POLL: Serverul oficial al comunității

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Pe ce server doriți să jucați?

Chestionarul s-a închis pe data de 20 Aug 2012, 19:14

Aurora Glade
4
3%
Far Shiverpeaks
38
25%
Gandara
13
8%
Seafarer's Rest
100
65%
 
Voturi totale : 155

POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Shob » 18 Aug 2012, 19:14

UPDATE:
Înainte de a vota, vreau să vă gândiți bine la ce alegeți, nu votați doar pentru că vă place numele sau alte motive de genul.
Aveți aici linkurile către fiecare server în parte:
Aurora Glade
Gandara
Far Shiverpeaks
Seafarer's Rest


După lungi deliberări, am compus o listă finală de servere.

Aici vom vota serverul final spre care ne vom orienta ca și comunitate. Poll-ul va fi deschis până Luni (20 August 2012).

Serverele au fost alese având în vedere următoarele criterii:

  1. Diversitate din punct de vedere al naționalității ghildelor (acceptăm doar ghilde EU/UK ca fiind forță majoritară pe respectivul server).
  2. Serverul să nu fie suprapopulat (ca număr estimativ de jucători, nu ghilde), dar nici slab populat.
  3. Să fie un EU server.

Notă: Toate informațiile au fost colectate de pe http://www.gw2guilds.org/.

VOTAȚI
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Xas » 18 Aug 2012, 19:46

Far Shiverpeaks, din ce vad, are cele mai multe aliante create, cred ca o sa conteze asta (la inceput cel putin).
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde noaa » 18 Aug 2012, 20:31

am ales Far Shiverpeaks din cateva motive
1. e in top 3 ca populatie estimata dar nu e cel mai mare (deci nu va fi targetul principal in WvWvW, care presupun ca va fi Desolation)
2. e prognozat a fi un server populat majoritar UK si scandinavi - oameni cu care am avut numai experiente placut in mmo-uri
3. e posibil sa fie ales si de alte ghilde ro
Imagine
I'm not antisocial, I'm just not user friendly
Avatar utilizator
noaa
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Aug 2012, 23:02
Localitate: bucuresti
Nume caracter: noaa

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Daerkas » 18 Aug 2012, 20:44

Dupa pagina web care a puso Shob, am observat ca Gandara este un server neoficial UK (~70% din populatie este din UK) si ca pe Far Shiverpeaks este un server neoficial Dutch/Sweden/+Alte tari. Si am ajuns la concluzia ca Gandara are mai multa populatie care vorbeste limba engleza decat Far Shiverpeaks, dar e ceva obviu ca si Gandara sa aiba populatie nu numai care vorbeste engleza ca pe orice server. Dar asta e opinia mea, e bazata doar pe ce am gasit pe pagina care a puso Shob.
Avatar utilizator
Daerkas
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Aug 2012, 18:18

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Shob » 18 Aug 2012, 20:44

noaa scrie:
3. e posibil sa fie ales si de alte ghilde ro


Ideea ar fi ca toate ghildele din această comunitate să adere la acel server ales după ce se va încheia pollul.

Daerkas scrie:
Dupa pagina web care a puso Shob, am observat ca Gandara este un server neoficial UK (~70% din populatie este din UK) si ca pe Far Shiverpeaks este un server neoficial Dutch/Sweden/+Alte tari. Si am ajuns la concluzia ca Gandara are mai multa populatie care vorbeste limba engleza decat Far Shiverpeaks, dar e ceva obviu ca si Gandara sa aiba populatie nu numai care vorbeste engleza ca pe orice server. Dar asta e opinia mea, e bazata doar pe ce am gasit pe pagina care a puso Shob.


Uită-te și după diversitatea ghildelor. E indicat ca pentru WvW să acoperim cât mai multe timezone-uri.

Și ca o notă, în sensul ăsta, trebuie să ințelegeți că e indicat să avem parte și de ghilde rusești, nordice, vestice, etc.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Valky » 18 Aug 2012, 20:49

Doar un mic reminder pentru voters: cu cat populatia serverului este mai mare, cu atat sansele individuale ale fiecaruia din noi de a astepta in queue sa intram in WvWvW sunt mai mari, pentru ca deocamdata, din cate stiu, limita maxim posibila anuntata de developeri este de 667 playeri per server http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/n ... ns/c381bwu deci nu va doriti sa aveti 5000 de playeri pe server, cu cat mai putini straini, cu atat mai bine pentru noi, nu vreau sa sune xenofobic, dar daca vreti WvWvW peste 4-6 luni fara sa injurati asteptand, asta este realitatea. La un moment dat, cele 3, 4 sau mai multe guilde romanesti vor totaliza cu siguranta peste 700-800 membri. Better start planning now for the future. ;)
Ultima oară modificat de Valky pe 18 Aug 2012, 20:53, modificat 1 dată în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Daerkas » 18 Aug 2012, 20:52

Shob scrie:

Uită-te și după diversitatea ghildelor. E indicat ca pentru WvW să acoperim cât mai multe timezone-uri.

Și ca o notă, în sensul ăsta, trebuie să ințelegeți că e indicat să avem parte și de ghilde rusești, nordice, vestice, etc.


Asta asa este, dar comunicarea in WvW // WvWvW o sa fie mai dificila decat pe un server cu mai multa populatie care vorbeste engleza.
Avatar utilizator
Daerkas
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Aug 2012, 18:18

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Shob » 18 Aug 2012, 20:55

Daerkas scrie:
Asta asa este, dar comunicarea in WvW // WvWvW o sa fie mai dificila decat pe un server cu mai multa populatie care vorbeste engleza.

Aici cred că te înșeli, nici măcar pe RoF nu s-a ivit vreodată problema asta.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Wicked » 18 Aug 2012, 20:58

Pana la urma diferenta intre home servers o sa se vada in WvW, iar singura alianta organizata este FUBAR de pe Seafarer's Rest. Chiar daca nu suna asa de epic, eu zic ca o sa fie un server bun, competitiv si nu in ultimul rand, nu foarte aglomerat.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Shob » 18 Aug 2012, 21:02

Wicked scrie:
Pana la urma diferenta intre home servers o sa se vada in WvW, iar singura alianta organizata este FUBAR de pe Seafarer's Rest. Chiar daca nu suna asa de epic, eu zic ca o sa fie un server bun, competitiv si nu in ultimul rand, nu foarte aglomerat.

/agree, argument valid :)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde lanaiba » 18 Aug 2012, 21:07

De ce nu ati mai ramas la varianta RoF ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Valky » 18 Aug 2012, 21:11

Wicked, exact cele 2 argumente pentru care votasem si eu "Adapostul (caminul) Navigatorilor" (Seafarer's Rest)
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Vespasian » 18 Aug 2012, 21:21

Orice server cu titulatura "unofficial x" va atrage o multime de jucatori neafiliati si casual. Daca asta e un lucru bun sau rau pe termen lung ramane de vazut.
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Floppy » 18 Aug 2012, 21:24

Pe Far Shiverpeaks (unofficial Dutch/Scandinavian server), sunt foarte multe guilde cu peste 100 de membrii care nu au ca si limba oficiala engleza.

Language Members
Dutch 220
Portuguese 100
Swedish 100
Norwegian 350
Russian 150
Scandinavian 100
Swedish 100
Danish 150
Swedish 152
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Ronah » 18 Aug 2012, 21:59

Floppy scrie:
Pe Far Shiverpeaks (unofficial Dutch/Scandinavian server), sunt foarte multe guilde cu peste 100 de membrii care nu au ca si limba oficiala engleza.

Language Members
Dutch 220
Portuguese 100
Swedish 100
Norwegian 350
Russian 150
Scandinavian 100
Swedish 100
Danish 150
Swedish 152


TOTAL ~1400. Ce facem cu restul pana la cateva zeci / sute de mii?
Cum am mai spus intr-un mesaj la un alt subiect, majoritatea populatiei se formeaza in-game, nu pe site-uri.
Cei care la alegerea serverului vor vedea ca scrie [FR],[DE] [ES] si nu vor sa vorbeasca acele limbi, se vor duce la intamplare pe celelalte servere in functie de cum le place numele serverului respectiv.
Asa cum unii dintre membrii acestui forum abia au auzit de joc zilele acestea, vor fi cu siguranta foarte multi care abia cand vor vedea jocul in magazine vor afla de el.
Craciunul sau alte sarbatori inca nu au venit. Atunci cand vor veni va fi un nou boom de jucatori noi datorita cadourilor. La fel se va intampla de fiecare data cu diveresele ocazii.
Credeti ca acestia stiu macar ca exita comunitati impartite pe servere?
Noi vorbim aici din punctul de vedere al celor 100-150 de membri activi ai acestui forum, pentru ca restul pana la 700 sunt doar asa ca sa fie si ei inscrisi si aici ca de altfel in multe alte locuri probabil.

si pentru a incheia, dau un citat de pe site-ul oficial
Citat:
At launch, players will be able to transfer between worlds freely. However, once server populations have largely settled and stabilized, world transfers will be restricted to once a week and cost a variable amount of gems based on the population of the world being transferred to.

asa ca este destul timp sa se decida lumea "la fata locului" pe ce server sa se stabilieasca.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Floppy » 18 Aug 2012, 22:33

Am scris doar guildele cu membrii peste 100. Nu sunt nici pro nici contra acestui server, doar am vrut sa subliniez ca majoritatea guildelor sunt din scandinavia, nu doar cele scrise de mine mai sus si ca trebuie sa luam in considerare acest lucru.
Ai dreptate ca deocamdata nu vor fi serverele pline, dar ma gandesc ca in momentul in care vor cumpara jocul mai multi, o sa intre pe reguinile une sunt majoritari. Cred ca se poate vedea o anumita tendinta pe anumite servere si doar la lansare va fi transfer free of charge , cei care vor veni dupa nu o sa mai beneficieze de acest lucru.
Just my opinion.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde L3gi0naru » 18 Aug 2012, 22:35

eu am ales Gandara din 2 motive - cunosc o ghilda destul de maricica care va fi acolo , cu care eu am mai jucat pe alte jocuri , si 2 este cea mai curata . la ce ma refer ? :

-Far Shiverpeaks >>> (38%v EN, 22%v NL, 11%v SL)

-Gandara >>> (69%= EN)

-Seafarer’s Rest >>> (46%^ EN, 14%v CZ)

-Aurora Glade >>> (81%v EN)

de ce sa stau undeva cu 38% sau 46% vorbitori de engleza? Si de ce sa ma duc pe cele full? cand eu in beta abea intram pe wvwvw cand "cica" nu eram atat de multi, acu sa fiu sigur ca nu am sansa sa intru....
L3gi0naru
Gladium
 
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2012, 20:25
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Angelium

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Valky » 18 Aug 2012, 22:41

Totusi, in Beta limita de jucatori per server pentru WvWvW a fost setata la doar 160 din cate imi amintesc, nu la 670.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde aliosha » 18 Aug 2012, 22:48

eu sper din suflet ca legio gemina sa mearga pe gandara pt ca mai am cativa amici englezi care merg acolo si as fi super incantat.
aliosha
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Iul 2012, 16:56
Nume caracter: Soulsweeper

Re: POLL: Serverul oficial al comunității

Mesajde Tormentor » 18 Aug 2012, 23:21

eu sper ca toti cei care au votat "Far Shiverpeaks" s-au gandit bine la alegerea lor. Eu am votat Gandara deoarece consider ca e cel mai potrivit server din cele propuse.
Avatar utilizator
Tormentor
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 25 Apr 2012, 20:12
Nume caracter: Tormentor

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 11 vizitatori