Ubuntu

Discutăm de toate

Ubuntu

Mesajde Markus Clouser » 11 Apr 2012, 12:12

Salutare,

Eu am folosit Ubuntu o perioada (Feisty Fawn) dar pe atunci nu mergeau toate programele pe care le foloseam eu.

Intentionez ca dupa ce imi iau alt PC sa am unul doar pe Ubuntu.

In curand, versiunea 12.04 pe care abia o astept.

Skip la 1:20 pentru intro si la 10:25 pentru setarile Compiz (efecte pentru aproape orice, recomand!)


Sansele sunt foarte mari sa renunt la windows daca pot sa rulez si Guild Wars 2 pe el, Photoshop, sau 3D programs merg chiar bine asa ca asta nu mai e de mult o problema.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Ubuntu

Mesajde Ronah » 13 Apr 2012, 20:45

Interesant clip. Din cate stiu acest Ubuntu este gratis. Cred ca ar trebui folosit in special de institutiile de stat - primarii, prefecturi, etc -si organizatiile non-profit pentru a reduce astfel cheltuielile cu licentele de Windows, Office, etc. si astfel acesti bani ar putea fi folositi in alte scupuri utile societatii. Ok, exclud avarianta ca banii ar intra in buzunarele "alesilor" pentru ca imi place sa cred ca mai exista si oameni corecti in Romania.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Ubuntu

Mesajde Markus Clouser » 13 Apr 2012, 21:40

Da. Este gratis.

Pe lângă asta, mai toate aplicațiile sunt gratis și pentru o trecere mai lină de la Windooze exista o sumedenie de aplicații ce seamănă foarte mult cu "originalele".
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Ubuntu

Mesajde Valky » 14 Apr 2012, 13:47

Markus,
200 % agree, Linux rocks.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori