Merita?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Merita?

Mesajde Bilibastrocea » 05 Sep 2012, 15:27

Buna ziua tuturor.

Ca orice jucator de Guild Wars urmaresc de ani buni informatiile scapate de Anet in ceea ce priveste evolutia GW2. Nu am prins close beta si regret asta, dar am ratat intentionat trenul cu preorders. Asa am scapat de achizitionat FF14, SWTOR sau TSW.
Acum am ajuns la limita cu rabdarea si vreau sa-l cumpar. Dar inainte de asta vreau sa aud citeva pareri avizate. Cat de jucabil este jocul in acest moment? Ma refer la buguri, liste de asteptare, lag, crash-uri etc.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.
Bilibastrocea
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Sep 2012, 14:13

Re: Merita?

Mesajde B3aT » 05 Sep 2012, 15:30

Cel mai sigur te uiti pe lista lor de known issues, http://wiki.guildwars2.com/wiki/Game_status_updates
Jocul e jucabil ...inafara de Trade system ..si lista de asteptare din WvW. Lag nu am avut cel putin eu decat in ziua de lansare.
Daca ai multe asteptari si nu vrei sa strici experienta eu zic sa mai stai 2 sapt sa fie totul perfect.

Inca mai adauga lumi noi iar transferul este gratuit pana se aseaza lumea.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Merita?

Mesajde cosmin » 05 Sep 2012, 15:36

pana ieri nu am vazut cum arata ah-u , in rest am facut pve si mergea binisor dar avea multe proleme cu loginul in joc . Incet incet se rezolva problemele actuale si acu.... ori ca il iei acum ori ca il iei mai tarziu .... tot nu pierzi ceva ca nu are taxa lunara. Poti sa il cumperi acum si sa joci si peste 2 ani
cosmin
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 46
Membru din: 29 Iun 2012, 15:56
Nume caracter: Cosmin

Re: Merita?

Mesajde MosGerila » 05 Sep 2012, 19:50

N-am avut lag nici la lansare si nici acum cu toate pe Ultra. PVE e super ok, PVP nu am jucat, dungeon facut de 2 ori - totul OK, si World vs World ieri mai mult de 5-6 ore si am asteptat aprox 15 min ca sa intru ( cat am apucat sa fac un event in apropiere unde eram ), iar in WvW nu a fost lag , poate foarte putin cand erau batalii de peste 30 vs 30 de oameni. Exact ca si tine am facut cu Swtor, insa m-am ars cu Diablo 3 pe care acum se pune praful. Din puntul meu de vedere, eu zic ca merita GW2 toti banutii si e chiar peste asteptarile mele ( care erau foarte mari dupa multe dezamagiri cu alte jocuri ).
Pain is Temporary! Glory is Forever!
Imagine
Avatar utilizator
MosGerila
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2012, 20:21
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: MosGerila

Re: Merita?

Mesajde Ronah » 05 Sep 2012, 21:48

Spui ca ai fost jucator de GW1. Nu stiu cat de mult te-a atras acesta dar personal consider ca GW1 este mult mai reusit decat GW2. Lasand la o parte bug-urile, lag-urile, jocul aduce elemente inovatoare in genul MMO dar pierde mult din feeling-ul pe care il are GW1. Daca facem comparatia dintre GW2 si alte MMO-uri, sigur se detaseaza fata de acestea in privinta gameplay-ului, dar in alte privinte - expl. grinding-ul - nu se detaseaza de loc. Iti da acelasi sentiment de plictiseala ca toate celelalte. In foarte multe cazuri te gasesti de unul singur pe zone relativ mari si trebuie sa faci totul dandu-ti impresia ca joci un single player nu un MMO. In GW1 nu era nevoie sa faci toate quest-urile pentru a ajunge la lvl 20 si astfel sa poti sa bati tot jocul, aici, trevuie sa ai un "recemended level" pentru a putea face personal story-ul. In alta ordine de idei, in GW1 puteai teoretic de la lvl 2 sa ai max armor si max weapons, nu ca ti-ar fi dat mai multa putere pentru ca nu aveai atribute points pentru asta - dar nu iti dadea senzatia ca esti un noob. Merita sa gasesti o arma cool cu un persoanj si sa o poti da unui alt persoanj de-al tau fara ca acesta sa fie un "required level". Una peste alta, GW2 este un MMO frumos, dar mult prea plictistor comparat cu GW1. Cel putin acolo stiai ca atunci cand intri in explorable esti singur si nu iti crea impresia ca mai esti cu altii. Aici, in GW2, desi vezi jucatori pe langa tine, nu sunt atlceva decat niste pixeli miscatori pentru ca NPC-urile mai vorbesc cate ceva din cand in cand, pe cand jucatorii nu spun nici macar "Hi". Partea de intereactiune sociala in GW2 este mult inferioara celei din GW1. Daca ai fost un jucator de WoW si altele asemanatoare si ti-au placut, atunci, GW2 merita, daca nu ti-au placut, atunci GW2 nu merita deloc efortul.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Merita?

Mesajde Monk » 09 Sep 2012, 23:36

Ronah scrie:
Spui ca ai fost jucator de GW1. Nu stiu cat de mult te-a atras acesta dar personal consider ca GW1 este mult mai reusit decat GW2. Lasand la o parte bug-urile, lag-urile, jocul aduce elemente inovatoare in genul MMO dar pierde mult din feeling-ul pe care il are GW1. Daca facem comparatia dintre GW2 si alte MMO-uri, sigur se detaseaza fata de acestea in privinta gameplay-ului, dar in alte privinte - expl. grinding-ul - nu se detaseaza de loc. Iti da acelasi sentiment de plictiseala ca toate celelalte. In foarte multe cazuri te gasesti de unul singur pe zone relativ mari si trebuie sa faci totul dandu-ti impresia ca joci un single player nu un MMO. In GW1 nu era nevoie sa faci toate quest-urile pentru a ajunge la lvl 20 si astfel sa poti sa bati tot jocul, aici, trevuie sa ai un "recemended level" pentru a putea face personal story-ul. In alta ordine de idei, in GW1 puteai teoretic de la lvl 2 sa ai max armor si max weapons, nu ca ti-ar fi dat mai multa putere pentru ca nu aveai atribute points pentru asta - dar nu iti dadea senzatia ca esti un noob. Merita sa gasesti o arma cool cu un persoanj si sa o poti da unui alt persoanj de-al tau fara ca acesta sa fie un "required level". Una peste alta, GW2 este un MMO frumos, dar mult prea plictistor comparat cu GW1. Cel putin acolo stiai ca atunci cand intri in explorable esti singur si nu iti crea impresia ca mai esti cu altii. Aici, in GW2, desi vezi jucatori pe langa tine, nu sunt atlceva decat niste pixeli miscatori pentru ca NPC-urile mai vorbesc cate ceva din cand in cand, pe cand jucatorii nu spun nici macar "Hi". Partea de intereactiune sociala in GW2 este mult inferioara celei din GW1. Daca ai fost un jucator de WoW si altele asemanatoare si ti-au placut, atunci, GW2 merita, daca nu ti-au placut, atunci GW2 nu merita deloc efortul.


imi place mult cum ai explicat
Monk
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2011, 15:39

Re: Merita?

Mesajde stevecelrau » 10 Sep 2012, 10:04

Ronah din cate stiu tu ai ales alt server decat Seaferer's Rest :) Eu mereu ma intalnesc cu cate cineva din guilda in timp ce explorez si facem un party "ad-hoc" si facem cateva events impreuna. Si e misto senzatia cand te bati cu un mob mai greu sau un veteran, elite si cand ti-o cam iei pe cocoasa te trezesti ca apar alti oameni care vin sa te ajute.

Ca fost jucator de GW1, cu 7 ani in spate, si pentru care am renuntat la orice alte jocuri, pot spune cu mana pe inima ca GW2 este mult mai bun. Faptul ca GW1 era total instantiat si adaugarea eroilor a facut ca jocul sa fie mai mult un fel de online RPG decat un MMO. GW2 a corectat aceasta greseala.

Si sa nu uitam ca GW2 este un MMO - Massively multiplayer online. Este gandit sa nu te joci solo, ci in party. Si jocul chiar te impinge in aceasta directie, de multe ori mai multi jucatori se aduna la dynamic events si isi fac singuri viata mai usoara.

Per total, din punctul meu de vedere, GW2 merita :mrgreen:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Merita?

Mesajde Valky » 10 Sep 2012, 10:14

As adauga o mica opinie: daca cineva se trezeste suddenly singur pe harta intre mobi de lvl mare si jucatori straini pixelati care nu spun nici macar "hey", inseamna ca ori nu are guild, ori nu intelege care este scopul unui guild. Socializarea la nivel server este de obicei o experienta facultativa, aleatorie si de multe ori neplacuta. Pentru socializare exista guilda, acei prieteni alaturi de care alegi sa-ti petreci cativa ani din viata in-game. Personal, nu ma intereseaza sa socializez cu John sau Ivan de pe server, ci cu Vasile din guild, socializarea la nivel server international este potrivita pentru cei care nu reusesc sa se integreze intr-un guild si prefera PUGs unde nu au responsabilitatea actiunilor si limbajului.
Si da, jocul MERITA ! Each and every penny. Just my opinion.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Merita?

Mesajde Khasar » 10 Sep 2012, 10:17

Valky scrie:
As adauga o mica opinie: daca cineva se trezeste suddenly singur pe harta intre mobi de lvl mare si jucatori straini pixelati care nu spun nici macar "hey", inseamna ca ori nu are guild, ori nu intelege care este scopul unui guild. Socializarea la nivel server este de obicei o experienta facultativa, aleatorie si de multe ori neplacuta. Pentru socializare exista guilda, acei prieteni alaturi de care alegi sa-ti petreci cativa ani din viata in-game. Personal, nu ma intereseaza sa socializez cu John sau Ivan de pe server, ci cu Vasile din guild, socializarea la nivel server international este potrivita pentru cei care nu reusesc sa se integreze intr-un guild si prefera PUGs unde nu au responsabilitatea actiunilor si limbajului.
Si da, jocul MERITA ! Each and every penny. Just my opinion.
Cheers


Total de acord. Pana acum, atunci cand am avut chef sa joc putin solo, am jucat solo. Cand am avut nevoie de party sau am vrut sa joc alaturi de Ion, Gheorghe ori Vasile, am jucat alaturi de ei sau am rupt/fost rupti in WvW. Si de multe ori mi s-a intamplat, solo fiind, cand eram la greu luand bataie, sa apara 1-2-3 jucatori din senin care sa-mi salveze pielea, si sa le zic pe romaneste ori inglezeste: "muultam fain mai flacai".
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Merita?

Mesajde Markus Clouser » 10 Sep 2012, 11:20

Ronah scrie:
GW1 este mult mai reusit decat GW2

Respect.

tl;dr - PvE-ul este MULT mai ușor, sans dungeons.

Chiar și atunci când joci cu full party + extra pe o harta și faceți toti 100%, pe voip, parcă tot nu e aceași interacțiune ca în GW1. Nu zic că e un lucru rău, este ceva (oarecum) inedit să fi self-sufficient, dar îmi e dor de VQ-urile pe care le făceam cu full party in GW1. Deocamdată, acel sentiment îl am doar în dungeons, WvW și SPvP. PvE-ul este prea ușor, mult prea ușor comparativ cu GW1 și pentru mine asta este o mare dezamăgire. Nici măcar eventurile mai dificile (și nu mă refer aici la Shatterer sau alte lucruri de genul, ci strict eventuri dificile) nu-mi dau acel feeling de teamwork. Întradevăr, încă dăm ping la targets și facem combos, dar nu e la fel.

Am făcut greșala să intru după release in WvW și SPvP înainte să-mi termin 100% world și acum parcă nu mai am tragere de inimă (pun intended) să termin PvE.


Valky scrie:
Socializarea la nivel server este de obicei o experienta facultativa, aleatorie si de multe ori neplacuta. Pentru socializare exista guilda, acei prieteni alaturi de care alegi sa-ti petreci cativa ani din viata in-game.


Și de asta este așa socializarea la nivel de server. Chiar și tu poți face o schimbare pe /m și o să vezi cât de repede îți transformi un player cu care ai bătut un event într-un guildie / amic bun. True story. Nu vreau să te "cert" sau să îți "reproșez", nici măcar nu suntem pe același server așa că nu am niciun interes, dar când sunt mai mulți oameni cu atitudinea asta, atunci apar și problemele.

Merita?
Da.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Merita?

Mesajde Valky » 10 Sep 2012, 12:44

Nu putem merge toti cei 6 miliarde de pamanteni la televizor sa expunem tuturor problemele fiecaruia si sa socializam la nivelul dorit de socializare, pentru ca pur si simplu nu se poate din motive deopotriva subiective si obiective. Faptul ca putem da un buna ziua sau adresa o intrebare pe server chat este o interactiune minima, in niciun caz la nivelul SOCIALIZARII mentionate de Ronah. Cat despre atitudine, cred ca ar trebui sa privesti catre cele 2000 de conturi banate pentru agresivitate, hartuire verbala, limbaj indecent scris cu spatii ca sa ocoleasca Profanity Filter si nume de cont cu diverse conotatii rasiste / xenofobe, asta in conditiile in care nucleul de baza al jucatorilor este format din cea mai de calitate comunitate, aceea a jucatorilor de GW1. Nu, nu vreau sa vorbesc lumii intregi la ProTv despre problemele mele si nici nu vreau sa ascult frustrarile si aberatiile puerile ale lumii intregi, nici sa aflu ce gluma de 2 lei s-a mai spus pe server despre Chuck Norris sau injuraturile "mature" dintre 2 copii nesupravegheati gen "your mom's ass is fatter than Zaitan's" (spelling corect arareori). Si consider ca sunt indreptatit sa am aceasta "atitudine". Dar deja dam amandoi in off-topic, scuze.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Merita?

Mesajde Bilibastrocea » 13 Sep 2012, 15:23

Multumesc mult pentru toate informatiile.
E clar sunt convins, m-am convins, am sa cumpar jocul. Serverul nu mai incape discutie va fi Seaferer's Rest, vreau sa fac parte dintr-o comunitate nu vreau sa joc de unul singur.
Acum ar mai fi o singura problema: daca nu gasesc jocul de cumparat la vreun magazin aici in zona se lasa cu genocid, rabdarea mea se va sinucide in fata Casei de Cultura.
Cum plec de la work ma duc la cumparaturi. Urati-mi bafta si sper sa ne vedem in joc deseara.
Bilibastrocea
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Sep 2012, 14:13

Re: Merita?

Mesajde Tudy » 13 Sep 2012, 15:27

-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Merita?

Mesajde Bilibastrocea » 13 Sep 2012, 18:49

Multumesc mult Tudy, dar dupa dezamagirea din dupa-amiaza asta - nu numai ca nu au jocul dar chiar si la comanda nu e deloc sigur ca pun mana pe joc, cum am ajuns acasa am lansat o comanda online cu optiunea extraspeed.
Daca eram cu citeva ore mai inspirat faceam comanda direct de la munca. Asa probabil astept pina luni.
Bilibastrocea
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Sep 2012, 14:13


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori