Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Discutăm de toate

Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 08 Mai 2012, 04:27

DE CE GUILD WARS 2 CU NOSTROMO SI NAGA ?
Orice gamer care a simtit nevoia sa-si imbunatateasca performanta de joc si confortul de gaming a trebuit sa recurga la cateva trucuri menite sa-i creasca eficienta si placerea de joc. Am sa dau cateva exemple din ceea ce putem face pentru a atinge acel confort si acea performanta, iar link-urile nu sunt neaparat un "must", insa sunt recunoscute de gameri ca fiind printre cele mai bune in domeniu:
:arrow: - un tuning al router-ului si optiunilor de bandwidth din OS.
:arrow: - un birou / o masa de gaming cat mai curata (in sensul eliberarii de obiectele inutile), o mini-lampa nocturna poate fi utila, orientata spre sensul privirii utilizatorului, intrucat estompeaza oboseala de contrast.
:arrow: o pereche de ochelari pentru de gaming pentru "lumina ochilor tai" si acel contrast-edge care te ajuta sa spottezi mai rapid orice pe ecran http://www.gunnars.com/products/advance ... g-eyewear/
:arrow: - un sistem special configurat pentru gaming (si nu neaparat cu NVIDIA GTX 690 / AMD Radeon MSI R7970 Lightning, SLI HDD, 16 GB RAM Corsair si alte bunataturi) cu un monitor de 19-27 inch http://computers.toptenreviews.com/gaming/
:arrow: - un scaun mai confortabil, de preferat inalt sau cu tetiera si neaparat body-embracing shape si brate (face minuni cand stai multe ore "ON") http://gamamag.ro/products/Scaun-Sport-de-Birou-FK.html sau daca nu http://www.needforseat.de/eu_english/ (courtesy to Ronah & Xas)
:arrow: - un mouse-pad format mare (cel putin 300X240) cu aderenta buna, de preferat cu suport pentru incheietura mainii (wrist-rest) si cu double side pentru speed+high precision vs adherence+half precision pentru adaptivitate la orice tip de joc (ca un exemplu, shooterele au nevoie de speed+high precision pentru acurate targeting F&F-Fire&Forget, mmo-urile au nevoie de adherence+half precision pentru circling strafe) http://gaminggear.ro/razer/86-razer-vespula.html
:arrow: - un keyboard mecanic silentios si de precizie, cu wrist-rest pentru incheietura mainii si cu anti-ghosting de calitate (prevenirea de bounce-back si blocaje sau nepreluarea tuturor comenzilor prin suprapunerea comenzii repetate rapid pe aceeasi tasta) http://gaminggear.ro/razer/608-razer-bl ... imate.html sau chiar un keypad separat pentru mana stanga (de preferat tot cu suport pentru incheietura mainii) http://gaminggear.ro/razer/804-razer-no ... eypad.html
:arrow: - un mouse (de preferat laser, nu IR) cu mai mult de 4 butoane functie de complexitatea jocului, cu fir (elimina riscul interferentelor cu alte dispozitive din casa si nu te lasa niciodata balta cu acumulatorii descarcati in mijlocul raidului), cu suprafata cauciucata anti-transpiratie si o precizie de cel putin 5000 DPI http://gaminggear.ro/razer/729-razer-na ... mouse.html
:arrow: - un mouse-bungee ca sa nu te incurci niciodata in firul mouse-ului http://gaminggear.ro/117-roccat-apuri.html
:arrow: - casti cu 3.1/5.1/7.1 surround daca placa de sunet o permite, cu fir, cu microfon de calitate si rezistent, cu full circumaural design pentru izolare fonica maxima pentru usual gaming http://gaminggear.ro/razer/83-razer-megalodon.html si un set de casti wireless pentru cand esti in pauza si vrei sa auzi chemarea team-leader-ului (any type)
:arrow: - un mini-frigider la indemana pentru noptile lungi de raiding in verile fierbinti http://www.google.com/products/catalog? ... CFYQ8gIwBA
:arrow: - rebinding la tastele de cursor WASD in tastele ESDF, pentru a dispune de 3 taste suplimentare vitale in stanga http://www.youtube.com/watch?v=kZLPzCuejWQ
:arrow: - antrenament in "running the duck" (alergarea ratzei, sau "hide&seek"-de-a v-ati ascunselea, adica evitarea urmaritorului prin interpunerea permanenta intre tine si adversar a unui obstacol care ii obstructioneaza acestuia LoS - Line of Sight), antrenament in left sau right strafe cu mentinerea targetului pentru evitare in timp ce castezi/tragi si antrenament in "circling strafe" (alergarea rapida in cerc in jurul adversarului, in ambele sensuri succesiv, utilizand cursorul left-right si deplasarea laterala de mouse cu apasand pe butoanele de mouse sau keypad mapate pentru skills/spells http://www.youtube.com/watch?v=0WOUwxwz ... =endscreen
:arrow: - eliminarea totala a clicking-ului pe butoanele de skills/spells (cei care au inteles diferenta intre gamerii "clicker" si "non-clicker" stiu ca intr-un PvP combat 1v1 care dureaza 3-6 minute, se poate ajunge chiar si la o intarziere totala cumulata de 7-15 secunde timp mort, si acesta creste exponential odata cu timpul total de combat, datorita intarzierilor de move&click, mai ales cand jocul necesita foarte multe butoane pe interfata. Este ca si cum timp de 15 secunde ai sta degeaba, lasand adversarul sa faca ce vrea, adica fail garantat). Acest lucru se face doar prin key-binding si macros, ceea ce presupune un minim de cunostinte si ceva efort pentru rezultate bune/ De aceea, pentru a usura munca userului, o varianta foarte confortabila si eficienta este utilizarea keypad-ului RAZER NOSTROMO si a mouse-ului RAZER NAGA.

:!: Cei care vor juca elementalist in Guild Wars 2, stiu ca vor avea de utilizat un total de 25 de butoane (4 attunesX5 skills + 5 utility skills), chiar daca la prima vedere cooldown-ul dintre attunes switching este suficient de mare ca sa ai timp de clicking. Pentru cei care vor juca elementalist si vor sa foloseasca Nostromo pentru left-hand si Naga pentru right-hand, dau mai jos varianta cea mai simpla de mapping (click pe imagini si scuze pentru rush-design facut in Word) a butoanelor pentru amandoua, varianta pe care am folosit-o in BWE si care nu presupune aproape deloc modificarea key-binding-ului existent deja in joc.
De remarcat urmatoarele:
- la Nostromo nu am mapat D-key (butonul mare rotund tip consola, este atribuit implicit drept cursor, nu este eficient pentru deplasare).
- butoanele mapate pe Nostromo pentru left-strafe, back-strafe si right-strafe sunt pentru pentru dodge&roll (double-tap left, back, right).
- Nostromo poate avea pana la 8 setups diferite de mapare, care pot fi schimbate cu butonul rotund mic.
- pentru Naga nu am mapat nicaieri butonul 1 de weapon skills (este auto-shoot si poate fi activat oricand cu dublu click pe tinta) si butonul 6 (cel de healing, intrucat este mapat pe Nostromo), iar celelalte 4 (left) si 2 (up left) butoane disponibile la Naga pot fi mapate cu orice comenzi considerate utile de jucator (gen H-Hero, M-Map, I-Inventory, etc.)
Imagine Imagine

Imagine Imagine
Doar ca un reminder, cele 2 produse nu au CD-uri inbox cu drivere, trebuie descarcate si driverele (sistemul Synapse) si Firmware updater de pe site-ul Razer http://www.razersupport.com/index.php?_ ... ds&_a=view
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Phinto » 08 Mai 2012, 09:55

Cu tot respectul Valk. Foarte bun topic dar nu m-am putut abtine.

Sa nu uitam de casca anti stun.


Imagine
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde sebi » 08 Mai 2012, 10:11

Felicitari pentru topic!
Cred ca ai cuprins toate lucrurile pe care un gamer adevarat le-ar putea avea / dori, chiar daca pretul pentru toate probabil ca depaseste bugetele alocate gameing-ului a multora dintre noi.

Oricum, pentru cine isi face cate un upgrade, acest topic poate fi un ghid excelent.

Multumesc inca o data, pentru mine personal a fost lectura buna si chiar am gasit urmatorul lucru care pe care o sa mi-l cumpar, si anume un scaun. :)
Avatar utilizator
sebi
Gladium
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Apr 2012, 23:36
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Alleria Fall

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Phinto » 08 Mai 2012, 10:44

Foarte bun un mouse bungee dar eu am improvizat ceva de genul. Am lipit cu scoci firul de marginea monitorului. Arata naspa dar isi face treaba:).
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Xas » 08 Mai 2012, 10:45

Foarte foarte bun, multumesc si eu frumos pentru ca ai avut timp sa acoperi tot ce era esential. Eu vreau sa-mi cumpar o tastatura noua de gaming, si oscilez intre http://www.marketonline.ro/tastaturi/tastatura-gigabyte-k8100 si Black Widow/Anansi de la Razer. Totusi, nu stiu care e mai buna Black Widow sau Anansi, stiu ce au fiecare in parte, dar care e mai buna vreau sa aflu.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde MinD » 08 Mai 2012, 12:39

Eu unu am Razer Naga (Molten Edition) si sunt foarte multumit de el cand joc un MMO Game, are o dimensiune care cade bine pe mana si are in software optiuni specifice MMO-urilor . Sincer recomand si isi merita bani.
Despre Razer BlackWidow Ultimate Gaming Keyboard nu stiu ce sa zic o optiune mai ieftina este SteelSeries MERC Stealth US care este facuta cu cap (este doar o parere).
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 08 Mai 2012, 12:44

Multumesc pentru topic, foarte interesant!

Insa eu sunt de alta parere la anumite subiecte si iata de ce:

Ochelari de "gaming" sunt de fapt ochelari yellowtinted. Se gasesc la majoritatea magazinelor de ochelari si la random tarabe. Mult mai ieftini.

Un monitor mai mare de 24 nu e indicat pentru gaming decat daca stai in pat si joci cu controllerul.

Un keyboard mic cu cat mai putine taste (ex fara numpad) si fara wrist-rest. Wrist-rest-ul ocupa spatiu. Fie vb intre noi, wrist-rest-ul e mai mult pentru scris mult si nu neaparat pt gaming, dar asa ne sunt vandute produsele. Daca ai o tastatura mica si o aranjezi in asa fel incat sa nu faci carpal tunnel e perfect.

Mouse fara fir pentru mine. Am un Logitech MediaPlay de Muuuuulti ani. A trebuit sa-i schimb clickerele! Nu vreau sa vad cabluri pe birou si lagul este mult prea mic pentru a fi sesizat (si da, joc multe shootere).

Casti surround. Doar daca vrei sa fie mai immersive sau daca folosesti surround voip.

Mini frigider = cutie de suc. Cutia costa mai mult decat sticlele de 2.5L de suc. Propun un dozator La Fantana cu apa sau gheata si un pai pentru a limita doza de suc bauta (mai ales daca nu e suc light sau zero)

Rebinding doar daca e un must. E nevoie de mult antrenament pentru tastat si pentru ajuns la CTRL, tab, etc (mai ales pe tastaturile mamut pe care le au unii gameri).

De asemenea, eu propun o alternativa de la logitech:

Logitech G13 și Logitech G700

ImagineImagine
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Xas » 08 Mai 2012, 12:57

Legat de ochelari, de fapt de reducerea luminozitatii monitorului care pe mine ma cam deranjeaza, eu folosesc http://stereopsis.com/flux/: programezi sa seteze lumina monitorului sa devina mai calda si placuta ochiului, in speciala seara cand e intuneric afara. Eu am setat si ziua pentru ca ma cam deranjeaza lumina monitorului meu LED (e de 23"). Nu stiu daca e de la monitor sau de la lumina de neon de la facultate. Folosesc si ochelari pentru distanta/PC pentru ca imi obosesc ochii daca stau mult in fata PC-ului.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 08 Mai 2012, 12:59

Atentie cu flux. Odata instalat, se scoate foarte greu. E nevoie de recalibrare de monitor prin placa video, etc, altfel revine la lumina calda.

E known issue si nu se intampla mereu, dar ca sa stiti.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Xas » 08 Mai 2012, 13:28

Markus Clouser scrie:
Atentie cu flux. Odata instalat, se scoate foarte greu. E nevoie de recalibrare de monitor prin placa video, etc, altfel revine la lumina calda.

E known issue si nu se intampla mereu, dar ca sa stiti.


Hm, buna asta, chiar nu stiam. Sincer, eu nu imi doresc lumina initiala, chiar ma deranjeaza si ma ustura ochii dupa un timp, plus ca nu mai vad bine la distanta pentru un moment.
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Larry 2F » 08 Mai 2012, 13:31

O vreme eu mai stau cu tastatura standard, dar cred ca imi fac "upgrade" inspre mousul asta sau ceva similar cu ~5 butoane. Mai tarziu, daca sesizez ca am nevoie, poate ma orientez spre G13. In afara de GW1/2, nu joc decat Europa Universalis si RPG-uri vechi (poate termin si eu Baldur's Gate :\), deci nu am nevoie de controllere fancy.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Cronos » 08 Mai 2012, 14:48

Foarte interesant topicul, dar as avea niste lucruri de adaugat.

Nu vad de ce un jucator de ele are nevoie de 24 de butoane...acel 4x5 e calculat eronat. Defapt ar trebui sa fie 4 ( tasta pentru fiecare attunement) + 5( spells) + 5 (utility skills )

Iar legat de ochelarii yellow tinted, e o chestie pe care mai mult o consider moft decat ceva util. Nu iti mentin uscati ochii sau ce mai preciseaza acolo. Fun factul legat de ochelarii yellow tinted este ca elimina aberatiile cromatice specifice undelor de lumina de lungimi diferite. Ca o mica chichita, sistemul optic ocular desi focalizeaza aproape perfect lumina pe retina, undele albastre tot se vor forma usor in fata retinei iar cele rosii putin in spate(refractia difera usor pentru lungimile de unda). Asta ar fi argumentul ca obtii o imagine mai sharp si anumiti sportivi (putini pe lume) ii folosesc in competitii. In rest daca vrei, poti sa joci si cu ochelari de soare de la tarabe (vorba lui Markus :) ) Sau daca chiar tii la ochi atat de mult, nu joci full night :)

In rest e ok, as vrea si eu un mini fridge, dar mi-e ca sta cu bere si adorm pe fotoliul ala superb :D
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 08 Mai 2012, 15:29

De fapt ochelarii yellowtinded schimba in principal temperatura culorii pana sa ajunga la ochi. De asta e mai relaxant sa ai ochelari heliomati+antireflex la PC sau yellowtints.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 08 Mai 2012, 17:17

Sigur, baieti, aveti perfecta dreptate, cine doreste sa foloseasca ochelari de taraba, mouse wireless pentru shootere sau fire lipite cu banda adeziva pe post de bungee si apa de la robinet, este liber sa o faca, traim intr-o democratie a gaming-ului, no hay ningun problema. :)
@Cronos, ai dreptate, nu s-a inteles corect din cauza formularii mele defectuoase, acolo doream sa ma refer la un total insumat de butoane "virtuale" diferite, adica 25 "skills". Ca butoane de click-uit sau de apasat fizic pentru attunes si skills asa este, sunt doar 14. Mi-a venit ideea sa scriu post-ul pe la 4 dimineata, asa ca fiti ingaduitori, please.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Markus Clouser » 08 Mai 2012, 17:21

Sper ca nu m-ai inteles gresit, no bashing intended, ci doar niste tips de la cum sa-ti economisesti bani la cum sa bagi mai putine zaharuri in tine. :)
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Cronos » 08 Mai 2012, 19:48

Markus Clouser scrie:
De fapt ochelarii yellowtinded schimba in principal temperatura culorii pana sa ajunga la ochi. De asta e mai relaxant sa ai ochelari heliomati+antireflex la PC sau yellowtints.


Eu cred ca tu te referi la aia de la taraba :) Nu are nici o treaba cu principiul care sta la baza ochelarilor cu adevarat yellowtinted.
"All lens systems have chromatic abberation because the different colors of light bend differently. This means that images don’t focus perfectly on the retina – the blue component focuses slightly in front of the retina, while the red component slightly behind. Tinted glasses limit the spectrum of color that hits the retina, and makes images appear sharper."

Mic link accesibil si mai usor de inteles http://www.ophthobook.com/chapters/cataract
Pe acelasi principiu exita in golf ochelari green tinted, si tot de asta unii care fac tir de performanta prefera genul asta de ochelari.
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde SickTear » 09 Mai 2012, 00:24

Xas scrie:
.................... eu folosesc http://stereopsis.com/flux/: programezi sa seteze lumina monitorului sa devina mai calda si placuta ochiului, in speciala seara cand e intuneric afara.......................


Sa-ti dea Dumnezeu sanatate iar eu macar o bere pentru recomandare. Am un monitor de 22'' de la Philips si nu memoreaza setarile. Flux e super pt PC-ul meu. Mersi mult.
No plan survives contact with the enemy.
Avatar utilizator
SickTear
Gladium
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Feb 2012, 10:59
Nume caracter: Sicktear

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Warden » 09 Mai 2012, 21:37

Recomand cumpararea de scaune de birou online, doar daca ai avut ocazia in prealabil sa il testezi. Eu chiar am cautat cateva modele pe internet si vroiam sa imi comand dar mi-am zis sa vad si ce modele au pe la Metro. La Metro am gasit unul din modelele care mi-au placut pe internet, daca cand l-am probat am ramas foarte dezamagit de felul cum ma simteam pe el. Se pare ca un scaun de birou trebuie tratat ca un articol de imbracaminte :) Conteaza mult sa il probezi si sa vezi cum te simti pe el inainte sa il cumperi. :mrgreen:
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde LorD_PSYCHO » 28 Mai 2012, 22:49

Valky ... care din cele 2 periferice crezi ca ar fi mai necesar Naga-ul sau Nostromo?

Vreau sa-mi iau unu din cele 2 si nu stiu care m-ar ajuta mai mult.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: Guild Wars 2 cu Nostromo si Naga

Mesajde Valky » 28 Mai 2012, 23:39

Daca te uiti la primul meu post, observi in dreapta pozei fiecarui dispozitiv cate o diagrama, cu functiile de joc asociate in varianta cea mai simpla.
:arrow: Nostromo este util pentru ca il poti folosi confortabil (il poti tine si pe picior daca vrei sa joci din fotoliu, de ex.) inlocuind toate tastele pentru mana stanga de pe keyboard.
:arrow: Naga are cele 12+2 butoane suplimentare pe lateral, care ar trebui sa-ti ajunga pentru GW2.

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, poate ar trebui sa iei Naga si sa folosesti in continuare tastatura pentru cursor si jump. La urma urmei, orice varianta folosesti presupune o curba de invatare de cateva zile, dupa care va fi simplu.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Următorul

Înapoi la Discuţii generale

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori