in fata cu adversarul si alta sa fii un sniper pe un munte indepartat. Vezi "The Punisher"
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: NEW member

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 09:32

EU daca trec de iarna cu jocul asta o sa fiu multumit. Asteptarile sunt prea mari si sper sa nu dezamageasca

Deci, o sa jucam toti pe acelasi server sau comunitatea de romani nu e asa unita ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: NEW member

Mesajde Ronah » 15 Aug 2012, 09:57

lanaiba scrie:
EU daca trec de iarna cu jocul asta o sa fiu multumit. Asteptarile sunt prea mari si sper sa nu dezamageasca
Deci, o sa jucam toti pe acelasi server sau comunitatea de romani nu e asa unita ?


Daca nu ai jucat pana acum nici un beta sau sterss test, ai in seara asta o noua posibilitate daca ai cumparat deja jocul - varianta digitala - prin pre-purchase.
Parerile despre joc sunt impartite. Unii spun ca jocul este revolutionar, altii ca este doar foarte inovator. Chestie de perceptie sau D.E.X.

Serverul ales conteaza doar pentru WvWvW (un pvp mode mai complex) de aceea doar cei interesati de acest game feature se plaseaza pe acelasi server. Pentru orice alta activitate, serverul ales nu conteaza pentru ca poate fi schimbat usor si gratis.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: NEW member

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 11:11

Pai guildele sunt cross account ? Adica daca eu joc pe serverul X si o guilda anume este pe Z o sa pot sa iau parte la activitatile guildei respective in afara de WvWvW ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: NEW member

Mesajde Ronah » 15 Aug 2012, 11:50

lanaiba scrie:
Pai guildele sunt cross account ? Adica daca eu joc pe serverul X si o guilda anume este pe Z o sa pot sa iau parte la activitatile guildei respective in afara de WvWvW ?

Personajele GW2 nu sunt server based. Ele pot calatori gratis pe orice server ca "guest". Asta inseamna ca poti sa joci PVE si sPvP cu oricine pe orice server se afla el.
WvWvW insa tine cont de serverul ales la inceput ca Home Server pentru ca se pune accentul pe idea de lupta dintre servere si nu neaparat intre jucatori ca in SPvP
Este ca si cum nemtii din WW2 cand au vazut ca pierd razboiul ar fi trecut de partea rusilor si s-ar fi considerat rusi pentru a iesi victoriosi. Sigur poti dezerta - adica schimba serverul - dar asta te costa (gems) plus ca trebuie sa astepti si cetatenia (bonusurile din WvWvW vor aparea incepand cu urmatorul meci dupa schimbarea Home Server-ului)
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: NEW member

Mesajde lanaiba » 15 Aug 2012, 11:55

Am vazut ca a postat shob lista serverelor, abia acum mi`am dat seama la ce te refereai cand ai zis de Ring of Fire :)

Ms frumos de replyuri
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Să ne cunoaştem mai bine

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori