Ajutor pentru stream

Discutăm de toate

Ajutor pentru stream

Mesajde Sparks » 11 Mai 2012, 12:18

Ma gandeam sa incep sa fac niste streaming cu gw2, mai ales la pvpuri, nu numai pentur ceilalti, dar ca si sa analizez mai incolo videourile. N-am mai facut stream pana acum ma gandeam poate ma ajutati voi cu ceva [programe? De obicei foloseam Fraps pentru inregistrare video, dar n-am avut hdd destul de mare, ca sa pot inregistra High definition si mult, dar asta sa schimbat. Ce programe recomandati?
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Tudy » 11 Mai 2012, 15:07

Eu unul folosesc XSplit - http://www.xsplit.com - pentru live streams. Am varianta plătită, deoarece are câteva features în plus (e un tabel comparativ pe pagina de achiziție a produsului, mai jos). Aplicația știe lucra cu cele mai populare servicii de streaming (Twitch, Own3d, Ustream, LiveStream etc.) precum și local recording.

Pe lângă asta, luna viitoare vreau să cumpăr și un AverMedia Live Gamer HD pentru gaming streams, ca să reduc impactul de performanță de la encoding/streaming aproape la zero:



În versiunea următoare, XSplit va include suport pentru encoder-ul hardware de pe placa de captura respectiva, până atunci oricum știe folosi sursa video.

Hope this helps! :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Wicked » 11 Mai 2012, 16:13

Placa e super meseriasa, dar are un pret destul de piperat. Chiar si asa, eu cred ca se merita investitia pentru cei care fac streaming/encoding mult.

Acum cativa ani faceam stream cu xfire si nu era chiar asa de stralucit, dar isi facea treaba. Fraps e foarte bun daca ai hard mare si mult timp liber pentru a prelucra ce ai inregistrat.
As vrea sa fac si eu stream, dar nu cred ca pot sa ofer calitate buna din cauza upload-ului meu foarte slab. I'll try.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Cosmo » 11 Mai 2012, 17:55

Nu upload-ul e limitarea, cat processing power. Daca vrei sa faci live stream 1600x1200... tre juice serios.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Sparks » 11 Mai 2012, 19:25

Pai eu am : i5-2500k, Nvidia GTX 560 TI,8gb ram, 2tb hdd+500gb hdd:D
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Ronah » 11 Mai 2012, 22:22

Cea mai importanta componenta a XSplit este doar pentru premium version. Adica nu ai optiune gratis pentru "add game".
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Ajutor pentru stream

Mesajde Tudy » 11 Mai 2012, 23:10

Exact - alternativa e sa faci stream la un screen region (gen tot desktop-ul) sau la o fereastră (și să joci windowed), dar performanța e mult sub opțiunea de Game Source care ia sursa DirectX.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori